REKLAMA

Kościński: Luka VAT spada i mamy więcej pieniędzy w budżecie

2021-02-22 16:22, akt.2021-02-22 17:17
publikacja
2021-02-22 16:22
aktualizacja
2021-02-22 17:17
fot. Adam Chelstowski / FORUM

Luka VAT w Polsce w ostatnich latach spada, w efekcie więcej pieniędzy trafia do budżetu - oświadczył minister finansów Tadeusz Kościński. Przytoczył badania, wskazujące, że o ile w 2014 r. luka VAT była na poziomie 32 proc., to w 2019 r. spadła do 10 proc.

Spadek ten przekłada się na ok. 38 mld zł wpływów do budżetu w zeszłym roku - podkreślił Kościński na konferencji prasowej. „To są te pieniądze, które co roku mamy i możemy wykorzystywać na programy społeczne” - stwierdził minister.

Jak dodał, w 2020 r. mieliśmy do czynienia z pandemią i recesją w Polsce na poziomie 2,8 proc. ”Przychody z VAT też powinny być niższe, ale są wyższe” - podkreślił.

Kościński dodał, że z nieoficjalnych jeszcze danych za styczeń 2021 r. wynika, że wpływy z VAT były o 6 proc. wyższe niż w styczniu 2020 r.

Patkowski: W Polsce nie opłaca się tworzyć karuzel VAT-owskich

"Skuteczność pobierania dochodów podatkowych świadczy o sile każdego, demokratycznego państwa. Nie możemy pozwolić sobie na narrację, w której zarzuca się rządowi i państwu nieskuteczność w obszarze tych działań" - powiedział Patkowski na briefingu prasowym online nt. luki VAT.

Jak tłumaczył wiceminister, najbardziej poszkodowanymi osobami przez przestępstwa VAT-owskie są legalnie i uczciwie odprowadzający podatki przedsiębiorcy, "którzy na skutek takich działań podlegają nieuczciwej konkurencji".

"Dziś jesteśmy państwem, w którym nie opłaca się tworzyć karuzel VAT-owskich, w którym nie opłaca się przestępcom VAT-owskim dopuszczać do takiej sytuacji" - powiedział.

Jak wskazywał Patkowski, to dzięki uszczelnieniu systemu podatkowemu, udało się na tyle zwiększyć dochody podatkowe budżetowe, "dzięki czemu rząd dzisiaj stać na programy oczekiwane przez wszystkich Polaków jak 500+, 13. emerytura, 14. emerytura".

Dodał, że to nie są pieniądze pochodzące "tylko i wyłącznie z deficytu i powiększenia zadłużenia państwa", ale uzyskane "w wyniku skutecznej polityki podatkowej Prawa i Sprawiedliwości".

"Dzięki temu dzisiaj możemy obniżać podatki Polaków, wdrażać oczekiwane programy społeczne, bo udało nam się doszczelnić system podatkowy na tyle, że nieuczciwi przedsiębiorcy albo zaczęli płacić podatki, albo przestali dokonywać fraudów VAT-owskich. To jest miara sukcesu zwalczania luki VAT" - podkreślił wiceminister.

wkr/ skr/ aop/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (36)

dodaj komentarz
tigerbonzo
Wzrost PKB napędzany konsumpcją poprzez transfery socjalne jak 500+, 13, 14 i 15 (czy ile ich tam było) dla emerytów, podniesienie minimalnej pensji i inflację = większe wpływy z VATu, to jest w stanie zrozumieć nawet statystyczny wyborca PiSu.... chyba, ale nie ma to nic wspólnego z łataniem luki VATowskiej, która nadal istnieje.
jpelerj
Tak się zastanawiam, czemu te wpisy prorządowe są na tak marnym poziomie? Niemożliwe, żeby zupełnie nikt normalny nie popierał rządu. A może?
marok
Ty jesteś ten "normalny" co tęskni za płacą minimalną 1500 złotych i bezrobociem 14%. Nie do zniesienia jest dla Ciebie ,że Polacy obecnie zarabiają 40% więcej niż 5 lat temu, mają 500+ i już nie muszą szukać szczęścia na emigracji, bo tu im się żyje wystarczajco dobrze.
marok
Na ograniczeniu luki VAT polski budżet ma kilkadziesiąt miliardów dodatkowych pieniedzy w budżecie każdego roku. Suma to tak wielka ,że wystarcza na obsługę odsetkową całego zadłużenia budżetowego , które sięga obecnie ponad 1,3biliona zł.
Co by było, gdyby te pieniądze nie trafiały do budżetu? W ciągu 4 ostatnich
Na ograniczeniu luki VAT polski budżet ma kilkadziesiąt miliardów dodatkowych pieniedzy w budżecie każdego roku. Suma to tak wielka ,że wystarcza na obsługę odsetkową całego zadłużenia budżetowego , które sięga obecnie ponad 1,3biliona zł.
Co by było, gdyby te pieniądze nie trafiały do budżetu? W ciągu 4 ostatnich lat bylibyśmy ubożsi o. ok 100 miliardów złotych, to jest mniej więcej tyle ile wydaliśmy na służbe zdrowia w 2019 roku., albo ile mogłyby kosztować 3 sztuki centralnego portu komunikacyjnego jaki ma powstać między Warszawą , a Łodzią..
anty12
Pokaz mi trolu ta mafie vatowska. Mateuszkem znalazl mafi evatowska jedynie u siebie w MF. Nie siej propagandy.
marok odpowiada anty12
Jeśli ktoś jest tu trollem, to Ty ignorancie. Co chwila jest informacja o rozbiciu kolejnej grupy wyłudzającej VAT, wystarczy sobie wystukać informację w wyszukiwarkę i bedziesz mial przykładow na pęczki.
jpelerj odpowiada marok
Bzdura. Informacje o rozbiciu, a potem grosza nie można odzyskać, tych zatrzymanych się wypuszcza już po cichu, a lud sie mami. Tu nie klub Gazety Polskiej.
marok odpowiada jpelerj
Zabawny jesteś, to wymieniaj mitomanie tych wypuszczonych po cichu. Jedna sprawa to wychwycenie przekrętu, inna to odzyskanie pieniedzy. Żłodziej nie po to kradnie by oddawał zpowrotem, więc odzyskanie pieniedzy nie jest sprawą tak łatwą , jak wychwycenie złodziejstwa, bo przekręt na podatku VAT opierał się na dokumentach,Zabawny jesteś, to wymieniaj mitomanie tych wypuszczonych po cichu. Jedna sprawa to wychwycenie przekrętu, inna to odzyskanie pieniedzy. Żłodziej nie po to kradnie by oddawał zpowrotem, więc odzyskanie pieniedzy nie jest sprawą tak łatwą , jak wychwycenie złodziejstwa, bo przekręt na podatku VAT opierał się na dokumentach, które trzeba przedstawić skarbówce, .
r4k
Radzę spojrzeć o ile wzrosły podatki z PIT w ciągu ostatnich 6-u lat.
To pracownicy składają się na ten cały PiSowy socjal, 500+ itp.
Kwota wolna od podatku nie rośnie, progi podatkowe zamrożone od kilkunastu lat. O ile w tym czasie wzrosła inflacja?
jes
Zazdroszczę tym co wierzą w Boga bo im się wydaje że ten Bóg rozliczy takich bezczelnych kłamców jak Morawiecki, Kaczyński czy Ziobro. Niestety to się nie stanie :(

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki