REKLAMA

Kaczyński: Polska przestała być krajem niskich płac

2022-11-13 13:54, akt.2022-11-13 15:26
publikacja
2022-11-13 13:54
aktualizacja
2022-11-13 15:26

Postkomunizm był w istocie systemem eksploatatorskim; myśmy postanowili to zmienić - powiedział w niedzielę w Bielsku-Białej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił, za rządów PiS Polska przestała być krajem niskich płac.

Kaczyński: Polska przestała być krajem niskich płac
Kaczyński: Polska przestała być krajem niskich płac
/ PiS

Podczas spotkania z mieszkańcami prezes PiS przypomniał, że w 2015 r. jego partia przedstawiła program, który oznaczał zmianę stosunków społecznych w Polsce.

Jak mówił, "ci którzy byli dobrze ustawieni w komunizmie, mieli przewagę w tym nowym systemie" po transformacji ustrojowej. Zaznaczył, że płace były wtedy bardzo niskie, a znaczna część społeczeństwa znajdowała się między jedną falą bezrobocia a kolejną.

Jak stwierdził Kaczyński, postkomunizm był w istocie systemem eksploatatorskim, "mechanizmy, które powinny bronić ludzi przed eksploatacją, działały co prawda, ale słabo". "Myśmy postanowili to zmienić. Czy nam się to udało? Ja ośmielę się powiedzieć, że przynajmniej w bardzo wysokim stopniu tak" - stwierdził. W tym kontekście wymienił wzrost płacy minimalnej i godzinowej za rządów PiS.

"Polska przestała być krajem niskich płac. Dziś w rankingu OECD jesteśmy - państwo w to pewnie nie uwierzą - zaraz za Japonią, zaraz to może nie, bo tam jest pewna przerwa, ale między nami a Japonią żadnego innego kraju nie ma. Przypomnę tutaj pewnego polityka, którego my oceniamy surowo, że Polska będzie drugą Japonią. No to jesteśmy blisko" - powiedział prezes PiS.

"Jeśli ten rozwój i mechanizm rozwojowy, społeczny zostanie podtrzymany, to osiągniemy poziom także tych krajów, które są wyżej niż my" – dodał prezes PiS.

Kaczyński: Gdybyśmy wygrali po raz trzeci, to byłoby coś nowego

Jak mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Bielsku-Białej, "do tej pory w Polsce nikt trzech wyborów po kolei nie wygrał".

"Gdybyśmy wygrali po raz trzeci, to wtedy, jeżeli chodzi o naszą scenę polityczną, to byłoby to coś nowego" - stwierdził.

Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę, że spojrzawszy na praktykę europejską, to jest coś zupełnie normalnego - "takie trzy-, cztero-, a nawet pięciokrotne zwycięstwa się zdarzają".

Przypomniał, że "rekordzistą Europy w okresie powojennym, jeżeli chodzi o zajmowanie stanowiska premiera, mówię tutaj oczywiście o systemach demokratycznych, był (Tage - PAP) Erlander ze Szwecji, zajmował swoje stanowisko z maleńką przerwą, przez 20 lat".

Jak zaznaczył lider PiS, "partie polityczne mogą rządzić naprawdę długo, ale pod jednym warunkiem, że spełniają pewne wymogi".

Prezes PiS: dzięki pomocy dla gospodarki podczas pandemii nie doszło do spadku PKB i wzrostu bezrobocia

Podczas pandemii nie tylko zorganizowaliśmy walkę z epidemią, ale także ogromną pomoc dla gospodarki - przeszło 200 mld zł. Dzięki temu nie doszło do spadku PKB i do wzrostu bezrobocia - powiedział Kaczyński.

"Podczas epidemii nie tylko zorganizowaliśmy walkę z tą epidemią, ale także zorganizowaliśmy ogromną pomoc dla gospodarki - przeszło 200 mld zł. Dzięki temu nie doszło do radykalnego spadku PKB - właściwie doszło tylko do minimalnego spadku, który już dawno nadrobiliśmy - i nie doszło do radykalnego wzrostu bezrobocia, które troszkę się zwiększyło, ale później już spadło" - podkreślił.

Jak ocenił, rząd PiS potrafił zareagować na sytuację "zupełnie niespodziewaną i naprawdę bardzo trudną". "Pamiętajcie państwo, że to, co działo się w Europie, to co działo się w Lombardii, naprawdę mocno oddziaływało na świadomość ludzi w Polsce" - ocenił.

Przypomniał "ludzi umierających na ulicach" i "selekcję, kogo opłaca się ratować, a kogo nie opłaca się ratować". "Daliśmy sobie z tym radę. W Polsce nie było takiej selekcji, nikt na ulicach nie umierał" - zastrzegł.

Prezes PiS: będziemy walczyć, by zakaz rejestracji samochodów spalinowych w UE odłożono na lata

"Co prawda jestem optymistą, jeśli chodzi o wzrost zamożności Polaków, który już dzisiaj jest poważny i wierzę, że znacznie więcej niż 20 proc. Polaków będzie stać w 2035 roku na samochód elektryczny" - mówił w Bielsku-Białej Jarosław Kaczyński, pytany o stanowisko PiS w sprawie planowanego zakazu rejestracji samochodów spalinowych w Unii Europejskiej.

"Mimo to duże grupy społeczne mogą być pozbawione możliwości korzystania z samochodów, więc z takim wykluczeniem należy walczyć" - zapowiedział Kaczyński. Jego zdaniem zakaz powinien zostać co najmniej odłożony, na długie lata.

Wskazał też na inne koszty społeczne jego wprowadzenia, np. upadek warsztatów samochodowych po wprowadzeniu tych przepisów.

"My sobie na to nie możemy pozwolić" - podkreślił prezes PiS. Dodał, że "jak zwykle, za takimi decyzjami kryją się różne interesy".

Kaczyński: Jesteśmy gotowi kupować broń w państwach UE, jeśli te państwa zaniechają wojny z nami

Podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami w Bielsku-Białej lider PiS odpowiedział na pytanie, czy dostrzega poparcie dla wzmocnienia polskiej armii i zaopatrzenia jej w nowoczesną, amerykańską broń.

"My oczywiście chcemy możliwie dużej ilości broni amerykańskiej, ale wcale nie jest tak łatwo ją kupić, bo przecież broń nie stoi w sklepach. Trzeba ją zamawiać. To trwa lata, a my się spieszymy" - podkreślił.

Dlatego - jak wyjaśnił - Polska armia kupuje broń m.in. w Korei i w Wielkiej Brytanii. "Jesteśmy gotowi kupić w innych państwach, żeby tylko te państwa zechciały zaniechać wojny z nami w Unii Europejskiej" - mówił.

Kaczyński zaznaczył, że rząd "stawia sprawę jasno". "Jesteśmy gotowi dawać wam zamówienia i pieniądze, ale nie wtedy, jak wy nam wmawiacie, że w Polsce nie ma praworządności" - zastrzegł.

Według prezesa PiS, "jeżeli chodzi o rozwiązania instytucjonalne, to w Polsce rozwiązania dotyczące sądów są dużo korzystniejsze dla niezawisłości sądów, niż w wielu państwach UE". "My w ogóle uważamy, że w UE musi być taka zasada, że jeżeli w jednym państwie coś wolno, to w drugim też wolno" - stwierdził. (PAP)

Autorzy: Iwona Żurek, Marek Szafrański, Magdalena Jarco, Luiza Łuniewska

maja/ kmz/ szf/ ok/ iżu/ szf dki/ lui/ 

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (61)

dodaj komentarz
anty12
Hahhahqh jak w Wenezueli u nas i Zimbabwe. U nich też rizly zarobki. Za miesięczną pensję mogli kupić jedna rolkę papieru toaletowego max.
karbinadel
Coraz częściej się zastanawiam, czy on sam wierzy w te farmazony, które notorycznie serwuje ciemnemu ludowi
znawca_wszystkiego
Chyba wierzy, od ponad 10 lat wszyscy mu wmawiają jaki jest genialny i wizjonerski. Pewnie nie byłeś w wojsku, ale gdybyś był to byś wiedział, że nawet w pół roku można mieć wyprany mózg.
godojoshi
W Turcji też coraz więcej płacą pracownikom...dynamika wzrostu jeszcze wieksza niż w Polandii...Prezes ma kogo gonić!
men24a
Kaczyński ma rację, płace rosną tylko zapomniał dodać, że wszystko inne jeszcze szybciej przez to lud ciemny będzie jeszcze głośniej skomlał "Jaro daj wincej" i Jaro wzniesie się na wyżyny dofinansując Polski wungiel aby mu lud nie zamarzł zima jak w filmie Bareji Alternatywy4

A teraz coś przyziemnego.
"Polska
Kaczyński ma rację, płace rosną tylko zapomniał dodać, że wszystko inne jeszcze szybciej przez to lud ciemny będzie jeszcze głośniej skomlał "Jaro daj wincej" i Jaro wzniesie się na wyżyny dofinansując Polski wungiel aby mu lud nie zamarzł zima jak w filmie Bareji Alternatywy4

A teraz coś przyziemnego.
"Polska spadła o jedną pozycję, na 29. miejsce w badaniu mierzącym siłę nabywczą 42 europejskich państw - wynika z badania GfK Purchasing Power Europe 2022. Średnia siła nabywcza przypadająca na Polska wyniosła ponad 9,2 tys. euro, podczas gdy średnia dla Europy to ponad 16,3 tys. euro."

Zgodnie z najnowszym badaniem mierzącym siłę nabywczą Polska zajęła 29. miejsce na 42 europejskich państw. Za Polską uplasowały się np. Węgry (30 pozycja) oraz Rumunia (31). Przed naszym krajem są Czesi (22 miejsce).
znawca_wszystkiego
I jak tu umierać w takim dobrobycie???
polonu
Kaczyński, Maciarewicz do lekarza .
r4k
Polska stała się krajem wysokich cen i galopującej inflacji.
arturnow
oj to marniutko w tej Japonii
scuti1986
Ta miernota ekonomiczna Jarek nie odróżnia nadal płac realnych od nominalnych! Przy obecnej PiS-inflacji nadal jesteśmy i będziemy długie lata krajem niskich płac dzięki staraniom twórców programu Miska Ryżu Plus oraz zakorzenionej ciemnocie w narodzie !!!

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki