REKLAMA
WAŻNE

KNF ma pomysł, jak zachęcić do frankowych porozumień

2021-03-30 07:15
publikacja
2021-03-30 07:15
fot. marekusz / Shutterstock

Kredyty walutowe mogą mniej ciążyć na bankowych kapitałach. Jeśli rezerwy na ugody z klientami będą odpowiednio duże - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

We wtorkowym wydaniu gazety czytamy, że Urząd Komisji Nadzoru Finansowego proponuje, by banki, które przystąpią do projektu ugód z frankowiczami, mogły stosować niższe wagi ryzyka dla swojego portfela kredytów walutowych. Dziś jest to 150 proc., gdy dla hipotecznych kredytów złotowych waga wynosi 35 proc.

"Bez proponowanego przez UKNF rozwiązania banki wchodziłyby w +kapitałowy czyściec+ - koszty ugód obciążałyby im fundusze własne, które i tak są już obciążone wysokimi wagami ryzyka kredytów walutowych. Nasza propozycja zatem brzmi: im więcej stworzysz rezerw na ugody, tym będziesz mógł stosować niższą wagę ryzyka dla kredytów walutowych, choć będzie ona nadal wyższa niż standardowa dla kredyty złotowego" - mówi "DGP" Michał Kruszka, dyrektor departamentu analiz i strategii UKNF, jeden z autorów propozycji.

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" dodaje, że po to, by skorzystać z możliwości stosowania niższych wag, bank będzie musiał spełnić kilka warunków. Pierwszy to podjęcie decyzji o przystąpieniu do ugód przez władze banku - sama deklaracja nie wystarczy. Drugi to wyliczenie ich kosztów i zawiązanie rezerw - czytamy w "DGP". (PAP)

pad/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
wtomek
"KNF ma pomysł" - jakie miał pomysły KNF wtedy, gdy te kredyty w modzie były?. KNF powinien zamknąć jadaczkę, a w tej formie działania co obecnie nie służy nikomu i jest kompletnie zbędna instytucją .
bankrom
Kto wypisuje takie głupoty, po dalszych 20 latach systematycznego spłacania prawdopodobnie wszystkie kredyty frankowe zostaną spłacone. Przynajmniej te udzielone na mniej niż 30 lat.
marik1
Boże kochany , przestańcie już pisać o tych wyimaginowanych umowach , żadnych ugód nie będzie , niech ten KNF nie mydli oczy ludziom , żaden bank na nic takiego samodzielnie się nie zgodzi ! Albo systemowe rozwiązanie ustawą albo nic. Ludzie będę spłacać te pseudo franki jeszcze przez 20 lat a za 20 lat frank będzie Boże kochany , przestańcie już pisać o tych wyimaginowanych umowach , żadnych ugód nie będzie , niech ten KNF nie mydli oczy ludziom , żaden bank na nic takiego samodzielnie się nie zgodzi ! Albo systemowe rozwiązanie ustawą albo nic. Ludzie będę spłacać te pseudo franki jeszcze przez 20 lat a za 20 lat frank będzie po 10 zł i nic nie zejdą z kapitału taka prawda.
wtomek
"za 20 lat frank będzie po 10 zł i nic nie zejdą z kapitału taka prawda."-właśnie tego typu "znafcy"-przewidywali w tamtym czasie, że złoty ma pole do jeszcze większego umocnienia. obecnie jest podobnie, jest wysoko ma być jeszcze wyżej. Czekam aż się wypstrykają z tych franków i jego kurs powróci "za 20 lat frank będzie po 10 zł i nic nie zejdą z kapitału taka prawda."-właśnie tego typu "znafcy"-przewidywali w tamtym czasie, że złoty ma pole do jeszcze większego umocnienia. obecnie jest podobnie, jest wysoko ma być jeszcze wyżej. Czekam aż się wypstrykają z tych franków i jego kurs powróci w okolice 2 zł.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki