REKLAMA

Krupa: Kruk obserwuje w '21 odbudowujący się rynek obrotu wierzytelnościami

2021-03-09 17:50
publikacja
2021-03-09 17:50
Krupa: Kruk obserwuje w '21 odbudowujący się rynek obrotu wierzytelnościami
Krupa: Kruk obserwuje w '21 odbudowujący się rynek obrotu wierzytelnościami
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Rynek obrotu wierzytelnościami zaczął się odbudowywać w drugiej połowie 2020 roku i obecnie nie widać zmiany tego trendu. Procesy operacyjne w spółce pomimo pandemii działają obecnie bez większych zakłóceń - poinformował PAP Biznes prezes Kruka Piotr Krupa.

"Dużą część inwestycji w ubiegłym roku zrealizowaliśmy głównie w Polsce w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Rynek szczególnie w Polsce otworzył się na transakcje w drugiej połowie ubiegłego roku" - powiedział Krupa.

"Aktualnie nie widzimy zmiany trendów od drugiego półrocza 2020 roku i mamy już za sobą pierwsze udane transakcje nabycia portfeli" - dodał.

W 2020 roku grupa Kruk zainwestowała na czterech rynkach (w Polsce, Rumunii, Hiszpanii i Czechach) 456 mln zł, czyli o 42 proc. mniej niż w 2019 roku. Inwestycje w IV kwartale stanowiły 75 proc. wszystkich nabytych wierzytelności w 2020 roku.

"Nakłady w ubiegłym roku przekroczyły 450 mln zł i - choć jest to istotnie mniej niż w 2019 roku – uważamy to za dobry wynik, zwłaszcza, że z powodu pandemii rynek transakcyjny praktycznie zatrzymał się na pewien czas" - powiedział PAP Biznes Krupa.

Spłaty od klientów grupy Kruk na portfelach własnych wyniosły w 2020 roku 1,83 mld zł, o 3 proc. więcej niż w 2019 roku i było to najwięcej w historii działalności grupy.

"Patrząc z perspektywy minionego, wyjątkowo trudnego roku, najgorszym miesiącem był kwiecień. Od czerwca jednak obserwowaliśmy poprawiającą się sytuację na wpłatach ze zmniejszającym się odchyleniem w stosunku do operacyjnych celów wyznaczonych jeszcze przed wybuchem pandemii" - powiedział Krupa.

Przedstawiciele spółki informowali wcześniej, że we Włoszech Kruk musiał niektórych swoich doradców terenowych wycofać z obszarów, które stały się strefą czerwoną i w związku z tym proces operacyjny trochę został tam ograniczony.

"Przyglądamy się oczywiście sytuacji i rozwojowi trzeciej fali pandemii. Obecnie nasze procesy operacyjne działają bez większych zakłóceń. Dzięki rozwijanym narzędziom on-line klienci (osoby zadłużone) mogą zawierać ugody i regulować zobowiązania bez konieczności fizycznego kontaktu czy wychodzenia z domu, m.in. poprzez płatności BLIK-iem czy skorzystanie z naszej platformy internetowej" - powiedział Krupa.

"Doradcy terenowi pracują w trybie hybrydowym, kontaktują się telefonicznie lub spotykają się z klientami z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa" - dodał.

Poinformował, że pozostali pracownicy Kruka w dalszym ciągu korzystają z możliwości pracy zdalnej. W Polsce w trybie tym pracuje nawet do 95 proc. zatrudnionych. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki