KNF wprowadzi rejestr firm pożyczkowych

Komisja Nadzoru Finansowego nie nadzoruje rynku pożyczek konsumenckich udzielanych przez firmy inne niż banki, ale będzie prowadzić rejestr firm pożyczkowych i utrzyma listę ostrzeżeń, wynika z wypowiedzi z wypowiedzi przewodniczącego Komisji Marka Chrzanowskiego.

Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski
Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski (fot. Szymon Łaszewski / Puls Biznesu)

"Będziemy prowadzili rejestr firm pożyczkowych, będzie to taka namiastka nadzoru" - powiedział Chrzanowski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych. 

Jednocześnie pokreślił, że KNF prowadzi także listę ostrzeżeń, a przedstawiciele Komisji uczestniczą też w pracach nad projektem ustawy nad ograniczeniem kosztów zobowiązań finansowych, czyli tzw. ustawą o lichwie przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) z usług firm pożyczkowych korzysta 1,5 mln Polaków, a samych podmiotów jest na rynku kilkadziesiąt. Wszystkie te podmioty podlegają określonym ścisłym regulacjom prawnym, m.in. w zakresie maksymalnej wysokości opłat. Firmy pożyczkowe zatrudniają łącznie ok. 20 tys. osób i współpracują z około 10 tys. osób m.in. z sieci agencyjno-brokerskich. Odprowadzają do budżetu ok. 1 mld zł rocznie z tytułu płaconych podatków. 

Ekspercji ZPP zwracają uwagę, że projektowana ustawa zakłada wejście w życie rygorystycznych limitów - całkowite koszty udzielenia świadczenia pieniężnego nie mogą, w myśl przepisów, przekroczyć równowartości odsetek maksymalnych i maksymalnych odsetek za opóźnienie. Koszty pozaodsetkowe mają być obniżone z 55% do 20%, a całkowita suma kosztów ma ulec drastycznemu obniżeniu aż o 25 pkt proc.

Źródło: ISBNews

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~bohdan

Wydaje się to rozsądne. Może z rynku znikną jakieś podejrzane firmy, a zostaną tylko te pewne. Sam jak miałem potrzebę pożyczyć to złożyłem wniosek w wonga. U nich szybka decyzja, przejrzysta umowa i wypłata na konto. Do tego koszt pierwszej pożyczki to tylko 10 zł.

! Odpowiedz
0 0 ~jaś

Ha Ha obniżanie opłat w PKO BP, podał przykład obniżenia marży za karty kredytowe, zostały obniżone we wszystkich Polskich bankach, dlatego że opłata ta była najwyższa w Unii. Pozostałe opłaty wzrosły drastycznie trzeba mieć kasę na przejęcia i monopolizację rynku.

! Odpowiedz
0 0 ~jaś

Przed SKOKami też były ostrzeżenia ale niestety pazerność wygrywa z rozsądkiem. Tak jak Totolotkiem przegrywają ale grają. Kasa Grobelnego, kilka Skoków, Amber Gold, nie mówiąc już o ZUSie.

! Odpowiedz
0 2 ~abc

Oczywiście że wszyscy podlegają określonym normom prawnym jak twierdzą tzw. eksperci ZPP.
Amber Gold czy SKOK Wołomin też podlegał.

! Odpowiedz
0 1 ~eryk

Czy lombardy podchodzą pod tą decyzje ??

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl