REKLAMA

Kolej Chiny-Kirgistan-Uzbekistan skróci drogę do Europy o 8 dni

2023-05-25 10:03
publikacja
2023-05-25 10:03

Na szczycie Chiny-Azja Centralna w Xi'anie podpisano trójstronny dokument przewidujący kolejne kroki w projekcie budowy kolei Chiny-Kirgistan-Uzbekistan (CKU). Trasa miałaby przebiegać przez 50 tuneli i 90 mostów. Jest elementem planowanej od ponad 25 lat większej magistrali, która docelowo ma skrócić czas transportu z Chin do Turcji o 8 dni.

Kolej Chiny-Kirgistan-Uzbekistan skróci drogę do Europy o 8 dni
Kolej Chiny-Kirgistan-Uzbekistan skróci drogę do Europy o 8 dni
/ FORUM

Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami linia kolejowa będzie miała długość około 500 km, z czego 213 km w Chinach, 260 km w Kirgistanie i ok. 50 km w Uzbekistanie. Trasa ma prowadzić z Kaszgaru w chińskiej prowincji Sinciang, na zachód przez Karasu w południowym Kirgistanie do uzbeckiego miasta Andiżan, które leży ok. 35 km od granicy z Kirgistanem.

Linia kolejowa będzie przebiegać przez utrudniające budowę tereny górskie, niekiedy na wysokości 2-3,5 tys. metrów. Oznacza to, że potrzebna będzie budowa prawie 50 tuneli i ponad 90 mostów - wylicza uzbecka redakcja Radia Wolna Europa. Gdyby trasa została ukończona, mogłaby być kontynuowana na południe, przez Turkmenistan i Iran do Turcji, by dotrzeć do Europy. Skróciłoby to transport z Chin do Turcji o 900 kilometrów, co według różnych wyliczeń przyspieszyłoby przejazd o 7-8 dni.

Trasa byłaby alternatywną drogą z Chin do Europy, która omija Rosję. Jednak plany jej budowy mają już ponad 25 lat i dotychczas napotykały na wiele przeszkód.

Projekt CKU sięga 1997 r., kiedy Chiny, Kirgistan i Uzbekistan podpisały protokół ustaleń w sprawie budowy linii kolejowej łączącej te trzy kraje. Planowanie inwestycji rozpoczęto więc jeszcze przed ogłoszeniem Inicjatywy Pasa i Szlaku - chińskiego planu rozwoju infrastruktury transportowej między Chinami i Europą.

W czerwcu 2001 r. kirgiski minister transportu i komunikacji oznajmił, że osiągnięto porozumienie w sprawie budowy trasy, ale dopiero ponad sześć lat później - w styczniu 2008 r. - chińska agencja prasowa Xinhua poinformowała o rozpoczęciu budowy i planach jej ukończenia w 2010 r. Prace nie wyszły jednak poza wstępną fazę.

Przez kolejne lata między zainteresowanymi krajami dochodziło do konfliktów na poziomie władz lokalnych i centralnych. Chiny dążyły do przejęcia kirgiskich kopalni, w tym największych złóż rud żelaza, w zamian za sfinansowanie kirgiskiego odcinka trasy, co spotkało się ze sprzeciwem władz - informowała w kwietniu 2012 r. lokalna sekcja Radia Wolna Europa. Projekt na lata pogrążył się w impasie.

W czerwcu ub.r. prezydent Kirgistanu Sadyr Dżaparow zapowiedział w mediach, że budowa linii kolejowej CKU rozpocznie się w 2023 r. Podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Samarkandzie 14 września 2022 r. podpisano porozumienie o trójstronnym finansowaniu studium wykonalności kirgiskiego odcinka trasy, które zgodnie z planem ma zostać ukończone w pierwszej połowie 2023 r.

W maju br. tuż przed Szczytem Chiny-Azja Centralna w Xi'anie chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform poinformowała, że prace nad studium wykonalności "zbliżają się ku końcowi".

Nowy dokument podpisany 19 maja w Xi'anie określa dalsze etapy realizacji planu, choć nie ujawniono szczegółowych danych.(PAP)

krp/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
drabio
Kolejne kraje są na chińskim postrąku. Rosja siedzi cichutko patrząc jak traci wpływy w Azji centralnej a Chiny biorą wszystko zacieśniając sojusz polityczny, gospodarczy z krajami posowieckimi w tym regionie. Dochodzi do tego Afganistan, Pakistan oraz Iran co łamie równowagę strategiczną w Azji stawiając biedne jeszcze indie w trudnej Kolejne kraje są na chińskim postrąku. Rosja siedzi cichutko patrząc jak traci wpływy w Azji centralnej a Chiny biorą wszystko zacieśniając sojusz polityczny, gospodarczy z krajami posowieckimi w tym regionie. Dochodzi do tego Afganistan, Pakistan oraz Iran co łamie równowagę strategiczną w Azji stawiając biedne jeszcze indie w trudnej sytuacji. Indie nie będąc gotowymi do konfrontacji z taką siłą będą szukały ugody. Z drugiej strony USA oraz kraje zachodu będą robiły wszystko aby Indie zantagonizowac i wykorzystać w swojej grze. Patrząc na zachowanie Delhi to czyta intencje zachodu w ten sposób. Jeżeli Chiny jeszcze bardziej rozgoszcza się w Azji kontynentalnej Hindusi pójdą na kompromis z Pekinem grając na czas i licząc że rozwój gospodarczy przyniesie im z czasem przewagę, Chiny zaś będą robiły wszystko aby poddusić rozwój Indii przez szukanie sojuszów w świecie Arabskim i muzułmańskim wypierając tym samym wpływy USA i zachodu.

Myślę że Rosja - administracja Putina dobiła targu z Pekinem. Chiny wspierają Rosję gospodarczo i "okołomilitarnie" po cichu na arenie międzynarodowej pokazując izolację Rosji zabezpieczając swoje wpływy w Azji centralnej. Uważam że reżim Putina zakończy stanowczy ruch Pekinu i zastąpiony prochinska dyktaturą, możliwe że w tym zamieszaniu odpadnie Białoruś może Czeczenia. Zaznaczam że Chiny nie kiwną palcem do momentu kiedy wojna na Ukrainie trwa bo konflikt ten osłabia Rosję i zachód dające coraz większą swobodę Chińczykom. Chiny najpewniej będą potrzebować około 20 -30 lat aby ugruntować swoję wpływy w tym regionie. Po drodze także muszą przejść przez stagnację ekonomiczną. Stagnacja ta przy ich potencjale nie wpłynie znacząco ich działanie.

Czasami mam wrażenie że Pekin podpuścił Putina to tej wojny zapewniając o wsparciu, sojuszu, przyjaźni a w rzeczywistości liczył na załatwienie swoich interesów kosztem skonfliktowanej Rosji i zachodu. Oczywiście w oku cyklonu jest obszar Ukrainy z ludźmi którzy w takich okolicznościach budują monokulturową społeczność kosztem wszystkiego co im stanie na drodze...

Jeszcze raz napiszę, uczciwych porządnych ludzi szkoda, pocieszające jest to a nawet smutne że na Ukrainie takich nie ma wcale... Może prawie wcale. Tak czy siak ja takich nie znam. Bo kto? Budanov, poroszenko, Żeleński.. i im podobni? To psychopaci tacy sami jak szojgu czy Putin.
mkk6999
Tam cos pieknego
Rosja +40% z Chinami, 200 mld €
Azja mosty, rury, szlaki. big-business, energia itd.

Podobnie trasa Pólnocna Rosja-Azja przez lód
Skraca droge o 100 dni

Chiny daja ponad 30% swiatowego majatku bez Indii,
karlejacy "zachód" G-7 walczy o 20%
polonu
to Polin ominęli , Amerykanie będą pilnować torów , aby ktoś ich nie wysadził
mirek6504
Amerykanie dostarcza zaawansowane technologicznie lokomotywy

Powiązane: Kolej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki