REKLAMA

Kosiniak-Kamysz zapowiedział likwidację NFZ

2023-05-31 16:49
publikacja
2023-05-31 16:49

Lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział likwidację NFZ i utworzenie w jego miejsce kilku kas chorych. Jak stwierdził w środę w Szczytnie, działanie to poprawi, zwłaszcza w małych miejscowościach, dostępność do służby zdrowia.

Kosiniak-Kamysz zapowiedział likwidację NFZ
Kosiniak-Kamysz zapowiedział likwidację NFZ
/ PSL

"NFZ w takiej formule musi przestać istnieć, bo nie wypełnia swoich zadań. Powinien być w takiej formule zlikwidowany. Powinno być kilka kas chorych na terytorium Polski, my szacujemy, że sześć, które będą ze sobą konkurować" - zapowiedział na konferencji prasowej w Szczytnie (warmińsko-mazurskie) szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że tego typu działanie zwiększy dostępność do służby zdrowia w małych miejscowościach, czy miastach powiatowych. W jego ocenie PiS nie poprawił dostępności do lekarzy, a dowodem tego jest fakt, że w miastach powiatowych zamykane są kolejne oddziały położnicze.

"Nie może być tak, że połowa porodówek w ostatnich latach jest zamykana w kolejnych województwach, szpitale nie są w stanie utrzymać oddziałów ginekologiczno-położniczych, ponieważ dzietność spadła radykalnie. W 2017 roku było 400 tys. urodzeń, 2022 to jest 300 tys. urodzeń" - argumentował.

Kosiniak-Kamysz podkreślał, że obecnie "służba zdrowia jest niedofinansowana, bo pieniądze ze składek trafiają nie na leczenie pacjentów tylko na węgiel". "10 mld zł z NFZ zostało przekazanych na zakup węgla. To jest karygodne, to jest sytuacja nie do przyjęcia. Zrobimy wszystko, by NFZ miał konkurencję, by nie był monopolem państwowym, by była zmiana wycen świadczeń, szczególnie opieki długoterminowej, paliatywnej, interii, pediatrii" - wyliczał.

Podczas spotkania w Szczytnie Kosiniak-Kamysz mówił też o tym, że w małych miejscowościach "musi zostać obudzony potencjał". Sposobem na to ma być wzmocnienie organizacji pozarządowych m.in. poprzez tworzenie lokalnych centrów Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, które miałyby też pomagać małym lokalnym formom i start-up.

"Upominamy się o samorządność tych, którzy się zrzeszają, o samostanowienie organizacji pozarządowych, żeby żadna władza z buciorami tam nie wchodziła" - mówił Kosiniak-Kamysz podkreślając, że w szeregach ludowców wielu jest strażaków-ochotników, myśliwych, czy działaczy lokalnych kół sportowych.

"Trzecia Droga to wybór dobra, a nie mniejszego zła" - mówił.

W Szczytnie Kosiniak-Kamysz odwiedził szpital, spotkał się ze wspólnotą mieszkaniową, która wprowadziła w swoim budynku wiele nowatorskich rozwiązań, po południu ma się odbyć otwarte spotkanie z mieszkańcami. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (20)

dodaj komentarz
inwestor.pl
A co da zmienienie nazwy? Czy on za długo przebywał na słońcu czy wymyślił to będąc w pełni władz umysłowych?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsza
jak masz wyrok śmierci to możesz powiedzieć wszystko co chcesz, szczerze...
lxc
System zdrowia powinien być oparty na rynkowych zasadach, jak np. ubezpieczenia ( z zachowaniem kilku obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych ).
Dziś sytuacja jest "chora", bo system jest nieuczciwy - wiemy ile i kiedy trzeba zapłacić "składki", a w zamian za to nie wiemy co, w jakim terminie i jakim standardzie
System zdrowia powinien być oparty na rynkowych zasadach, jak np. ubezpieczenia ( z zachowaniem kilku obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych ).
Dziś sytuacja jest "chora", bo system jest nieuczciwy - wiemy ile i kiedy trzeba zapłacić "składki", a w zamian za to nie wiemy co, w jakim terminie i jakim standardzie się nam za to należy.
Dlatego każdy rząd jest zainteresowany istnieniem tego bałaganu, bo ludzie płacą de facto podatek, a leczą się za prywatne pieniądze.
Nieodpłatne i powszechne powinno być jedynie ratownictwo medyczne - bo tu nie ma czasu na sprawdzanie, czy ktoś jest ubezpieczony, gdzie i od czego.
tomkooo
w teorii tak, w praktyce nie :) zobacz jak jest w usa - zachorujes na cos powazniejszego i do piachu albo bankructwo - korporacje maja wieksza sile przebicia niz normalny zjadacz chleba
lxc odpowiada tomkooo
W USA jest tak dlatego, że wprowadzili tam socjalizm. Jak się choruje na coś poważnego i drogiego w leczeniu, to nie ma systemu, który to zabezpieczy powszechnie. Mało u nas jest zbiórek? To o czym mowa, dzieje się właśnie w systemie, który zapewnia wszystkim - wszystko.

Trzeba jasno sobie powiedzieć: nie wszyscy mogą być
W USA jest tak dlatego, że wprowadzili tam socjalizm. Jak się choruje na coś poważnego i drogiego w leczeniu, to nie ma systemu, który to zabezpieczy powszechnie. Mało u nas jest zbiórek? To o czym mowa, dzieje się właśnie w systemie, który zapewnia wszystkim - wszystko.

Trzeba jasno sobie powiedzieć: nie wszyscy mogą być leczeni na wszystko, za tą samą opłatę. To niemożliwe! Tak, jak wszyscy nie jeżdżą Mercedesami. To chyba jest uczciwe postawienie sprawy.
chlopekroztropek
Nigdy w Polsce nie zostanie zlikwidowany NFZ, bo w demokracji zawsze większość, która płaci niewiele i dużo korzysta przegłosuje tych którzy płacą dużo, a nie korzystają. Powinna być bazowa składka na podstawowe UBEZPIECZENIE równa dla wszystkich (i kto chce wybiera wyższy pakiet). To co teraz jest, to po prostu podatek.
jarekzbyszek
Lepiej i taniej zlikwidować służbę zdrowia. Zmiana tabliczki na budynku coś zmieni?
samsza
W kampanii 2015r. PiS obiecywał likwidację NFZ. Ale ludziom podobało się hasło pilnowania, żeby było po równo, więc został. Za pandemii wróciło hasło, ważne jak leczyć, ale na krótko. Mama ginekolog udowodniła, że jednak po równo ważniejsze, czyli NFZ.
samsza
Ludzie nie wiedzą o co chodzi, ale jest od niedawna coś takiego jak opieka koordynowana, dla wybranych ludzi lepsza opieka. Ale powstaje wyspowo, bo coś nowego. Czyli ktoś zdecydował, żeby wybrani mieli efektywne leczenie, choć po cichu, bo nie jest to po równo...

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki