REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Kowalczyk o Polskim Ładzie: za miesiąc, dwa, jak się "zaaklimatyzuje" będzie już pewnie sukces

2022-01-14 10:31
publikacja
2022-01-14 10:31
Kowalczyk o Polskim Ładzie: za miesiąc, dwa, jak się "zaaklimatyzuje" będzie już pewnie sukces
Kowalczyk o Polskim Ładzie: za miesiąc, dwa, jak się "zaaklimatyzuje" będzie już pewnie sukces
fot. Krystian Maj / / FORUM

Za miesiąc, dwa, jak już "Polski ład" się "zaaklimatyzuje" i będzie widać, kto na nim zyskuje, będzie już pewnie sukces - powiedział w piątek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Przyznał, że system jest "dość skomplikowany", szczególnie w grupie klasy średniej.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

Kowalczyk pytany w Radiowej Trójce o to, dlaczego z "Polskim ładem" "miało być tak pięknie, a nie od razu jest pięknie dla tych wszystkich", odparł: "Pięknie to na pewno będzie, jak otrzymają wszyscy do kieszeni swoje pieniądze. Natomiast teraz, ponieważ system nie jest łatwy, przyznaję, dość skomplikowany - szczególnie w tej grupie tzw. klasy średniej (...), tam jest ten mechanizm wyrównania tak, żeby nikt nie płacił więcej podatku. I ten mechanizm jest dość skomplikowany i nie wszystkie służby finansowe w zakładach pracy zdążyły zapanować nad tym".

Jak zauważył, był czas na zapoznanie się z nowym system. "Były prawie trzy miesiące, kiedy została przyjęta ustawa; natomiast zwykle, jak to u nas, wszyscy na ostatnią chwilę zostawiają tego typu problemy" - powiedział.

Kowalczyk przypomniał, że nowy system przede wszystkim "wzmacnia służbę zdrowia, co jest ważne - stąd właśnie naliczenie, że składka zdrowotna nie jest odliczana od podatku i zawsze wpływa od każdej kwoty płacy, co znacznie wzmacnia dochody służby zdrowia".

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

Wicepremier przyznał, że zdarzały się pomyłki i właśnie one są nagłośnione. W tym kontekście podał przykład nauczycieli, którzy "najbardziej alarmowali", że dostali mniejsze wynagrodzenie na początku stycznia. "To tak naprawdę 1-2 proc. było tych błędów, ale ponieważ to robią bardzo rozproszone samorządy, służby finansowe szkół, więc to nie jest duży błąd, tylko okazuje się, że ten błąd 2 proc. jest najbardziej nagłaśniany" - powiedział.

"Myślę, że tych błędów na koniec miesiąca, czyli dla pracowników otrzymujących wynagrodzenie +z dołu+ (...) będzie na pewno mniej. Chociaż zdarzą się - nie przeczę. Zawsze w takim systemie płacowym ktoś popełni błąd" - wskaz.

Pytany, jaki jest nastrój w rządzie w związku z "falstartem" "Polskiego ładu" i ewentualne dymisje, odparł: "Ja nie wiem o żądaniach symbolicznych dymisji". "Natomiast jest pewien taki niedosyt, że oto powinien być ogromny sukces, a na razie go trudno odtrąbić, albo trudno otwierać korki od szampana. Ale myślę, że miesiąc, dwa, czyli jak już system się zaaklimatyzuje i będzie już widać, kto na tym Polskim Ładzie zyskuje, to będzie to już pewnie sukces, który będzie można odtrąbić" - mówił.

Dopytywany, czy możliwie są korekty w części podatkowej "Polskiego ładu", Kowalczyk powiedział, że nie spodziewa się ich "w sposób zasadniczy", ponieważ - jak mówił - byłoby to przebudowanie całego systemu. "Natomiast na pewno szczegóły dotyczące działalności gospodarczej, podatków ryczałtowych - tam są jeszcze szczegóły, które można się spodziewać, że będzie się ktoś temu przyglądał i będą jakieś wnioski i może z tych wniosków jakieś decyzje wyjdą".

Na początku 2022 roku w życie weszła podatkowa część "Polskiego ładu". Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadził ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz do 120 tys. zł progu dochodowego, po przekroczeniu którego płaci się 32 proc. stawkę podatku. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie składki zdrowotnej od podatku. Składka ta wynosi 9 proc. i nie obniża podatku.

Na początku stycznia media informowały jednak o szeregu grup zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli szereg zmian, które mają - według nich - naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. W zeszłym tygodniu minister finansów podpisał m.in. rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Według resortu finansów dzięki tym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty pensji. Chodzi - jak wskazano - m.in. o nauczycieli i służby mundurowe. Zaznaczono, że rozporządzenie wprowadza też rozwiązanie, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, których obowiązują inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymają zwrot nadpłaconych zaliczek.(PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (16)

dodaj komentarz
seamen
podwyższymy wam podatki (składkę zdrowotną),
ale damy ulgę by wam to wyrównać
ktoś wierzy że rząd robi skomplikowane reformy by pozwolić nam mniej płacić?
anszej_juda
chłopie, bierz widły i w pole...
nasch_tschalnik
On to z Suskim i Sasinem w jednej konkurencji występuje. Ten sam poziom.
bangladesznadwisla
Naczelny błazen gospodarczy powiedział. Budowniczy elektrowni Ostrołęka. Utopił tam 1 ml miliard złotych i dalej jest w rządzie. Teraz zna się na rolnictwie
fjestis
"wzmacnia służbę zdrowia" -- jeżeli ktokolwiek wierzy, że pieniądze z obowiązkowej wysokiej składki zdrowotnej pójdą na ochronę zdrowia (nie istnieje już określenie "służba" zdrowia) to żyje w świecie złudzeń.
zosia3005
Jasne - dajmy mu czas aż będzie za późno na powstrzymanie tego bubla a wszystko w systemie podatkowym się tak zagmatwa , że SP będzie płacił podatnikom po latach odszkodowania za poniesione straty - oczywiście z wysokimi odsetkami ( a zaczynają się robić wysokie )
nostsherlock
Jaki jest sens pytania partyjnych pisuarów o opinie na temat tego szamba, skoro będą powtarzać to co im nakazał powtarzać boss partyjny?
antek10
Szajka Pata i Mata rządzi tym krajem
prawdziwynierobot
Przestańcie powtarzać ciągle o tej klasie średniej - co to za klasa średnia z zarobkami 5 tys brutto. W dużym mieście z takimi pieniędzmi ciężko coś odłożyć, zainwestować.
Nie wiem, czy to specjalnie jest ciągle powielane, żeby ludzi ogłupić, czy o co tu chodzi.
jpelerj
Będzie. Po pierwszych rachunkach za prąd i gaz i pierwszych rachunkach za usługi po tych podwyżkach, to już nawet najtwardszy elektorat zacznie szukać kamieni dziękczynnych. Tak skutecznie to nawet komuna nie zjednoczyła ludzi przeciw sobie w tak krótkim czasie.

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki