Korea Północna: udany test silnika rakietowego do wynoszenia satelity na orbitę

Korea Płn. przeprowadziła w poniedziałek zakończony sukcesem test - silnika rakietowego dużej mocy zdolnego do wynoszenia na orbitę satelitów - podała północnokoreańska agencja prasowa. Pjongjang chciałby umieścić na orbicie satelitę obserwacji ziemi.

W planach władz Korei Płn. jest też umieszczenie na orbicie dzięki rakietom nośnym, których zadaniem jest nadanie sztucznemu satelicie odpowiedniej prędkości i kierunku zanim nastąpi faza lotu ruchem bezwładnym w polu grawitacyjnym Ziemi - innego rodzaju satelitów.

Informacja o udanym teście silnika rakietowego nowego typu zbiegła się ze słowami potępienia wobec Korei Płn. w związku z przeprowadzonym 9 września piątym już testem głowicy jądrowej. Płyną one z Nowego Jorku, gdzie - odbywa się debata generalna 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych poświęcona zrównoważonemu rozwojowi.

Władze Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej zadeklarowały po przeprowadzeniu próby, że kraj ten jest w stanie instalować głowice nuklearne na strategicznych pociskach balistycznych. Próba, która miała największą jak dotąd siłę wybuchu, wynoszącą 10 kiloton - wywołała poważne zaniepokojenie wśród sąsiadów Korei Płn., a także w Stanach Zjednoczonych, w Rosji i w Japonii.

Została ona potępiona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, która zapowiedziała, że przygotuje nową rezolucję zaostrzającą sankcje wobec KRLD. Od pierwszej próby z bronią atomową z 2006 roku Korea Północna jest objęta sankcjami RB ONZ, ale nie powstrzymały one jej przed przeprowadzeniem kolejnych czterech prób i wystrzeliwaniem pocisków balistycznych.

W poniedziałek próby z pociskami balistycznymi po raz pierwszy tak stanowczo potępiły Chiny.

Podczas spotkania premiera chińskiego rządu Li Keqianga z prezydentem USA Barackiem Obamą w kuluarach 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ oba państwa zadeklarowały pogłębienie współpracy nad wypracowaniem mechanizmów prawnych i środków nacisku, które zmusiłyby Koreę Płn. do pełnego respektowania wydanego przez Radę Bezpieczeństwa zakazu rozwijania programów nuklearnych i rakietowych.

Agencje zwracają uwagę na fakt, że Chiny, które tradycyjnie wspierają północnokoreańskiego sąsiada, unikały dotąd otwartej krytyki wobec Pjongjangu. Podczas spotkania z szefem japońskiej dyplomacji w ubiegłym tygodniu minister spraw zagranicznych ChRL powiedział, że Pekin "nie poprze nic nie dających jednostronnych sankcji wobec Korei Płn., ale zamierza włączyć się w wysiłki podejmowane przez ONZ na rzecz uregulowania tej sprawy".

Biały Dom, starając się zachęcić Pekin do wywarcia większego nacisku na Koreę Płn., zadeklarował ponownie gotowość do rozmów z Pjongjangiem, jeśli kraj ten zdecyduje się całkowicie zrezygnować z ambicji jądrowych, ale też zapowiedział, że ministerstwo sprawiedliwości USA ogłosi jeszcze w tym tygodniu listę chińskich firm, które łamiąc zakazy Rady Bezpieczeństwa współpracują z Koreą Płn. Ma to skłonić władze w Pekinie do większej stanowczości w stosunkach ze swym północnokoreańskim protegowanym - zauważa agencja Reutera. (PAP)

mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil