REKLAMA
WAŻNE

KNF: nie wszystkie banki wdrożyły nowe procedury bezpieczeństwa przy płatnościach kartą

2019-10-18 06:11
publikacja
2019-10-18 06:11

Nie wszystkie banki wdrożyły już nowe procedury bezpieczeństwa przy zbliżeniowych płatnościach kartą, co powinno było nastąpić od 14 września. Część instytucji poprosiła o wydłużenie terminu - poinformowała PAP Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

/ fot. Rafal Kuzma / FORUM

14 września tego roku weszły w życie przepisy dotyczące tzw. silnego uwierzytelnienia klienta, które mają zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z usług płatniczych oferowanych elektronicznie i tym samym ograniczyć możliwości wystąpienia oszustw związanych z tymi usługami. Wprowadziły one limit w płatnościach zbliżeniowych kartą bez podawania PIN: powinniśmy zostać poproszeni o wprowadzenie PIN albo po pięciu transakcjach, albo gdy ich łączna wartość przekroczy określoną przez wydawcę karty sumę. Licznik zeruje się też po każdej transakcji z użyciem PIN, np. gdy płacimy kartą dużą kwotę.

Jednak nie wszystkie instytucje zdążyły z wprowadzeniem nowych rozwiązań. "UKNF otrzymał od zainteresowanych podmiotów nadzorowanych informacje o zamiarze skorzystania z wydłużonego okresu" - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego w odpowiedzi na pytania PAP o wdrażanie zasad silnego uwierzytelniania. Jak dodano, wydawcy kart płatniczych ze względu na chęć skorzystania z wydłużonego okresu na wdrożenie silnego uwierzytelniania nie stosują wymogu potwierdzenia PIN-em transakcji zbliżeniowej po przekroczeniu limitu kwotowego dla sumy transakcji bez podawania PIN oraz limitu pięciu następujących po sobie transakcji bez PIN.

Możliwość wydłużenia terminu na wdrożenie silnego uwierzytelniania daje instytucjom finansowym rozwiązanie zaproponowane przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. Przewiduje ono, że wobec dostawców usług płatniczych, którzy przed 14 września 2019 r. zgłosiły KNF potrzebę zastosowania omawianego rozwiązania, przedstawiły uzgodniony z Komisją realny "plan migracji" i go realizują, nie będą stosowane inne środki nadzorcze związane z niestosowaniem nowych obowiązków.

Jak wyjaśniał PAP Wojciech Pantkowski ze Związku Banków Polskich (ZBP), sytuacja jest różna w zależności od banku i rodzaju karty. "Jeszcze nie wszystkie terminale zostały dostosowane do nowych przepisów, dlatego niektórzy wydawcy kart jeszcze nie wymagają dodatkowego silnego uwierzytelniania przy przekroczeniu 5 płatności zbliżeniowych poniżej 50 złotych. Chodzi o to, żeby klientowi płacącemu w sklepie zbliżeniowo nie odrzucono transakcji" - powiedział Pantkowski.

Zapewnił przy tym, że każdego dnia rośnie liczba gotowych terminali i płynnie wzrasta również liczba banków, które stosują nowe zasady. "Zakładamy, że do końca roku wszystkie banki powinny stosować nowe zasady" - powiedział ekspert ZBP.

Ważne zmiany dla klientów banków od 14 września. Co trzeba wiedzieć?

Zmienił się sposób, w jaki logujemy się do bankowości elektronicznej oraz w jaki korzystamy z kart płatniczych. Żeby było bezpieczniej.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
zenonn
Dlaczego banki z tym zwlekają? Popierają złodziei?
To powinno być od samego początku płatności zbliżeniowych.
Należy uznać, z bankierzy to bandyci i wszystkie zarządy ociagających się bankow należy pozbawić majatków rodzinnych i zamknąć do gułagów, powiesić na latarniach?
knl111
Wiesz co to znaczy zmienić oprogramowanie?
zenonn odpowiada knl111
Na samym początku miał być wybierany limit i ilość transakcji, czasu na to było wiele lat.
Nie wiedzieli? Nie zdążyli?

Fuj
forfun
nie ma się czym przejmować jako że każda transakcja bez pinu zakwestionowana przez posiadacza karty jest zwracana chyba że jest monitoring i wyraźnie widać że to on płacił czy wypłacał.
kjx
Teraz wszyscy Ci niesłucznie oczerniani przez Ciebie pracownicy powinni Ci wytoczyć pozew zbiorowy. Nie wrzucaj wszystkich do jednego wora. Poza tym ten co najwięcej krzyczy zagłusza własne sumienie a raczej jego brak.
kjx
Zenek - wróć Ty lepiej do disco polo.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki