REKLAMA

Koronawirusowy krach na GPW i światowych giełdach [16 marca 2020]

Michał Żuławiński2020-03-16 06:54, akt.2020-03-16 16:17analityk Bankier.pl
publikacja
2020-03-16 06:54
aktualizacja
2020-03-16 16:17

Rozpoczynamy czwarty tydzień potężnego wpływu epidemii koronawirusa na sytuację na rynkach finansowych. W poniedziałek rano tematem dnia jest decyzja Rezerwy Federalnej oraz spadki na światowych giełdach, w tym na GPW.

Sytuacja na światowych rynkach finansowych można nazwać już krachem. Główne indeksy straciły po kilkadziesiąt procent i zakończyły wieloletnią globalną hossę. W Bankier.pl relacjonujemy wydarzenia na rynkach dzień po dniu.

Poniższy artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany. Sytuacja na giełdach wciąż jest niezwykle dynamiczna. Jej pełny obraz znaleźć można w tabelach notowań: indeksów GPW, akcji GPW oraz indeksów światowych, walut i surowców.

Awaryjne cięcie stóp procentowych do zera oraz wpompowanie na rynki setek miliardów dolarów przez amerykańską Rezerwę Federalną nie powstrzymało spadków na rynkach akcji. Poniedziałek na wszystkich giełdach zapowiada się na kolejny dzień dużej zmienności.

Początek dnia na GPW przyniósł spadek WIG20 o ok. 3 proc. Po kilku minutach ruch w dół wynosił już -5 proc., a następnie nasilił się do 8 i dalej proc. Oznaczało to wyznaczenie nowych minimów koronawirusowego krachu. Wczesnym popołudniem WIG20 spadł do mniej niż 1250 pkt. co oznaczało, że osiągnął poziom niższy od najniższego punktu kryzysu 2008-2009 (1253,24 pkt. 18 lutego 2009 r.) i przyjął najniższą wartość od 2003 r. Kolejne godziny przyniosły jednak mocne odbicie, około 16 WIG20 wciąż był jednak notowany blisko 3 proc. pod kreską.

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

W poniedziałek pod koniec sesji najmocniej traciły walory CCC (-25 proc.) i LPP (-12 proc.), ponieważ na spółkach z branży odzieżowo-obuwniczej mocno odbije się zamknięcie galerii handlowych. Słabo radziły sobie także banki: Santander (-11 proc.), Pekao (-12 proc.), PKO BP (9 proc.), najprawdopodobniej w związku z ustępstwami sektora na rzecz kredytobiorców. Najmocniej zyskiwały natomiast JSW (11 proc.) i Orange (10 proc.), co może być związane z tym, że rządowy zakaz nie obejmuje dyskontów spożywczych.

Na czerwono świecą się także indeksy mniejszych spółek: mWIG40 (-4,5 proc.) i sWIG80 (-2,5 proc.). W pierwszym z indeksów mocne wzrosty notują producenci gier. Akcje Ten Square Games, PlayWay i 11bit idą w górę o ponad 10 proc.

Na świecie też spadki

Silne spadki nie omijają także giełd zachodnioeuropejskich. DAX traci ponad 5,5 proc., podobnie zachowują się główne indeksy giełd we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Dalsze osuwanie się indeksów widzieliśmy także na Wall Street. Już po kilku minutach handlu w ruch ponownie poszedł mechanizm zawieszający notowania na 15 minut po spadku o 7 proc. Po wznowieniu handlu spadki na S&P500 czy Nasdaq przekroczyły 10 proc. Po godzinie 15:30 również i w Ameryce nastąpiło jednak odbicie i chwilę po 16 głównie idneksy Wall Street tracą 5-6 proc.

/ Bankier.pl

Wcześniej, jako pierwsze na wydarzenia weekendu zareagować mogły giełdy azjatyckie. Po 08.00 czasu polskiego na minusie znajdowały się giełdy w Japonii (-2,4 proc.), Korei Południowej (-3,2 proc.) i Chinach (-3,1 proc.). Znacznie silniejsze spadki obserwowaliśmy na Filipinach (-8 proc.), Tajlandii (-5,5 proc.), Indiach (5,4 proc.) czy Taiwanie (-4 proc.).

/ fot. ffikretow / Shutterstock

Do spadków powróciły ceny ropy naftowej, które zniżkowały nawet o 12,5 proc., później jednak odbiły do -4 proc. pod kreską. Mimo porannych zwyżek, po południu traci też złoto (1,5 proc.), do 1505 USD.

Zmienność widać było także na rynku walutowym. Notowania EUR/USD w górę o 0,2 proc. do 1,113 USD. Po 16.00 kurs dolara rośne do 3,97 zł, euro drożeje do 4,41 zł, frank szwajcarski do 4,19 zł, a funt brytyjski 4,89 zł.

Planujemy kontynuację tematu

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (62)

dodaj komentarz
jasiek2017
Czekam na troli zachwalających kupno złota. Podobno to miała być super inwestycja w czasie kryzysu hahahhahaha
pikambelus
Spójrz jak zachowało się złoto w 2008 roku, a nie udawaj głupszego niż jesteś.

Obrona poprzez atak ? Tzn. że Twój rentierski plan na życie się posypał i masz brązowe zawieszenie hahahahaha.
pikambelus
Jasiek, daję 6 tys. za metr za Twoje mieszkanka, wchodzisz ? Buahahahahaha.
jasiek2017
Możesz mnie cmoknąć tam gdzie słońce nie dochodzi.
pikambelus odpowiada jasiek2017
Czyli zwieracze puściły :D To bardzo dobry znak.
xiven
poniedziałkowa zagadka co jest więcej warte dla amerykanina?

uncja srebra czy hamburger?

jeśli obecny system ręczy swoją głową że wygenerowana przez niego cena dla srebra jest właściwa to jest już zwiastun ostatecznej kompromitacji, słynny pozłacany komunistyczny tranzystor sprzedawany 2 razy taniej niż
poniedziałkowa zagadka co jest więcej warte dla amerykanina?

uncja srebra czy hamburger?

jeśli obecny system ręczy swoją głową że wygenerowana przez niego cena dla srebra jest właściwa to jest już zwiastun ostatecznej kompromitacji, słynny pozłacany komunistyczny tranzystor sprzedawany 2 razy taniej niż cena złota w nim zawartego, chowa się przy tym co zmajstrowała właśnie "nowoczesna ekonomia"
hfjdj
A co byś wybrał uncje srebra czy hamburgera?
marianpazdzioch
Niby racja, ale poczekaj na to co będzie się działo jak opadnie kurz. Teraz moment jest wybitnie specyficzny. Świat wyprzedaje się by delewarować, albo wyskakiwać w gotówkę czy cośtam innego i później łapać dołki znacznie niżej np. na akcjach. Nie widzę żadnych przesłanek by to miało się utrzymać.
adam.1983
Co to się takiego wydarzyło że taki run na zakupy się pojawił, na wig20 z -8% w moment doszło do -1%
hfjdj
Sezon na podbijanie zdechlego kota

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki