Kraje V4 przeciwne unijnym kwotom migrantów i Brexitowi

W deklaracji przyjętej w środę na zakończenie szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Pradze czwórka krajów wyraziła sprzeciw wobec obowiązkowych kwot redystrybucji migrantów w ramach Unii Europejskiej, a także wyraziła nadzieję na pozostanie Wielkiej Brytanii w UE.

"Kraje Grupy Wyszehradzkiej nadal utrzymują, że propozycje oparte na obowiązkowym systemie redystrybucji osób starających się o azyl mogłyby być czynnikiem przyciągającym (do UE - PAP) i będą przyczyniać się do dalszych podziałów wśród krajów członkowskich i ich społeczeństw, a ponadto w rzeczywistości po prostu nie działają" - głosi dokument.

Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier skrytykowali w nim zaproponowaną w maju przez Komisję Europejską reformę tzw. systemu dublińskiego, czyli zasad udzielania azylu w UE. W szczególności ich sprzeciw budzi awaryjna relokacja migrantów pomiędzy kraje członkowskie oraz - jak to nazwano - system kar dla krajów, które nie zechcą przyjąć uchodźców.

Zgodnie z propozycją KE za rozpatrzenie wniosku o azyl nadal ma być odpowiedzialny ten kraj, w którym uchodźca przekroczy granicę Unii (jest to obecnie obowiązujący system dubliński), ale w przypadku znacznego napływu migrantów automatycznie uruchamiany będzie system relokacji uchodźców do innych państw unijnych. Kraje niechętne przyjmowaniu uchodźców w ramach tej relokacji będą mogły się z tego wykupić, płacąc 250 tysięcy euro za każdego uchodźcę, którego nie przyjmą.

"Skuteczne środki i rozwiązania w tej skomplikowanej dziedzinie muszą być oparte na konsensie krajów członkowskich UE i wykonalności (tych rozwiązań - PAP)" - podkreślono w deklaracji. Znalazł się w niej także apel, by ze zjawiskiem masowej migracji walczyć u jej źródła, co obejmuje położenie kresu wojnom w Syrii i Iraku oraz ustabilizowanie sytuacji w Libii.

V4 wyraziła ponadto nadzieję na pozostanie Wielkiej Brytanii w UE, zaznaczając, że decyzja w tej sprawie należy tylko do brytyjskich obywateli. Podejmą ją w referendum 23 czerwca.

"Przed nami jest wiele trudnych wyzwań i Grupa Wyszehradzka uważa, że poradzenie sobie z nimi będzie łatwiejsze, jeśli Wielka Brytania pozostanie członkiem Unii Europejskiej" - głosi deklaracja.

"Silna i skuteczna Unia Europejska wraz z silnymi więzami transatlantyckimi są jedyną gwarancją wspólnej i bezpiecznej przyszłości regionu" - podkreślono.

W deklaracji znajduje się też apel do Komisji Europejskiej o przedstawienie na poziomie unijnym propozycji rozwiązania aktualnego problemu niskich cen mleka i wieprzowiny w skupie, "który grozi poważnymi gospodarczymi i społecznymi reperkusjami".

Szczyt zakończył czeskie przewodnictwo w V4. Od 1 lipca przejmie je Polska. (PAP)

kot/ mc/ abr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 0 ~Socjo

Tacy z Was chrześcijanie ?? Ojciec rydzyk jest z was dumny!!!

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 10 ~Eltor

Po co w ogóle dają się wciągać w rozmowy o "uchodźcach"?
Wystarczy spojrzeć w zapisy konwencji genewskiej, a z nich wynika jasno, że tam nie ma w ogóle prawie uchodźców, a jedynie nielegalni imigranci.
Wystarczy spojrzeć w zapisy porozumień dublińskich i widać kto zgodnie z prawem ma się problemem zająć.
Wystarczy też spojrzeć do przepisów dotyczących ochrony granic zewnętrznych Strefy Schengen, by móc spytać "co Włosi i Grecy do cholery robią?".
WYSTARCZY PRZESTRZEGAĆ PRAWA I PROBLEM SIĘ ROZWIĄŻE.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 ~Max

UE zarzuca nam łamanie demokracji, dyktaturę, nazizm, islamofobię, etc. i "biednych" uchodźców do nas chce wysłać - PARANOJA schulza, junkersa, tuska.

! Odpowiedz
1 17 ~Awers

Polska ma płacić kasę na hehe pseudouchodzców z najnowszymi smartfonami i portfelami wypchanymi banknotami po 500 Euro a na polskie białe dzieci nie ma pieniędzy.

! Odpowiedz
1 7 ~Eltor

Właśnie dlatego, że białe. Unia ostatnio zachowuje się, jakby cierpiała na białofobię.
Zobacz, Ukraińcy nie nadają się na uchodźców,choć u nich faktycznie działania zbrojne, a przekraczając PIERWSZĄ granicę są w UE.
No, ale Ukraińcy są biali.

! Odpowiedz
0 21 ~janek

Czyli mielibyśmy placić greckiej i włoskiej straży granicznej za niewywiązywanie się ze swoich obowiązków? Dobrze rozumiem?

! Odpowiedz
1 32 ~Wynajmujący

Dajcie mi 250 tys euro. Kupię dom bez kredytu i zrobię 3 Polskich dzieci które wychowam na patriotów. Umowa stoi?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil