REKLAMA
WAŻNE

Google zaprezentował komputer kwantowy - kamień milowy inżynierii

2019-10-25 12:45
publikacja
2019-10-25 12:45

Komputer kwantowy stworzony przez Google wykonuje w 3 minuty i 20 sekund obliczenia, na które najszybszy komputer na ziemi potrzebowałby około 10 tys. lat.

Google stworzył komputer kwantowy / fot. Google / You Tube

Google oficjalnie zaprezentował komputer kwantowy, który w ciągu 200 sekund wykonuje obliczenia, które zajęłyby zwykłemu urządzeniu 10 tys. lat. Do tej pory najpotężniejszym superkomputerem był Summit firmy IBM. 

O co właściwie chodzi? Komputer kwantowy różni się od standardowych urządzeń używanych przez nas na co dzień. Zasady jego działania opierają się na fizyce kwantowej. Nauka ta dotyczy obiektów o małych rozmiarach i niewielkich masach. Komputery i urządzenia, których używamy dokonują obliczeń za pomoca bitów. Reprezentowane są jako jedna jedynka lub jedno zero, czyli najmniejsza jednostka informacyjna.

Procesor Sycamore - serce komputera kwantowego zbudowany został z zespołu 54 kubitów. Kubity to kwantowe odpowiedniki bitów. Różnią się od nich tym, że kibity jednocześnie mogą w tym samym czasie przenosić większą liczbę informacji. W praktyce polega to na tym, że dla jednego problemu komputer może prowadzić kilka obliczeń jednocześnie ze znacząco większą prędkością niż standardowy komputer.

Google pracował nad projektem od 13 lat. Microsoft, Intel czy IBM również pracują nad stworzeniem  komputera kwantowego.  

DF

 

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (21)

dodaj komentarz
djeroxwppl
Pierwsza firma z komputerami kwatowymi jest d-wave można kupić za 1 milion dolarów lub najnowszy za 15 milionów. D-wave wpuścił do sprzedaży pierwszy komputer w 2011r.
marianpazdzioch
Kacap za 50 lat do tego nie dojdzie, o ile znów nie ukradnie technologii.
januszbizensu
Przeczytam ten papier z czystej ciekawości i dla zabawy, poziomem ściemniania to już regularnie przechodzą samych siebie co roku :)
coderx
Komputer kwantowy z nazwy. Fizycy mają jedynie bliżej nieokreślony model teoretyczny. Ale oni zrobili już srebrną puszkę z czymś w środku. Ktoś chce chyba dobrze wyjść z akcji przed kryzysem. S-f
robertjak
jeśli to prawda to cena Bitcoin ów spadnie do 1 centa
atari65xe
Testowo mogliby złamać jakiś klucz prywatny do BTC :)
zielonyfraktal
musiałby mieć więcej qbitów - ten jest za prosty. Trudność budowy komputera kwantowego rośnie wykładniczo wraz ze wzrostem liczby qbitów. A odpowiedz jest prost - długość kluczy szyfrujących można zmienić bardzo szybko (w zasadzie w jeden dzień) - komputera z dwuktoeie większą ilościa qbitów w jeden dzień nie zrobisz.
cyklonb
Po obejrzeniu filmu jestem pewien że hazary nie mogły wyprodukować działającego komputera kwantowego nawet nie wiadomo czy oni wiedzą na czym to ma polegać.
tristans
to tylko hućpa znanej nacji której w google jest pod dostatkiem. Komputera kwantowego jeszcze nie ma, i wielu fizyków uważa że nigdy nie powstanie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki