Kapitał ucieka z Chin, a Pekin nie wie jak

analityk Bankier.pl

W obliczu schłodzenia koniunktury za Murem, zaostrzenia konfliktu z USA i osłabienia juana, kapitał ewakuuje się z Państwa Środka. Najnowsze dane Ludowego Banku Chin wskazują na to, że Pekin nie jest w stanie zidentyfikować drogi ucieczki, a w konsekwencji - zatrzymać odpływu środków. A to zagraża stabilności finansowej Chin.

Między władzami ChRL a mieszkańcami Państwa Środka od lat trwa zabawa w kotka i myszkę. Pekin stara się powstrzymać odpływ kapitału z kraju, a ludzie - umieścić oszczędności poza zasięgiem władz i zdywersyfikować portfel inwestycyjny. Walka zaostrza się w sytuacjach kryzysowych, gdy pod wpływem wydarzeń rynkowych motywacja do wyprowadzenia pieniędzy zza Muru zwiększa się, a to prowadzi do powstania fali, mogącej zagrozić stabilności finansowej Chin.

(FORUM)

Banki niechętnie wymieniają juany na dolary? Trzeba skorzystać z usług innych instytucji. Wywieźć można tylko 50 tys. dolarów rocznie i to nie w celu zakupu wymarzonej nieruchomości? Pomogą rodzina lub przemytnicy. Przyda się także kilkanaście kart do bankomatu. Przy większym rozmachu można próbować kupić od zaufanych ludzi towary importowane czy zagraniczne aktywa po zawyżonej cenie i podzielić się górką.

Na poziomie makroekonomicznym starcie obserwujemy w chińskim bilansie płatniczym. Przesłanek uwiarygadniających tezę o ucieczce kapitału możemy się doszukiwać m.in. w takich kategoriach jak: import usług turystycznych; inwestycje bezpośrednie, portfelowe i inne oraz saldo błędów i opuszczeń. O ile pierwsze dwie są dość czytelne i władza może się starać "domknąć" oba kanały odpływu środków (wydatki na zagraniczne wojaże, ograniczenie ekspansji chińskich firm), to ostatnia nastręcza poważniejszych problemów, ponieważ zawiera to, co nie pasuje do pozostałych kategorii, gdyż bilans płatniczy (uwzględniając zmianę rezerw walutowych) powinien wynosić 0.

Ostatni kwartał ubiegłego roku i pierwsza połowa bieżącego przyniosły znaczące pogłębienie ujemnego salda błędów i opuszczeń - za każdym razem przekraczało ono 60 mld dol.

(Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin)

W efekcie, kumulując dane z czterech ostatnich kwartałów, saldo jest rekordowo ujemne - w rok przed 30 czerwca 2019 r. w "niewyjaśniony" (i prawdopodobnie nielegalny) sposób z Państwa Środka odpłynęło niemal 250 mld dol., czyli ok. 1,8 proc. napompowanego chińskiego PKB.

(Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin)

Przyspieszenie odpływu kapitału z Państwa Środka ma miejsce, gdy Pekin stara się przyciągnąć jak najwięcej pieniędzy za Mur, ułatwiając zagranicznym inwestorom dostęp do rynku finansowego oraz ograniczając import - co obok wymiaru "oszczędnościowego" wspiera również zwalniający wzrost PKB.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 philo128

BTC...

! Odpowiedz
8 27 abcx

Pewnie wymieniają junay na dolary a dolary na złoto - bo na co komu dolary taka sama makulatura jak każda inna...

! Odpowiedz
10 15 pkc

Poza tym że idzie na konflikt, zbrojny

! Odpowiedz
16 23 bangladesznadwisla

A najbardziej kurczy się twój ruski pracodawca

! Odpowiedz
13 14 pkc

Szorty założone na wszystkich ważnych indeksach

! Odpowiedz
43 42 sel

Bujda na resorach , na co komu napompowane dolary ? zadłużone po uszy po koniec świata?, puszczają plotki ,żeby ratować bankruta dolara, a Chińczycy pakują złoto i srebro do worków..

! Odpowiedz
31 16 -bertro-

Droga jest posta
Juan na złoto,lub inne kosztowności /złoto na krypto /krypto na dolara

! Odpowiedz
3 47 1as

Pewnie w kontenery ładują kasę, do Gdańska co tydzień zawija kolos kontenerowy.

! Odpowiedz
51 60 silvio_gesell

Demografia, nie opłaca się inwestować w Chinach. Kurczy się populacja nie tylko Chin, ale ich rynków zbytu.

! Odpowiedz
1 35 remo87

Czyli najlepszym miejscem do inwestycji jest Afryka? :-)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil