Korea Płd.: nakaz aresztowania dwóch byłych współpracowników prezydent

Sąd w Seulu wydał w niedzielę nakaz aresztowania dwóch byłych współpracowników prezydent Korei Południowej Park Geun Hie w związku ze skandalem korupcyjnym i politycznym.

Aresztowani współpracownicy to Ahn Jong Beom, były doradca oraz wieloletni przyjaciel prezydent Park i Jeong Ho Seong, który już był tymczasowo zatrzymany.

Ahn Jong Beom, oskarżany jest o to, że wykorzystywał swe powiązania z panią prezydent, by wyłudzić duże sumy pieniędzy od koncernów południowokoreańskich.

W sobotę dziesiątki tysięcy Koreańczyków demonstrowało w Seulu, wzywając prezydent Park do ustąpienia. Był to jeden z największych protestów od 2008 roku w Korei Południowej. W pilnowaniu porządku brało udział 18 tys. policjantów.

Wskaźniki poparcia dla prezydent Park, mimo złożenia przez nią publicznych przeprosin, wciąż spadają i obecnie - jak wynika z ostatniego sondażu Gallupa - spadły do ok. 5 proc.

Prezydent znalazła się w opałach po wykryciu, że jej bliska znajoma Czoi Sun Sil, miała dostęp do poufnych dokumentów państwowych, w tym do wstępnych wersji tekstów jej przemówień.

Czoi Sun Sil została aresztowana i toczy się przeciwko niej śledztwo, które ma wyjaśnić charakter jej powiązań z prezydent Park. Jest ona również podejrzana o próby wyłudzenia dużych sum pieniędzy od czołowych koncernów południowokoreańskich, w tym od Samsunga, giganta na rynku elektroniki. (PAP)

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil