Kanadyjczycy chcą wydobywać gaz ziemny z dna morskiego w okolicy Świnoujścia

Kanadyjska firma Central European Petroleum chce wydobywać z dna morskiego w okolicach Świnoujścia gaz ziemny - poinformowano w środę PAP w świnoujskim magistracie. Firma zamierza potwierdzić opłacalność wydobycia.

(Polskie LNG)

W latach 70. i 80. XX wieku w rejonie Wolina odkryte zostały złoża gazu, których jednak nigdy nie eksploatowano.

Według przedstawicieli kanadyjskiej firmy Central European Petroleum, złoże gazu Wolin rozciąga się od niemieckiej granicy na zachodzie po obszar Morza Bałtyckiego położonego na północ od Międzyzdrojów – poinformował magistrat. Największa część złoża gazu znajduje się na północ od wyspy Wolin, pod dnem morza, którego głębokość w tym rejonie wynosi około 10 metrów.

Central European Petroleum szacuje, że złoże zawiera około 30 – 40 miliardów metrów sześciennych wydobywalnego metanu i około 18 milionów metrów sześciennych płynnych gazów ziemnych.

Obecnie złoże Wolin to największe w Polsce i jedno z największych w Europie niezagospodarowanych złóż gazu ziemnego – szacują Kanadyjczycy.

Eksploatacja złoża może oznaczać wpływy do świnoujskiego budżetu - firma zapewnia, że tylko z podatku od nieruchomości (wiertnia i zakład uzdatniania wydobytego gazu) wynosiłyby one około 50 mln zł rocznie – podał magistrat. Dodatkowo, do miasta miałoby trafić 60 proc. wpływów z opłaty eksploatacyjnej płaconej przez spółkę od każdego tysiąca metrów sześciennych lub tony wydobytego gazu.

Kanadyjczycy zapowiedzieli, że gaz wydobyty ze złoża Wolin trafi na rynek polski, a potencjalni klienci to zakłady chemiczne w Policach, statki napędzane LNG, lokalny rynek oraz inne rynki w Polsce.

Central European Petroleum z siedzibą w Kanadzie została założona w 2006 r. Firma jest prywatną spółką, która koncentruje się na poszukiwaniu złóż gazu ziemnego we wschodnich Niemczech i Polsce.

W grudniu 2017 r. Ministerstwo Środowiska wydało firmie koncesję na poszukiwanie, rozpoznanie i wydobycie ropy naftowej oraz gazu ziemnego na obszarze wyspy Wolin. Chodzi o tereny położone w granicach czterech gmin: Świnoujścia, Międzyzdrojów, Dziwnowa i Wolina oraz na terenie przyległego morza.

Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęto poszukiwania surowców w granicach administracyjnych Świnoujścia. Na początku lipca br. zakończono badania sejsmiczne na wodach morskich w strefie przybrzeżnej. W październiku 2019 r. wystąpiono do Lasów Państwowych o dzierżawę gruntów leśnych wraz z ich wylesieniem pod lokalizację wiertni i wywiercenie dwóch otworów poszukiwawczych.

W przyszłości, jeśli zapadną decyzje o wydobyciu gazu, potrzebny będzie teren pod budowę zakładu uzdatniania wydobytego gazu. Zdaniem Kanadyjczyków, jego budowa będzie kosztowała 2,5 mld zł. (PAP)

autor: Kacper Reszczyński

res/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 6 jarekzbyszek

Pensje w państwowych monopolach podlegają ustawie kominowej. Dlatego PGNiG, Lotos szukają gazu za granicą. Pensje w spółkach zagranicznych nie są limitowane. Dobrze że ktoś inny chce szukać w Polsce.

! Odpowiedz
7 8 anty12

A dlaczego ten cudowny rzad, ktory wstal podobno z kolan i ktory podobno wspiera polskich przedsiebiorcow sam za to sie nie wezmie ? Wyplacili socjal i na inwestycje juz nie ma ?

! Odpowiedz
8 20 _jasko

Warto pamiętać, że przesunięcie naszej granicy na zachód od Szczecina zawdzięczamy pewnemu wpływowemu Gruzinowi.

! Odpowiedz
1 9 vallheru

To chyba jedyna korzyść uzyskana od tego pana dla Nas

! Odpowiedz
6 39 black_hawk

u Polaków lewe ręce? Obie? Że Kanadyjczycy muszą?

! Odpowiedz
1 70 jerloz210935

I znów przekret koncesje maja Kanadyjczycy a PGNIG szuka gazu za granicą i szoruje dnem na giełdzie,to samo co z miedzią kolo naszego zagłebia i złotem.Białe kolnierzyki działają.

! Odpowiedz
0 73 pinio2019

Zaraz zaraz redaktor pisze "W latach 70. i 80. XX wieku w rejonie Wolina odkryte zostały złoża gazu, których jednak nigdy nie eksploatowano." To skoro Polacy odkryli to złoże już 50 lat temu po co tu Kanadyjczycy?

! Odpowiedz
1 73 duders

A gdzie PGNIG!!! Państwowa spółka do roboty! kasa ucieka to polski kapitał anie jakiś tam zagraniczny dla Polski to czysty pieniądz i samowystarczalność .Panie premierze to Polski skarb!!!!

! Odpowiedz
1 9 konradalbert

Jak się za to zabierze państwowa spółka to zaraz się okaże że do wydobycia będzie trzeba dopłacać.

! Odpowiedz
2 26 nonnn

przecz z taka partyzantka niedlugo nam tam czolgami zajada.... Nasi niech sie za to wezma pod ochrona wojska, DYWIDENDE na kazdego czlowieka od wydobycia, lub obnizyc podatki w Poloni

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil