REKLAMA

Kolejny pozew frankowców wkrótce trafi do sądu

Michał Kisiel2015-02-17 09:28analityk Bankier.pl
publikacja
2015-02-17 09:28
fot. Hemera / Thinkstock / Thinkstock

Grupa klientów Banku BPH przygotowuje się do złożenia pozwu zbiorowego przeciwko kredytodawcy. W ciągu 10 dni ma zakończyć się proces zbierania chętnych. Grupie udało się pozyskać reprezentanta – Powiatowego Rzecznika Konsumentów ze Szczecinka.

Dyskusja wokół planów pomocy dla kredytobiorców frankowych nie zmniejszyła zainteresowania pozwami zbiorowymi przeciwko bankom. Klienci Banku BPH (kiedyś GE Money Bank) od kilku miesięcy przygotowują się do rozpoczęcia sprawy, która w najbliższych tygodniach ma szansę trafić do sądu.

Podobnie jak w przypadku kredytobiorców z Banku Millennium główną osią sporu jest sposób przeliczania zobowiązania z waluty obcej na złote. Nieprecyzyjny zapis regulujący tę kwestię, zdaniem pozywających, może być podstawą podważenia całej umowy kredytowej. Ponieważ sądy, jak pisze w koncepcji pozwu kancelaria grupy, niechętnie decydują się na taką ścieżkę, możliwe jest także doprowadzenie do unieważnienia samej klauzuli przeliczeniowej.  W tej sytuacji kredytobiorcy oczekują, że bank zostałby zmuszony do zwrotu kwoty wynikającej z zastosowania spreadu walutowego przy wypłacie i spłatach kredytu.

Obsługą procesu zajmie się kancelaria Komarnicka Korpalski Kancelaria Prawna Sp. J. W lutym kredytobiorcom udało się pozyskać jako reprezentanta grupy Powiatowego Rzecznika Konsumentów ze Szczecinka – Tomasza Bobryka. Oznacza to, że frankowcy nie będą zmuszeni do wniesienia wysokiej opłaty sądowej. Grupa klientów banku korzystająca z forum frankiwbph.pl zbiera chętnych do 27 lutego.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (137)

dodaj komentarz
~Głos
Ci wszyscy , którzy wzięli kredyty we frankach a teraz podają banki za te umowy do sądów powinni wszyscy te procesy przegrywać.
Wiedzieli co podpisują i w ten sposób zgadzali się z tymi umowami .
W ten sposób zyskiwali w czasie po kilkadziesiąt tysięcy złotych w stosunku do kredytów złotowych.
Jak im sie
Ci wszyscy , którzy wzięli kredyty we frankach a teraz podają banki za te umowy do sądów powinni wszyscy te procesy przegrywać.
Wiedzieli co podpisują i w ten sposób zgadzali się z tymi umowami .
W ten sposób zyskiwali w czasie po kilkadziesiąt tysięcy złotych w stosunku do kredytów złotowych.
Jak im sie te umowy przestały podobac bo zawsze mogą te kredyty przewalutowac na złotowe
Kredyty we frankach były udzielane tylko tym z większym portfelem a dla innych oferowane były tylko kredyty w złotych.
Dziś spadek franka ciąg dalszy i pewnie za tydzień czy dwa osiągnie znów wartość w granicach 3,50
~LosowyKomentarz_2006
To istny dom wariatów i nieważne, że niektórzy mówią, że są zdrowi. To Ci, którzy nie poszli na badania.
Po raz kolejny robi nam sie wodę z mózgu i wmawia, że kredyt w obcej walucie jest bardziej niebezpieczny niż w złotówkach. W 2004r wzięłam kredyt w CHF. W momencie wyliczania jakie raty przyjdzie mi spłacać
To istny dom wariatów i nieważne, że niektórzy mówią, że są zdrowi. To Ci, którzy nie poszli na badania.
Po raz kolejny robi nam sie wodę z mózgu i wmawia, że kredyt w obcej walucie jest bardziej niebezpieczny niż w złotówkach. W 2004r wzięłam kredyt w CHF. W momencie wyliczania jakie raty przyjdzie mi spłacać okazało się, że różnica między kredytem w CHF, a złotówkowym wynosi 500zł na jednej racie. I ja mam uwierzyć, że to byłoby dla mnie lepsze, abym napychała komuś kieszenie lichwiarską stopą procentową???!!! Wzięłam w CHF i płacę o 200 - 300zł mniej niż mi wyliczono, bo kurs CHF przez ostatnie półtorej roku był niższy niż gdy brałam kredyt. (Spłacam go w złotówkach po przeliczeniu raty z CHF na złotego - liczy się kurs z dnia wpłaty, bo płacę w macieżystym banku.)
I niech mi nikt nie mówi, że ryzykuję, bo zawsze mogę przewalutować swoje zobowiązania.
A tak wogóle, to może ktoś mógłby wyjaśnić jak to jest z tymi kredytami w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej? Czy my, Polacy, jako członkowie Unii, mogący podróżować bez wiz i problemów i podejmować pracę w granicach Unii, możemy brać kredyty w Bankach poza granicami Polski. Może to jest wyjście i lekarstwo na durne pomysły naszych "rodzimych krwiopijców"!!!!
~Psychiatra
ależ po co te nerwy. Co ty się tak opiniami innych przejmujesz.Więcej asertywności. Wzięłaś, spłacasz więc o co chodzi. A w banku za granicą nikt Ci nie da kredytu chyba,że tam mieszkasz i pracujesz na stałe.
~aaa
kupię drukarkę do robienia franków CHF
~Czytelnik
Odsyłam Was kochani do dzisiejszego artykułu pt. "Śledczy bezradni w sprawie parabanku". Poczytajcie. Pomyślcie.Może jakieś wnioski się nasuną.
~eryk
niech se dadzą spokój ja siedzę cicho i piszczę z bólu jak patrzę na cenę złota a miało być tak pięknie tyle obiecali bankierzy itp spekulanci …. i kto mi odda straty i naprawi błąd by dzieci miały lepiej ?? a wrzuciłem w AU naprawdę wiele swoich i po spadku ojca czyli dziadka moich dzieci. czy mam się też domagać niech se dadzą spokój ja siedzę cicho i piszczę z bólu jak patrzę na cenę złota a miało być tak pięknie tyle obiecali bankierzy itp spekulanci …. i kto mi odda straty i naprawi błąd by dzieci miały lepiej ?? a wrzuciłem w AU naprawdę wiele swoich i po spadku ojca czyli dziadka moich dzieci. czy mam się też domagać zwrotu straty od rządu jak Frankowicze ?? przecież zostałem w pewnym sensie oszukany jak oni….
~lu
"czy mam się też domagać zwrotu straty od rządu jak Frankowicze ??"

Frankowicze nie domagają się "straty" od rządu.
Domagają się przestrzegania prawa przez banki.
~temida
czytajcie państwo dokładnie umowy które podpisujecie z prawnikami
~Guziec
Taa....
Jak by czytali dokładnie, to by nie mieli już jefnej umowy opiewającej w CHF
;)

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki