REKLAMA

Kurs euro w górę. Dolar też drożeje

2019-07-26 10:00
publikacja
2019-07-26 10:00
fot. welcomia / YAY Foto

Piątek przynosi osłabienie złotego względem głównych światowych walut. Polska waluta traci zarówno względem euro, jak i dolara.

Do 4,261 zł, czyli o 0,11 proc. drożeje dziś o poranku euro. Wspólnotowa waluta kontynuuje wzrosty z wczoraj, gdy stanowisko prezesa EBC Mario Draghi podczas konferencji prasowej okazało się bardziej gołębie, niż oczekiwały rynki. Temat cięcia stóp na radzie prezesów się nie pojawił, choć na rynku dominuje przekonanie, że jeszcze za kadencji Draghiego polityka monetarna w strefie euro zostanie poluzowana. Przypomnijmy, że Włoch z bankiem żegna się w październiku.

Kurs euro w górę. Dolar też drożeje / Bankier.pl

Jeszcze mocniej drożeje dolar, za którego w piątek rano trzeba płacić niemal 3,83 zł. Amerykańska waluta znajduje się tym samym w pobliżu dwumiesięcznych maksimów. Jednocześnie rośnie także kurs dolara względem euro. Notowania EUR/USD znajdują się z kolei w pobliżu dwumiesięcznych minimów.

Drożeje także - o 0,11 proc. - frank szwajcarski. Za helwecką walutę płaci się obecnie niemal 3,86 zł. Słabł z rana z kolei funt, przed godziną 10:00 wyspiarska waluta odrobiła jednak straty i obecnie względem złotego znajduje się 0,01 proc. ponad kreską. 

"Podtrzymujemy nasz pogląd, że kurs EUR/PLN nie powróci w najbliższych tygodniach do zniżek i będzie się wahał blisko 4,27" - napisali w codzienniku ekonomiści banku Santander.

"Oczekujemy, że na przełomie tygodnia kurs EUR/PLN przetestuje lokalny opór na 4,27-2750. Rozczarowanie wynikami posiedzenia EBC powinno skłaniać do zajmowania krótkoterminowych pozycji na osłabienie złotego. Po ostatnich negatywnych zaskoczeniach danymi krajowe fundamenty nie są już tak wspierające dla złotego" - napisali w raporcie ekonomiści Banku ING.

"EUR/PLN podążał wczoraj w ślad za zachowaniem europejskiej waluty po konferencji EBC. Bank nie był tak gołębi, jak można było tego oczekiwać, co finalnie poskutkowało ruchem EUR/PLN w górę. Mimo wszystko perspektywy dla złotego pozostają dobre, działania EBC w najbliższych miesiącach to ciągle łagodzenie polityki monetarnej, podobnych ruchów należy spodziewać się po Fed. W takim otoczeniu złoty powinien zyskiwać tak długo, jak globalne spowolnienie nie przełoży się istotnie na wyniki polskiej gospodarki" - napisali w komentarzu dziennym specjaliści mBanku.

AT

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki