REKLAMA

Kościński: Finanse publiczne są zdrowe, a wpływy z podatków rosną

2021-09-13 07:07
publikacja
2021-09-13 07:07
Kościński: Finanse publiczne są zdrowe, a wpływy z podatków rosną
Kościński: Finanse publiczne są zdrowe, a wpływy z podatków rosną
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Wydaje się, że w następnych miesiącach inflacja będzie spadać - mówi w wywiadzie dla poniedziałkowego "Super Expressu" minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.


Gazeta zauważyła, że po siedmiu miesiącach roku nadwyżka budżetu to 35 mld zł. Zapytała w związku z tym, jak będą wyglądać wskaźniki makro na dzień 31 grudnia br.

"Jeśli gospodarka rozwijałby się w takim tempie jak teraz, a wydatki budżetowe były takie, jak sobie zaplanowaliśmy, to deficyt mógłby wynieść ok. 13 mld zł. Finanse publiczne są zdrowe, wpływy ze wszystkich podatków rosną. Nie znaczy to, że chcemy szybko zmniejszać wydatki. Wychodzimy z recesji i to nie jest jeszcze moment, by wstrzymywać wsparcie państwa, bo jeśli to zrobimy, możemy bardzo szybko się cofnąć. To jest czas, w którym powinniśmy dalej wspierać gospodarkę. Chcemy wykorzystać możliwości, jakie jeszcze mamy. Takie działania rekomenduje też Komisja Europejska. Możemy te pieniądze wykorzystać na inwestycje" - odpowiedział minister finansów.

"Cieszy się pan z wysokiej inflacji?" - zapytał dziennik Kościńskiego.

"Cieszę się, że nie mamy deflacji. Gdybyśmy ją mieli w momencie wychodzenia z recesji, byłoby to bardzo niebezpieczne i groziło wpadnięciem w wieloletnią stagnację. Oczywiście bacznie się wskaźnikowi inflacji przyglądamy. Są różne czynniki ją podwyższające. Jesteśmy w takim momencie, że po okresie zamknięcia w domach wydajemy dużo pieniędzy. Popyt jest więc bardzo duży i niekoniecznie nadąża za nim podaż. To jeden z czynników wpływających na większą inflację. Kolejne to światowe ceny energii czy przerwane łańcuchy dostaw. Wydaje się, że w następnych miesiącach inflacja będzie spadać" - powiedział szef resortu finansów. (PAP)

mmu/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
piotr76
Weź pan ze sobą MorawIcka i Kalksteina i wdrażajcie ten socjalizm u siebie.
trolley
2023 - kolejny podateczek tym razem w celu ratowania zdechłych finansów samorządów - kataster od kolejnego mieszkania. Szykujcie portfele mieszkaniowi inwestorzy. Zapowiedzi polecą już w przyszłym roku jak trzeba będzie poskładać plany budżetowe 2023 bez unijnych pieniędzy.
jas2
Kataster? Spodziewasz się, że Tusk dojdzie tak szybko do władzy?
trolley odpowiada jas2
Spodziewam się że to wasz chytry plan :) Doprowadzić kraj do katastrofy na wszystkich płaszczyznach a potem pluć na każdy rząd który wasz "Nowy Wał" będzie próbował odkręcić hehe.
trolley odpowiada trolley
ps. Glapa już wie ile zapłacił za swój dworek czy dalej nie? hehe
maniek_as
I to wszystko rośnie dzięki ........inflacji!! Po prostu ubywa wartości oszczędzającym, a przybywa budżetowi. Glapiński do więzienia za to okradanie.
kenn
"Wszystkim Polakom będzie się żyło lepiej i zarobią na nowym ładzie, zaś zmiany podatkowe są korzystne" - Mordawiecki.

Glapiński: "A wpływ z podatków rosną" :P

Nie mam więcej pytań. To samo w każdej innej sprawie, której tykają się rządy. ;)
men24a
A wystarczyło wrzucić te 200 czy 300 mld zł odzyskanego z vatu w gospodarkę i nie trzeba było podwajać ceny chleba czy paliwa po 6 zł.
No ale widzę że znów szara strefa przybrała na sile, prezes NBP zamienia dom aby tylko podatku nie zapłacić.
anty12
"...odzyskanego z vatu ..." LOL.
andregru
Ale Glapiński z NBP wiedział jak oszczędzić na podatkach przy zamianie domów .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki