Japonia-Korea Południowa: porozumienie ws. dzielenia się informacjami wywiadu

2016-11-14 12:10
publikacja
2016-11-14 12:10
fot. Arrlxx / YAY Foto

Japonia i Korea Południowa wstępnie porozumiały się w poniedziałek w sprawie zawarcia paktu o dzieleniu się informacjami wywiadu wojskowego, co - jak podkreśla agencja Kyodo - wiąże się z rosnącym zagrożeniem ze strony Korei Północnej.

Reuters odnotowuje, że pierwotnie tego porozumienia oczekiwano w 2012 roku, ale Seul odkładał to ze względu na południowokoreańską opozycję, przeciwną takiemu paktowi bezpieczeństwa z Japonią, która kiedyś okupowała Koreę. Także teraz południowokoreańskie partie opozycyjne sprzeciwiają się temu porozumieniu.

Według japońskiego MSZ po trzech rundach negocjacji Tokio-Seul możliwe stało się podpisanie wstępnego porozumienia. Negocjacje mają być kontynuowane, a docelowe porozumienie może zostać podpisane w końcu listopada - dowiaduje się agencja Kyodo.

Próby rakietowe i nuklearne prowadzone przez Koreę Północną mimo sankcji ONZ są przez Seul i Tokio postrzegane jako bezpośrednie zagrożenie.

9 września reżim w Pjongjangu przeprowadził udany test głowicy jądrowej w 68. rocznicę powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Jednocześnie podano, że kraj jest w stanie instalować głowice nuklearne na strategicznych pociskach balistycznych. Była to już piąta północnokoreańska próba jądrowa. (PAP)

az/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki