REKLAMA

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera?

2016-10-14 11:33
publikacja
2016-10-14 11:33

Wielu deweloperów notuje rekordy sprzedaży, a raportowana przez Główny Urząd Statystyczny aktywność jeśli chodzi o nowe budowy od dawna nie była tak wysoka. Mieszkania nie kupuje się co miesiąc, dla większości osób to sytuacja bardzo stresowa. Home Broker przygotował zbiór porad, które sprawią, że transakcja przebiegnie spokojniej i bezpieczniej.

fot. Marek Kuwak / / FORUM

Gdy już zdecydujemy się na zamieszkanie w jakiejś okolicy, warto dokładnie tę okolicę poznać przed ostatecznym zakupem mieszkania. To że dziś osiedle otoczone jest zielenią, nie znaczy, że będzie tak za kilka lat. Zgodnie z ustawą deweloperską firma sprzedająca nowe mieszkania ma obowiązek przygotowania tzw. prospektu informacyjnego i zawarcia w nim szczegółowych informacji o planowanych w promieniu 1 km inwestycjach takich jak budowa dróg, torów kolejowych, oczyszczalni ścieków i innych obiektów obniżających komfort życia, ale warto poświęcić czas i samodzielnie także przeprowadzić małe dochodzenie. Informacje tego typu znaleźć można w planie zagospodarowania przestrzennego, można też poczytać o planach jakie na daną okolicę ma gmina.

Dokładnie zweryfikować należy też dojazd do miejsca pracy i innych często odwiedzanych miejsc jak szkoła czy przedszkole. Przy inwestycji realizowanej na obrzeżach miasta istotna jest też dostępność sklepów, czy jakość dróg dojazdowych, bo niektóre osiedla budowane są w miejscach, gdzie jeszcze kilka lat temu były pola uprawne.

Sprawdź dewelopera

Ważnym elementem przygotowań do zakupu mieszkania jest prześwietlenie dewelopera. Osoby kupujące nieruchomość od firmy notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych mają łatwiej – bezproblemowo można bowiem zapoznać się z historią spółki. W innych przypadkach jest to trudniejsze, ale nie niemożliwe. Poza wynikami finansowymi i kondycją firmy, warto przyjrzeć się zrealizowanym już przez nią inwestycjom. Wycieczka na kilka osiedli może dużo powiedzieć na temat solidności dewelopera. Mając chwilę czasu można porozmawiać z mieszkańcami, a innego dnia poszperać w internecie. Pamiętajmy jednak, iż pozorna anonimowość w sieci sprawia, że nie wszystkie opinie są prawdziwe. Część może pochodzić od konkurencji lub od samej firmy.

Wiele osób sprawdza także stan prawny gruntu, na którym jest lub ma być budowany blok. Niezbędne informacje znajdziemy w księdze wieczystej, a przejrzeć ją można bez wychodzenia z domu, przez internet. Jeśli deweloper jest właścicielem bądź użytkownikiem wieczystym działki, to dobrze (choć użytkowanie wieczyste wiąże się z ryzykiem wzrostu kosztów). Z księgi wieczystej dowiemy się też, czy działka lub budynek nie są obciążone służebnością lub hipoteką.

Rachunek powierniczy

Wybierając mieszkanie od dewelopera warto zwrócić uwagę, czy inwestycja objęta jest rachunkiem powierniczym będącym dodatkowym zabezpieczeniem interesów kupującego. Jest to specjalny rachunek bankowy, na który kupujący wpłaca pieniądze, ale do dewelopera trafiają one dopiero w miarę postępu prac. Odsetek mieszkań z rachunkiem cały czas rośnie, ale nadal można trafić na nieruchomość bez tego udogodnienia.

Umowa deweloperska w formie aktu notarialnego

Wprowadzona w życie wiosną 2012 roku ustawa deweloperska wprowadziła obowiązek podpisywania tak zwanej umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego (kosztami kupujący i deweloper dzielą się po połowie). Pełni ona tę samą funkcję, co wcześniej umowa przedwstępna: zobowiązuje obie strony do przeprowadzenia transakcji zakupu mieszkania w przyszłości. Umowa zawiera też m.in. kary umowne grożącej każdej ze stron za niedotrzymanie jej.

Umowa deweloperska powinna zawierać jak najwięcej szczegółów dotyczących nieruchomości. Od planowanej daty ukończenia i przeniesienia prawa własności, poprzez standard mieszkania, a na otoczeniu budynku skończywszy. Zwracajmy uwagę na to, jak wyglądać ma garaż, klatka schodowa, winda, plac zabaw czy droga dojazdowa. W umowie powinny być też szczegółowe informacje dotyczące wykończenia mieszkania, sposobu pomiaru jego powierzchni oraz schematy instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej.

Niezwykle istotny jest także termin ukończenia inwestycji oraz data przeniesienia prawa własności do nieruchomości na kupującego. Im bardziej szczegółowe informacje będą zawarte w umowie, tym interesy klienta będą lepiej zabezpieczone. Na podstawie umowy deweloperskiej kupujący może potem dochodzić swoich praw w sądzie gdyby deweloper nie wywiązał się ze zobowiązania.

Odbiór mieszkania

Ostatnim punktem w procesie zakupu mieszkania od dewelopera jest odbiór mieszkania. Ten składa się z dwóch kroków: odbioru technicznego (gdy sprawdzamy wykonanie nieruchomości) i odbioru lokalu (spisanie liczników i przekazanie kluczy). Pierwszy krok wymaga choćby podstawowej wiedzy z zakresu budownictwa. Owszem, kuzyn ze szwagrem mogą pomóc, ale za kilkaset złotych możemy zatrudnić fachowca z wiedzą i doświadczeniem. Przy zakupie mieszkania za setki tysięcy złotych warto dołożyć wszelkich starań, by zminimalizować ryzyka.

Marcin Krasoń

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
prezes111
Lubię mieć dużo przestrzeni w mieszkaniu dlatego z żoną zdecydowaliśmy się na mieszkanie w Wawrze, osiedle Miasteczko Wawer, blisko lasu, mieszkanie poza tym, że ma 75mkw, ma duży taras to jeszcze okna są z widokiem na las, dla nas idealne miejsce żeby się tu urządzić i zostać na dłużej
~Iwona588
Sugerownie sie opiniami o deweloperach jest zgubne. Mieszkajac w Krakowie i czytajac opinie o wybudowanych osiedlach mozna niezle sobie w glowie na mieszac. Ja chcialam kupic mieszkanie w Prądnik Park, bardzo mi sie tam podobalo i pojechalam pewnego dnia obejrzec okolice, porozmawialam z kilkoma mieszkancami... Zaufalam im i swojej Sugerownie sie opiniami o deweloperach jest zgubne. Mieszkajac w Krakowie i czytajac opinie o wybudowanych osiedlach mozna niezle sobie w glowie na mieszac. Ja chcialam kupic mieszkanie w Prądnik Park, bardzo mi sie tam podobalo i pojechalam pewnego dnia obejrzec okolice, porozmawialam z kilkoma mieszkancami... Zaufalam im i swojej intuicji, mieszkam tam od niedawna i jestem bardzo zadowolona :)
~silvio_gesell
Czysta spekulacja. Nieruchomości są drogie, więc ludzie emigrują i spada dzietność, więc spadają realne stopy więc drożeje ziemia więc ludzie spekulacyjnie kupują ziemię, więc drożeją nieruchomości. Opodatkować wartość ziemi, bez budynków i zlikwidować opodatkowanie pracy.
~zez
Najprostsze rozwiązania są najlepsze - w ogóle nie kupować "dziur w ziemi" od deweloperów ani lokalów z nieuregulowanym statusem prawnym
~Shvejk
Kupilem kawalerke w Zaglowcu na Piekna 44 i wale w d..... codziennie nowa panne w chuscie.

Ktos odwazny zeby tez sobie por.... chuscianego eskimosa ?
Gniazda maja fajne ale juz czesto roz....bane na r. Marianskim no i taka bierze w szame odrazu po ostrym wedlu.
Jak ja dobrze wykopcujesz a bogata to bedzie dzwonila w
Kupilem kawalerke w Zaglowcu na Piekna 44 i wale w d..... codziennie nowa panne w chuscie.

Ktos odwazny zeby tez sobie por.... chuscianego eskimosa ?
Gniazda maja fajne ale juz czesto roz....bane na r. Marianskim no i taka bierze w szame odrazu po ostrym wedlu.
Jak ja dobrze wykopcujesz a bogata to bedzie dzwonila w przyszlosci zebys dymal ja z kolega i zaplaci dobra kase 1k usd kazdemu.
Chusciary dobrze tez spe... ciagna a jaja blyszcza.
~proboszcz
jedyna droga to kupic gotowe mieszkanie z pozwoleniem na zamieszkanie, zapłata = akt notarialny. przy zakupie dziury w ziemi zqwsze istnieje ryzyko bankructwa
~istr
A słyszałeś może o takim małym szczególe jak ustawa z 16 wrześnie 2011r o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego? Gdzie masz to ryzyko bankructwa?
~Slaw odpowiada ~istr
Wspomniana ustawa wyeliminowała część problemów, ale niestety stworzyła nowe, o czym mieli okazje się niedawno przekonać klienci firmy Dolcan, która prowadziła rachunek powierniczy w SK Banku. W dodatku deweloperzy zaciągają na potęgę kredyty pod zakup gruntów, które obciążają nabywców. Kupno dziury w ziemi zawsze Wspomniana ustawa wyeliminowała część problemów, ale niestety stworzyła nowe, o czym mieli okazje się niedawno przekonać klienci firmy Dolcan, która prowadziła rachunek powierniczy w SK Banku. W dodatku deweloperzy zaciągają na potęgę kredyty pod zakup gruntów, które obciążają nabywców. Kupno dziury w ziemi zawsze będzie obarczone dużym ryzykiem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki