Komisja Europejska żąda wyjaśnień od Hiszpanii ws. przypadku eboli

2014-10-07 12:11
publikacja
2014-10-07 12:11
fot. AFP/EASTNEWS / EastNews

Komisja Europejska zażądała we wtorek wyjaśnień od Hiszpanii w celu ustalenia niedociągnięć w jej systemie ochrony zdrowia, które umożliwiły zarażenie się wirusem eboli przez pielęgniarkę w szpitalu w Madrycie. Powiadomił o tym rzecznik KE Frederic Vincent.

"Komisja Europejska wysłała w poniedziałek komunikat hiszpańskiemu Ministerstwu Zdrowia w celu otrzymania wyjaśnień" - powiedział rzecznik. Dodał przy tym, że KE "nie jest zaniepokojona" przypadkiem z Hiszpanii, ponieważ rozszerzenie się wirusa "w Europie pozostaje wysoce wątpliwe".

Vincent zauważył, że "jest oczywiste, że gdzieś był problem", jako że "oczekuje się od państw członkowskich wdrożenia określonych procedur na szczeblu krajowym, skoordynowanych z Brukselą, w celu zapobieżenia przedostania się wirusa na terytorium Europy".

KE, jak dodał, liczy na to, że Hiszpania zdoła przesłać w środę pierwsze wyjaśnienia do Komitetu ds. bezpieczeństwa sanitarnego. Komitet, który zajmuje się koordynacją i wymianą informacji, zbiera się każdego tygodnia w związku z ebolą. Najbliższe spotkanie w środę będzie poświęcone przypadkowi z Hiszpanii - poinformował rzecznik KE.

Wskazał, że konieczne jest "prześledzenie całej historii" tego przypadku; co może zabrać czas i że również potrzebują go same władze hiszpańskie, by zrozumieć, co się wydarzyło.

Choroba pielęgniarki jest pierwszym poza Afryką Zachodnią przypadkiem zarażenia ebolą. Kobieta opiekowała się cierpiącym na ebolę hiszpańskim duchownym Manuelem Garcia Viejo, który po zarażeniu się w Sierra Leone został przewieziony na leczenie do Madrytu. Mężczyzna zmarł 26 września. Pielęgniarka zgłosiła się do szpitala po raz pierwszy już 30 września, ale jej objawów nie uznano wówczas za wystarczające do postawienia diagnozy i nie została hospitalizowana. Następnie po niecałym tygodniu wstępne testy wykazały u niej chorobę, o czym oficjalnie powiadomiło w poniedziałek hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia.(PAP)

awl/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia eboli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki