REKLAMA

KE chce "czarnej listy" linii lotniczych, które przewożą na Białoruś migrantów

2021-11-11 13:50
publikacja
2021-11-11 13:50
KE chce "czarnej listy" linii lotniczych, które przewożą na Białoruś migrantów
KE chce "czarnej listy" linii lotniczych, które przewożą na Białoruś migrantów
fot. Stringer / / TASS

Komisja Europejska podała, ze Unia Europejska będzie dążyć do umieszczenia na "czarnej liście" linii lotniczych, przewożących na Białoruś migrantów, którzy później próbują przekroczyć granicę UE, i będzie koordynować z USA planowane sankcje wobec Mińska.


Rzeczniczka KE Dana Spinant powiedziała, że zgodnie z zapowiedziami przewodniczącej Ursuli von der Leyen Komisja przyjrzy się legalnym sposobom wprowadzenia sankcji, w tym wpisaniu na czarną listę linii lotniczych, przewożących migrantów na Białoruś, którzy później próbują przekroczyć granicę UE.

Kraje unijne obecnie pracują nad szybkim przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec przedstawicieli reżimu białoruskiego i podmiotów odpowiedzialnych za kryzys przy granicy. W Brukseli mówi się już jednak, że po ich przyjęciu rozpoczną się prace nad następnym pakietem sankcyjnym wobec Mińska - informują źródła.

Turkish Airlines wprowadzą zakaz sprzedaży biletów dla obywateli państw, z których pochodzą migranci

Linie lotnicze Turkish Airlines ogłoszą wprowadzenie zakazu sprzedaży biletów dla obywateli państw, z których pochodzą nieregularni migranci, m.in. Iraku i Syrii, na loty do Białorusi - przekazało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli.

W Brukseli i unijnych stolicach rośnie świadomość, że aby powstrzymać eskalację kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, trzeba ograniczyć napływ migrantów na Białoruś drogą lotniczą. W tej sprawie prowadzone są zakulisowe rozmowy z krajami pozaunijnymi, których linie lotnicze latają do tego kraju.

"Presja zaczęła przynosić efekty. Tureckie linie lotnicze Turkish Airlines dzisiaj (czwartek) ogłoszą wprowadzenie zakazu sprzedaży biletów dla obywateli państw, z których pochodzą nieregularni migranci, m.in. Iraku i Syrii, na loty do Białorusi. Zdecydowały również o ograniczeniu współpracy z białoruskimi liniami Belavia. Podobne działania dotyczą linii Emirates" - powiedział PAP w Brukseli jeden z wysokich rangą unijnych dyplomatów.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że głównymi hubami lotniczymi, poprzez które migranci dostają się na teren Białorusi, są Stambuł, Dubaj i Moskwa. Siedziba Emirates znajduje się w Dubaju.

"Prace nad sankcjami przyspieszyły po eskalacji sytuacji przy granicy polsko-białoruskiej. Jest szansa, że zostaną przyjęte podczas poniedziałkowego posiedzenia ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli" – przekazało niedawno PAP źródło unijne.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że sankcjami ma zostać objętych około 30 osób i podmiotów, odpowiedzialnych za eskalacje sytuacji przy granicy polsko-białoruskiej.

Mają być wymierzone m.in. w białoruskie linie lotnicze Belavia.

Media wskazują, że restrykcje nałożone na wyższych białoruskich urzędników nie były, jak dotąd, wystarczająco skuteczne w osłabianiu rządów Łukaszenki, stąd w Brukseli przeświadczenie, że trzeba je zaostrzyć.

To jednak nie koniec. "Po przyjęciu pakietu, nad którym obecnie pracują stolice, w UE prawdopodobnie rozpoczną się prace nad kolejnymi restrykcjami wobec Mińska" – powiedział PAP wysoki rangą unijny dyplomata.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała w poniedziałek państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich, odpowiedzialnych za hybrydowy atak na zewnętrznych granicach Unii.

Wskazała też, że UE zbada, w jaki sposób nałożyć sankcje na linie lotnicze z państw trzecich, które zajmują się przemytem ludzi.

Przekazała również, że rozmawiała z premierem Polski, premier Litwy i premierem Łotwy, by wyrazić solidarność pozostałych państw UE i omówić z nimi środki, jakie może podjąć Unia, by wesprzeć te kraje w wysiłkach na rzecz uporania się z tym kryzysem.

Irak organizuje ewakuację z Białorusi swoich obywateli

Ambasada Iraku w Moskwie poinformowała, że organizuje ewakuację obywateli irackich, którzy chcą wrócić do kraju z terytorium Białorusi - podał w czwartek rosyjski dziennik "Wiedomosti", powołując się na komunikat placówki.

Chętni do powrotu są proszeni o kontakt z konsulatem Iraku telefonicznie, pocztą elektroniczną lub przez komunikator WhatsApp.

Komentując informację o organizowaniu ewakuacji, rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina napisał na swoim Twitterze "Iraq wants people back!" ("Irak chce, by ludzie wracali!").

Rosyjskie linie lotnicze Aerofłot oświadczyły w czwartek, że nieprawdziwe są informacje o ich udziale w masowym transportowaniu na Białoruś uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu. Przewoźnik podkreślił, że nie wykonuje regularnych rejsów do Iraku i Syrii. awl/ tebe/

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (5)

dodaj komentarz
uorenbufet
Wygląda na to ze dziad z Minska potknął sie o własne nogi.
uorenbufet
Ajwaj moze jakis komentarz?
moravietz
Lukaszenka: (poniewiera opozycje)
UE: Nakładamy sankcje, bedziemy na Łukaszenkę pierdzieć!
Lukaszenka: (puszcza wpycha emigrantów do PL)
UE: Sankcje nie działają. Musimy je zaostrzyć. Będziemy teraz pierdzieć z całą stanowczością!
demeryt_69
Dana Spinant to 'góralka' z Rumunii, która wcześniej była dziennikarką - cyrk to mało powiedziane!

godojoshi
A Ty drogi panie kim jesteś? Może stać Cię na jakiś merytoryczny komentarz, a nie jakieś brzydkie, ksenofobiczne wycieczki? Gotów jestem pomyśleć, żeś jakimś słabo skleconym botem na zamówienie rządowe, może nawet zza wschodniej granicy - w zasadzie jedno i drugie blisko siebie leży.

Powiązane: Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki