REKLAMA

Kurs euro znowu w górę. Dolar nie liczy na Fed

2023-09-19 09:18
publikacja
2023-09-19 09:18

Wtorkowy poranek przyniósł dalszy wzrost kursu euro. Złotemu szkodzi przede wszystkim postawa krajowych władz monetarnych, ale nie pomaga też otoczenie zewnętrzne. Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej, co póki co umacnia dolara.

Kurs euro znowu w górę. Dolar nie liczy na Fed
Kurs euro znowu w górę. Dolar nie liczy na Fed
fot. parlanteste / / Shutterstock

O 9:15 kurs euro wynosił 4,6382 zł i był o blisko grosz wyższy niż w poniedziałek wieczorem. Oznacza to, że notowania euro „zadomowiły” się powyżej 4,60 zł. Wartość ta została przekroczona 7 września, gdy polską walutę dobił prezes NBP Adam Glapiński. Dzień wcześniej w złotego uderzyła Rada Polityki Pieniężnej, w zaskakujący i niezrozumiały dla rynku sposób tnąc stopy procentowe.

Jednakże ekspansywna polityka monetarna Narodowego Banku Polskiego oraz „wyborcze” poluzowania fiskalne szykowane na rok 2024 to nie jedyne zmartwienia złotego. Naszej walucie szkodzi najdroższa w tym roku ropa naftowa oraz umacniający się dolar. Na rynku spekuluje się, że Fed jesienią może dokonać jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych. Taka sytuacja wzmacnia dolara w sytuacji, gdy EBC zasugerował zakończenie cyklu podwyżek, a NBP rozpoczął cykl ostrych obniżek.

Reklama

- Na rynkach globalnych dominuje oczekiwanie na jutrzejszy wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, co zapewnia ograniczoną zmienność większości aktywów - napisali w porannej nocie analitycy Banku Millennium.

W oczekiwaniu na komunikat z Rezerwy Federalnej dolar zyskiwał względem euro. Kurs amerykańskiej waluty na polskim rynku we wtorek o poranku rósł o 1,2 grosza, osiągając poziom 4,3453 zł. Tylko od początku września dolar podrożał o blisko 23 grosze i jest już o prawie 42 grosze droższy, niż był w połowie lipca.

Frank szwajcarski wyceniany był na 4,8402 zł, czyli o ponad 1,5 grosza wyżej niż w poniedziałek wieczorem. Helwecka waluta kosztuje już o 35 groszy więcej niż pod koniec czerwca. Tydzień temu frank był najdroższy od zeszłorocznego października i kosztował ponad 4,90 zł.

KK

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (15)

dodaj komentarz
search
Za kilka dni i az tak do wyborow, glapa bedzie palil kolejne mld euro na forxie w celu obrony zlotowki. Obajtek bedzie pompowal w dol cene paliwa by oznajmic sukces cenowy dzieki beduinom i arabom co nam rope sprzedaja.
bha
Cóż... Kursy walut rosną, ceny surowców rosną, ceny paliw urosły już o około 30 % taki nowy zaczynek dalszego rynkowego dojenia cenami bez umiaru.Brak na to więcej słów.
bha
Szczególnie dalej mocno w detalu.
unclepepe
A złotówka wciąż tonie niemal każdego dnia.
simonsoft8
sekretarz stanu zainterweniuje, ale złotówka się osłabia
macrogregory
Zabawne to jest jak CHFPLN w 2 tygodnie praktycznie odrobił 1 rok ... aż strach pomyśleć co dalej. Coś czuje, że to -75bps skończy się zaraz na +300bps ponownie.
recydywa
Kiedy FED podniesie stupy o 0,25, to Glapa będzie miał alibi do obniżenia naszych stóp, zmierząjąc do zrównania ich z europejskimi - taka nowoczesna koncepcja przedwyborcza.
jenak
Prawdziwa wycena jest, gdy strzały ustają. Wtedy leci ojro z resztą przez 3 kwartały z okładem w dół i w dół, jakby dna by nie było.
okragly_stol
Sprzedawaj eur kupuj złotówki
jenak
Pokarać chcą Glapcie, że z szeregu sobie dowolnie wychodzi. Na to jedynie wygląda, a tak to, tak naprawdę, zwykła forexowa gierka, doszło do jednej bandy, a teraz leci do drugiej.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki