KNF: nie wszystkie banki wdrożyły nowe procedury bezpieczeństwa przy płatnościach kartą

Nie wszystkie banki wdrożyły już nowe procedury bezpieczeństwa przy zbliżeniowych płatnościach kartą, co powinno było nastąpić od 14 września. Część instytucji poprosiła o wydłużenie terminu - poinformowała PAP Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

(fot. Rafal Kuzma / FORUM)

14 września tego roku weszły w życie przepisy dotyczące tzw. silnego uwierzytelnienia klienta, które mają zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z usług płatniczych oferowanych elektronicznie i tym samym ograniczyć możliwości wystąpienia oszustw związanych z tymi usługami. Wprowadziły one limit w płatnościach zbliżeniowych kartą bez podawania PIN: powinniśmy zostać poproszeni o wprowadzenie PIN albo po pięciu transakcjach, albo gdy ich łączna wartość przekroczy określoną przez wydawcę karty sumę. Licznik zeruje się też po każdej transakcji z użyciem PIN, np. gdy płacimy kartą dużą kwotę.

Jednak nie wszystkie instytucje zdążyły z wprowadzeniem nowych rozwiązań. "UKNF otrzymał od zainteresowanych podmiotów nadzorowanych informacje o zamiarze skorzystania z wydłużonego okresu" - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego w odpowiedzi na pytania PAP o wdrażanie zasad silnego uwierzytelniania. Jak dodano, wydawcy kart płatniczych ze względu na chęć skorzystania z wydłużonego okresu na wdrożenie silnego uwierzytelniania nie stosują wymogu potwierdzenia PIN-em transakcji zbliżeniowej po przekroczeniu limitu kwotowego dla sumy transakcji bez podawania PIN oraz limitu pięciu następujących po sobie transakcji bez PIN.

Możliwość wydłużenia terminu na wdrożenie silnego uwierzytelniania daje instytucjom finansowym rozwiązanie zaproponowane przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. Przewiduje ono, że wobec dostawców usług płatniczych, którzy przed 14 września 2019 r. zgłosiły KNF potrzebę zastosowania omawianego rozwiązania, przedstawiły uzgodniony z Komisją realny "plan migracji" i go realizują, nie będą stosowane inne środki nadzorcze związane z niestosowaniem nowych obowiązków.

Jak wyjaśniał PAP Wojciech Pantkowski ze Związku Banków Polskich (ZBP), sytuacja jest różna w zależności od banku i rodzaju karty. "Jeszcze nie wszystkie terminale zostały dostosowane do nowych przepisów, dlatego niektórzy wydawcy kart jeszcze nie wymagają dodatkowego silnego uwierzytelniania przy przekroczeniu 5 płatności zbliżeniowych poniżej 50 złotych. Chodzi o to, żeby klientowi płacącemu w sklepie zbliżeniowo nie odrzucono transakcji" - powiedział Pantkowski.

Zapewnił przy tym, że każdego dnia rośnie liczba gotowych terminali i płynnie wzrasta również liczba banków, które stosują nowe zasady. "Zakładamy, że do końca roku wszystkie banki powinny stosować nowe zasady" - powiedział ekspert ZBP.

Ważne zmiany dla klientów banków od 14 września. Co trzeba wiedzieć?

Zmienił się sposób, w jaki logujemy się do bankowości elektronicznej oraz w jaki korzystamy z kart płatniczych. Żeby było bezpieczniej.

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 0 zenonn

Dlaczego banki z tym zwlekają? Popierają złodziei?
To powinno być od samego początku płatności zbliżeniowych.
Należy uznać, z bankierzy to bandyci i wszystkie zarządy ociagających się bankow należy pozbawić majatków rodzinnych i zamknąć do gułagów, powiesić na latarniach?

! Odpowiedz
1 11 knl111

Wiesz co to znaczy zmienić oprogramowanie?

! Odpowiedz
2 2 zenonn odpowiada knl111

Na samym początku miał być wybierany limit i ilość transakcji, czasu na to było wiele lat.
Nie wiedzieli? Nie zdążyli?

Fuj

! Odpowiedz
0 3 forfun

nie ma się czym przejmować jako że każda transakcja bez pinu zakwestionowana przez posiadacza karty jest zwracana chyba że jest monitoring i wyraźnie widać że to on płacił czy wypłacał.

! Odpowiedz
0 2 kjx

Teraz wszyscy Ci niesłucznie oczerniani przez Ciebie pracownicy powinni Ci wytoczyć pozew zbiorowy. Nie wrzucaj wszystkich do jednego wora. Poza tym ten co najwięcej krzyczy zagłusza własne sumienie a raczej jego brak.

! Odpowiedz
0 5 kjx

Zenek - wróć Ty lepiej do disco polo.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne