REKLAMA
WEBINAR

Ogromne pożary lasów w Kanadzie. "Jest najgorzej w historii"

2023-06-09 16:45, akt.2023-06-09 20:07
publikacja
2023-06-09 16:45
aktualizacja
2023-06-09 20:07

Kanada mierzy się z największymi pożarami lasów w historii. Wciąż nie udało się ugasić ognia trawiącego lasy w położonym na wschodzie Kanady Quebecu, a tymczasem pożary rozprzestrzeniły się w zachodniej prowincji Kanady - Kolumbii Brytyjskiej. Ponad 13 tysięcy ewakuowanych nie może nadal wrócić do domów.

Ogromne pożary lasów w Kanadzie. "Jest najgorzej w historii"
Ogromne pożary lasów w Kanadzie. "Jest najgorzej w historii"
fot. BC WILDFIRE SERVICE / / FORUM

Temperatury w niektórych częściach Kolumbii Brytyjskiej przekroczyły w tym tygodniu 30 stopni Celsjusza - niemal 10 stopni powyżej średniej sezonowej - podkreśliła agencja Reutera.

W prowincji Quebec lasy płoną obecnie w 400 miejscach - twierdzi redakcja CNN.

Według Kanadyjskiego Międzyagencyjnego Centrum Pożarów Lasów (CIFFC) w tym roku doszło już do 2372 pożarów, które spopieliły 4,3 miliony hektarów; około 15 razy więcej niż wynosiła średnia roczna w ciągu ostatniej dekady. Chociaż pożary są częstym zjawiskiem w Kanadzie, nietypowe jest to, że obecnie występują one jednocześnie na wschodzie i zachodzie, co ogranicza możliwości straży pożarnej i podsyca obawy o konsekwencje zmian klimatycznych.

W poniedziałek w Quebecu i sąsiednim Ontario spodziewane są opady deszczu. Na razie jednak dym z pożarów nadal nęka miliony mieszkańców wschodniej Kanady i północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Oczekuje się, że słaba jakość powietrza utrzyma się w Ottawie, Toronto, Nowym Jorku i Waszyngtonie do niedzieli, kiedy zmieni się kierunek wiatru.

Dym z płonących kanadyjskich lasów dotarł do Skandynawii

Dym z płonących kanadyjskich lasów, który wcześniej okrył miasta wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej, dotarł do Skandynawii - poinformowali w piątek naukowcy z norweskiego Instytutu Badań Klimatu i Środowiska (NILU).

Naukowcy wykryli dym przy użyciu precyzyjnej aparatury, ludzkie oko może zauważyć go tylko jako lekką mgłę - opisuje portal stacji CNN. W najbliższych dniach dym prawdopodobnie rozprzestrzeni się w Europie, ale będzie już tak rozproszony, że ludzie nie będą mogli go ani wyczuć, ani zobaczyć.

CNN przypomina, że dym z pożarów lasów jest szczególnie niebezpieczny, bo zawiera drobny pył (PM2,5), który jest w stanie wniknąć głęboko w tkankę płuc i jest powiązany zarówno z przypadkami astmy jak i innych chorób układu oddechowego. (PAP)

os/ tebe/ os/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
zoomek
Uwolniony CO2 wzmaga fotosyntezę. Nie panikować. Odrośnie. Przy okazji - źle że tną u nas lasy? Lepiej żeby się spaliły albo były wiatrołomy?
Jak sadzą potem to niech tną - na tym polega gospodarka leśna.
innowierca
chyba nie da sie tych pozarow uniknac. Dopiero co publikacje informowaly o nekajacych kraje katastrofalnych powodziach. Temperatury byly nizsze niz przecietne tej zimy i jesieni. Teraz na szczescie sa zakazy palencia ognisk, ale pomyslec, ze 100 czy 200 lat temu, ludzie polowali, palili ogniska w tych lasach, tysiace ognisk, nie chyba nie da sie tych pozarow uniknac. Dopiero co publikacje informowaly o nekajacych kraje katastrofalnych powodziach. Temperatury byly nizsze niz przecietne tej zimy i jesieni. Teraz na szczescie sa zakazy palencia ognisk, ale pomyslec, ze 100 czy 200 lat temu, ludzie polowali, palili ogniska w tych lasach, tysiace ognisk, nie bylo technologii gaszenia wielkich pozarow. Nie bylo telefonow, i ludzie w innych krajach nawet nie wiedzieli o takim pozarze. Jedno jest pewne, kiedys tych pozarow bylo wiecej, i trwaly dluzej.

innowierca
to skad w tytule, ze jest najgorzej w historii, a 500,czy 1000 lat temu, ktos prowadzil kroniki tych pozarow? - jak czesto byly, jak przebiegaly wtedy. Sugestia musi byc :)
kaczyslaw_
Ale będzie kara dla lasu za emisję co2. xD

A nie.... Czekaj. Kary są tylko dla proli.
zops
38*C w sierpniu 2022 a w 2023-cim będzie 40*C. Natomiast zimą 22/23r NASA podgrzała atmosferę nad oceanem, przepędzając ciepłe masy powietrza z równika na północ, i dlatego nie było mrozu. www.sat24.com
lutobor
Jeśli po Francji biegają z nożami, to po Kanadzie mogą biegać z zapalniczkami.
samsza
W opiece nad lasem szczególnie ważne jest stałe wyrąbywanie odpowiednio szerokich przecinek, aby pożary nie stawały się OGROMNYMI.
Widocznie zwyciężyły postępowe idee, że las jest odwieczny i nic nie należy ruszać, niech rośnie jak chce, a ręka człowieka tylko mu szkodzi.
mirek6504
Drewno będzie drogie na rynku

Powiązane: Niebezpieczne żywioły

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki