Najlepszą gwarancją bezpieczeństwa Ukrainy jest NATO – powiedziała agencji AFP szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas na marginesie swej wizyty w Waszyngtonie. Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny wykluczył tego dnia członkostwo Ukrainy w Sojuszu.


Odnosząc się do rozmów prowadzonych przez Trumpa bezpośrednio z Władimirem Putinem, Kallas ostrzegła, że kraje europejskie nie będą w stanie wnieść swojego wkładu w ewentualne porozumienie dotyczące Ukrainy, jeśli nie zostaną zaproszone do stołu rozmów.
„Jedyne, co działa, jedyna istniejąca gwarancja bezpieczeństwa to parasol NATO” – oznajmiła Kallas.
Trump nie powiedział, jakie gwarancje bezpieczeństwa Stany Zjednoczone mogłyby zaproponować Ukrainie w razie zawieszenia broni. Oznajmił też, że to NATO „było prawdopodobnie powodem, dla którego to wszystko się zaczęło”.
„Te zarzuty są kompletnie fałszywe. To rosyjski dyskurs, któremu nie powinniśmy wierzyć” – zaznaczyła Kallas.
Zapytała też: „Dlaczego mielibyśmy dać Rosji to, czego chce, oprócz tego, co już zrobiła, atakując Ukrainę oraz anektując i okupując jej terytorium?”. (PAP)
mw/ kar/

























































