REKLAMA

Kwaśniewski lobbował za sprzedażą Grupy Azoty Acronowi?

2013-04-21 13:31
publikacja
2013-04-21 13:31
Politycy są zaskoczeni informacją, że były prezydent Aleksander Kwaśniewski lobbował na rzecz rosyjskiego koncernu. Jak ujawnił tygodnik Newsweek, Kwaśniewski wraz z grupą swoich pracowników prowadził rozmowy w sprawie zakupu przez rosyjski Acron polskiej Grupy Azoty.

Jacek Protasiewicz europoseł PO uważa, że taka działalność jest prawnie dopuszczalna, ale moralnie i politycznie bardzo kontrowersyjna i jak mówi europoseł - w tej sprawie była nieskuteczna. Wszystko ocenią wyborcy, w czasie kiedy Kwaśniewski będzie promował swoją listę w wyborach do Parlamentu Europejskiego dodaje Protasiewicz.

Adam Hoffman z PiS uważa, że sprzedaż Azotów Rosjanom byłaby błędem. Jednocześnie podkreśla, że zainteresowanie działalnością Kwaśniewskiego wynika z sondaży, które pokazują, że jego nowa inicjatywa polityczna zyskuje poparcie. Hoffman tłumaczy, że wpuszczanie Rosjan w strategiczne sektory polskiej gospodarki byłoby kardynalnym błędem.

Marek Sawicki z PSL oczekuje wyjaśnień czy w sprawie sprzedaży Grupy Azoty doszło do lobbingu. Sprawę powinien wyjaśnić resort skarbu, ale też wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. Sawicki zwraca uwagę, że jeśli Kwaśniewski lobbował - to do tego nie miał prawa, natomiast jeżeli jedynie pytał - to nie ma w tym nic niewłaściwego.

Wojciech Olejniczak europoseł SLD przypomina, że Aleksander Kwaśniewski nie ma żadnej siły sprawczej w Polsce. Były prezydent nie poszedł do premiera Donalda Tuska i nie zaproponował sprzedaży - to jest nierealne. Olejniczak mówi, że chce zobaczyć dokumenty i chciałby wyjaśnień o co w tej sprawie chodzi.

Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski uważa, że gdyby informacje o lobbingu na rzecz Rosjan potwierdziły się to byłoby bardzo źle. Zakłady azotowe są głównym członem polskiego przemysłu chemicznego i oddanie go Rosji byłoby zagrożeniem dla bezpieczeństwa gospodarczego w tym obszarze.

Prezydencki minister profesor Tomasz Nałęcz przyznaje, że to nie do pomyślenia, żeby były prezydent lobbował na rzecz innego państwa.

Nałęcz oczekuje wypowiedzi byłego prezydenta w tej sprawie. Jego zdaniem komentowanie jej jedynie na podstawie doniesień prasowych jest przedwczesne.

Newsweek ujawnił, że właściciel Acronu czyli Wiaczesław Kantor pytał Aleksandra Kwaśniewskiego czy w Polsce jest "dobry klimat" na przejęcie Grupy Azoty. Jedną z osób z którymi miała odbyć się w tej sprawie rozmowa jest wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. Tygodnik pisze, że zdaniem rządu taka transakcja mogłaby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Edyta Poźniakk/sk

Źródło:IAR
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~_maxim
przez te działania sługusa i lizusa Rosji Azoty Tarnów tracą w ciągu 2 dni już 17% !!!!!! Niech Olek zajmie się lepiej swoją terapią w AA
~rtr
Kwaśniewski służy narodowi posiadającemu miast i wsi.
~hm
Aleksandr Kwaśniewski? Hmmm... czy to ten komunista, który jeździł na wakacje z agentem FSB Władimirem Ałganowem?
~nnn
niestety Sztolzman ma duże poparcie wśród lemingów mimo filipińskiego wirusa i kłopotów z wysławianiem się na konferencjach prasowych
Miało być tak pięknie. „Wiadomości” TVP zamówiły sondaż, według którego 51 proc. Polaków uważa, że Kwaśniewski może być skutecznym liderem zjednoczonej
niestety Sztolzman ma duże poparcie wśród lemingów mimo filipińskiego wirusa i kłopotów z wysławianiem się na konferencjach prasowych
Miało być tak pięknie. „Wiadomości” TVP zamówiły sondaż, według którego 51 proc. Polaków uważa, że Kwaśniewski może być skutecznym liderem zjednoczonej lewicy. Ogłoszony został on przypadkiem akurat w ubiegły piątek, w dniu konferencji Europy Plus.

http://niezalezna.pl/40590-powrot-kwasniewskiego-w-rosyjskim-stylu
~znawca
i znowu polaczki pobiegna glosowac na zydokomucha, na jego niebieska koszule / oczy i opalenizne. gdy bedzie startowal do koryta

zapamietac TEPE BYDLO !! KOMUCH, ZYDOKOMUCH=ZDRAJCA POLSKI !
~polskadogorynogami
A nie mówiłem żeby głosować na Polaków?
~qwerty
Dlaczego nie ma pełnego imienia i nazwiska ? Brzmi ono WIACZESŁAW MOSZE KANTOR. Obecnie jest przewodniczacym Europejskiego Kongresu Zydowskiego. Kwasniewski odznaczał go Krzyżem Oficerskim, gdy był prezydentem.
~Rudolf
Pochodzenie zobowiązuje ,Oni dla kasy są zdolni do wszystkiego.
~artur
Po co ten zydokomuch Kwaśniewski pcha się do polityki.......... budiet lobbował na rzecz SWOICH.Mam tylko nadzieję że nie damy się nabrać temu żydo-komuchowi/liberałowi/kapitaliście.adnym słowem kameleonowi łolkowi.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki