REKLAMA

Kuba zezwoli prywatnym przedsiębiorcom rozszerzyć działalności

2021-02-09 01:28
publikacja
2021-02-09 01:28
Kuba zezwoli prywatnym przedsiębiorcom rozszerzyć działalności
Kuba zezwoli prywatnym przedsiębiorcom rozszerzyć działalności
fot. Julian Peters Photography / / Shutterstock

Wobec ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa na Kubie, które zagrażają likwidacją 300 tysięcy miejsc pracy w sektorze państwowym, rząd zapowiedział rozszerzenie ze 127 do 2000 listy rodzajów działalności gospodarczej dostępnych prywatnym przedsiębiorcom.

Na liście , która ma być ogłoszona jeszcze w tym tygodniu - zapowiedział premier Manuel Marrero- znajdzie się około 2000 nowych rodzajów działalności produkcyjnej, usługowej i handlowej. Obecnie jest na niej 127 pozycji.

„Przejdą one całkowicie lub częściowo do sektora prywatnego” – oświadczyła Marta Elena Feito, szefowa kubańskiego ministerstwa pracy.

Sektor ten, zmarginalizowany w pierwszych dziesięcioleciach po rewolucji Fidela Castro daje obecnie pracę 600 tysiącom Kubańczyków, tj. trzynastu procentom zatrudnionych.

Znany kubański ekonomista Omar Everleny Perez skomentował decyzję rządu jako „zmierzającą w kierunku odejścia od sztywnego modelu scentralizowanej gospodarki państwowej” . Dodał jednak, że z oceną należy zaczekać do ogłoszenia przez rząd wszystkich szczegółów reformy.

„My, ekonomiści, zawsze powtarzaliśmy, że skoro państwo nie może dać ludziom wszystkiego, czego potrzebują, to trzeba im przynajmniej pozwolić, aby postarali się o to sami” – dodał ekonomista.

Państwo w obecnej sytuacji, jak komentują decyzję na swych blogach internetowych kubańscy opozycjoniści, nie jest już w stanie dopłacać do działalności wielu państwowych przedsiębiorstw, zwłaszcza że z powodu pandemii koronawirusa wysycha jedno z głównych źródeł dochodów – turystyka zagraniczna.

Wobec kryzysu w gospodarce państwo przestało ostatnio spłacać swe długi zagraniczne i przystąpiło do przyspieszania obiecanych już przeszło dziesięć lat temu reform gospodarczych, otwierając również bardziej Kubę na zagraniczne inwestycje i zwiększając eksport. (PAP)

ik/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (6)

dodaj komentarz
iandrew
Socjalizm i centralne sterowanie gospodarką zawsze upadało, upada i będzie upadać, z prostego powodu. Człowiek nie jest w stanie poprawnie sterować mechanizmem z dziesiątkiem tysięcy przełączników. (Wyobraźcie sobie samochód gdzie masz osobne kierownice na każde koło, 4 hamulce, 5 sprzęgieł na każdy bieg inne, do tego "manualny" Socjalizm i centralne sterowanie gospodarką zawsze upadało, upada i będzie upadać, z prostego powodu. Człowiek nie jest w stanie poprawnie sterować mechanizmem z dziesiątkiem tysięcy przełączników. (Wyobraźcie sobie samochód gdzie masz osobne kierownice na każde koło, 4 hamulce, 5 sprzęgieł na każdy bieg inne, do tego "manualny" ABS, "manualny" EPS, i tak dalej... na autostradzie rozbijesz się po 100 metrach).
Niestety "zachód" fascynuje się socjalizmem i sterowaniem gospodarką, bo można z tego sporo kasy kraść dla "swoich".
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
itso_promocja_pionka
""„My, ekonomiści, zawsze powtarzaliśmy, że skoro państwo nie może dać ludziom wszystkiego, czego potrzebują, to trzeba im przynajmniej pozwolić, aby postarali się o to sami” – dodał ekonomista."" - pozostawię bez komentarza
itso_promocja_pionka
to nie ekonomista tylko jakiś manipulant
meryt
Omar Everleny Pére
"Jeden z najbardziej znanych na Kubie zwolenników reform gospodarczych został zwolniony ze... University of Havana za domniemane naruszenia, w tym udostępnianie informacji Amerykanom bez upoważnienia"
ajwaj_
Piekny kraj, super ludzie
Podgladaja i stosuja nieco system przyjaciól Chinczyków

Na marginesie
armia rosysjka chce na Kubie bron hyper-sonic, nie do przechwycenia,
poltycy Rosji sie namyslaja

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki