REKLAMA

Janczyk: Nowa wersja podatku od sprzedaży może nie wejść w życie od 1 stycznia 2017

2016-10-05 09:42
publikacja
2016-10-05 09:42

Można sobie wyobrazić sytuację, że nowa wersja podatku od sprzedaży detalicznej nie wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 roku - poinformował w rozmowie z dziennikarzami wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

fot. / / Ministerstwo Finansów

W związku z decyzją Komisji Europejskiej z 19 września 2016 r., która zawiera m.in. nakaz zawieszenia wszelkiej pomocy niezgodnej z prawem do momentu podjęcia przez Komisję decyzji w sprawie zgodności pomocy z rynkiem wewnętrznym, minister finansów przygotował projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od sprzedaży detalicznej.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Na razie mamy sytuację taką, że Sejm uchwalił ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej. To jest jedyny dokument, który w tej mierze dziś formalnie obowiązuje. On jest w tej chwili pilnie obserwowany przez Komisję Europejską, która zgłasza do niego uwagi. Zobaczymy, jak ta sprawa będzie się rozwijać" - powiedział Janczyk dziennikarzom.

Pytany, czy wyobraża sobie sytuację, kiedy 1 stycznia 2017 roku "stara regulacja" pozostanie zawieszona, a nowej nie będzie, odpowiedział: "Można sobie taką sytuację wyobrazić".

"Już nieraz podkreślałem fakt, że te dochody, które są założone w regulacji dotyczącej podatku stanowią ułamek procenta dochodów budżetu państwa. Istnieje taka możliwość, żeby je równoważyć w inny sposób" - dodał.

We wrześniu Janczyk mówił, że nowy projekt ustawy o podatku handlowego powinien zostać przyjęty przez Sejm do końca listopada.

Pytany, czy MF może wrócić do pomysłu kryterium powierzchni, Janczyk odpowiedział: "Wszystko jest otwarte i zobaczymy, jak sytuacja będzie się rozwijać i jakie będą decyzje rządu w tej sprawie".

W środę w Sejmie ma się zebrać Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego w celu omówienia propozycji założeń nowego projektu podatku od handlu.

"Z uwagą będziemy się przysłuchiwać takiej dyskusji. Zespół parlamentarny zawsze ma prawo się spotkać i rozmawiać" - powiedział Janczyk.

"Nie, w żadnym wypadku" - odpowiedział Janczyk, pytany, czy resort finansów przedstawi zespołowi w środę nową wersję projektu ustawy o podatku od sprzedaży.

W projekcie ustawy budżetowej na 2017 rok nie założono wpływów z podatku od sprzedaży detalicznej, które wcześniej zaplanowano na 1.590,560 mln zł. W pozycji "Pozostałe dochody podatkowe" zaplanowano jednak wpływy wynikające z planowanego wprowadzenia nowego rozwiązania mającego na celu zwiększenie obciążeń podatkowych handlu wielkopowierzchniowego w kwocie 1.200,00 mln zł.(PAP)

jba/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~kk
Jeszcze rok nie minąl a pisobolszewia wydala juz dziesiatki miliardów zł i pobrała ogromne pożyczki a na czysto dla Suwerena nie zarobiła nawet 200 zł
~miro
pozyczki szły na popijawy w spelunie sowy, teraz idą dla polskich rodzin
~Tomeczek_888 odpowiada ~miro
Skoro idzie do polskich rodzin bez zgody płatników to jest to paserstwo.

Powiązane: Podatek sklepowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki