REKLAMA

Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej napełniony wodą; trwają testy urządzeń

2022-06-12 06:02
publikacja
2022-06-12 06:02
Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej napełniony wodą; trwają testy urządzeń
Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej napełniony wodą; trwają testy urządzeń
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej, który 17 września zostanie otwarty, został już wypełniony wodą. Wykonawcy prowadzą testy urządzeń, które umożliwią jednostkom swobodne pokonywanie kanału - podał Urząd Morski w Gdyni.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, śluza została napełniona w zeszłym tygodniu i poziom wody osiągnął docelowy stan. Napełnianie odbywało się poprzez wypalone otwory w grodzy. Wszystko to po to, by ograniczyć masy wody napływającej na raz do śluzy. To pozwoliło na dokładne monitorowanie całego procesu.

Wskazała, że w trakcie wykonywania są testy urządzeń, najpierw w trybie półautomatycznym, a następnie w trybie automatycznym.

W kolejnym etapie nastąpi usunięcie stalowej grodzy tymczasowej na części północnej oraz południowej. Proces zakończy się testami całej przeprawy z Nadrzędnego Systemu Sterowania zlokalizowanego w Kapitanacie Portu Nowy Świat, który obejmuje sterowanie mostami, bramami śluzy, sygnalizacją oraz znakami zmiennej treści. Testy wrót również są w trakcie - następuje ich naprzemienne otwieranie i zamykanie - podała rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Turyści, którzy przyjadą wkrótce na wakacje na Mierzeję Wiślaną, będą mogli zobaczyć prawie docelowy widok kanału żeglugowego.

"Woda jest w całym kanale żeglugowym i oczywiście w samej śluzie. Poza tym będą mogli zobaczyć cały zarys budowli - falochrony, dwa mosty obrotowe, w tym jednym na pewno będzie można przejść, przejechać autem lub rowerem, budynek Kapitanatu Nowy Świat i miejsca postojowe od strony Zalewu Wiślanego. Pojawia się też coraz więcej docelowej roślinności. Najlepszy widok będzie z jednego ze specjalnie przygotowanych punktów widokowych, znajdujących się po zachodniej stronie kanału"- podkreśliła Magdalena Kierzkowska.

Nowa droga wodna łączącą Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską ma wzmocnić suwerenność Polski i uniezależnić ją od decyzji strony rosyjskiej. Na przepłynięcie przez Cieśninę Piławską polskie jednostki musiały każdorazowo uzyskiwać zgodę Rosji. Po wybudowaniu kanału nie będą musiały tego robić. Dzięki przekopowi skróci się też droga jednostek płynących z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany. Inwestycja wzmocni planowo port w Elblągu i porty nad Zalewem Wiślanym. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jkl777
W koncu naprute 500plusy bede mogly na materacach wyplynac na otwarte morze, bo nic wiekszego sie tam nie zmiesci.

I to TYLKO za 4 MLD z planowanych 800 MLN kosztowalo. Sukces na miare Sasina.
azrael
W kontekście wojny w Ukrainie i sankcji na Rosję ta inwestycja nabiera trochę sensu.
Ale i tak nie widać żebyśmy mieli tam prowadzić jakiś duży ruch morski.
zoomek
A jakiej klasy jednostki wejdą do tego kanału?
alberto2020
Na bank jakiś statek przepłynie kanałem załadowany węglem, chrustem, ropą, lekarstwami albo czymś innym żeby rząd mógł powiedzieć zobaczcie jak ta inwestycja poprawiła bezpieczeństwo polskich rodzin a opozycja pluła na ten przekop
qwertas
Chętnie bym się przepłynął turystycznym promem z Gdańska do Elbląga przez ten przekop. Podejrzewam, że ożywi to turystykę na Zalewie Wiślanym. Frombork jest bardzo ładny i powiązany z Kopernikiem.
moshe_klotz
Bedzie Sasin na pontonach
wegiel z odkrywki na dnie Baltyku wozil

Powiązane: Przekop Mierzei Wiślanej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki