Inwestowanie w fundusze: o typach inwestorów słów kilka

O ile inwestować w fundusze może każdy, o tyle nie wszyscy powinni to robić w taki sam sposób. Warto zastanowić się, do której grupy inwestorów sami się zaliczamy.

Na polskim rynku funduszy inwestycyjnych znajdziemy rozmaite możliwości zainwestowania naszego kapitału. Szeroka oferta to z jednej strony błogosławieństwo, ponieważ każdy może znaleźć coś dla siebie, a z drugiej przekleństwo w postaci gąszczu informacji oraz możliwości dokonania niewłaściwego wyboru. Mierząc się z tym problemem pamiętać należy, że inwestując w fundusze poznać należy nie tylko rynek, ale także samego siebie. W tym celu warto poświęcić nieco czasu na opracowanie własnego profilu inwestora.

Nieustanne „monitorowanie” własnej tolerancji na ryzyko oraz dokonywanie zmian w portfelu inwestycyjnym to zadanie na całe życie – mierzy się z nim nawet zbliżający się do dziewięćdziesiątki Warren Buffett, najbogatszy inwestor świata. Od czegoś trzeba jednak zacząć i w tym celu posłużyć można się nie tylko wiedzą (gromadzoną dzięki lekturze poradników takich jak ten), ale i specjalnymi narzędziami.

Przede wszystkim musimy zastanowić się, jaki jest cel naszej inwestycji – ochrona kapitału, maksymalizacja zysków czy wariant pośredni – co w oczywisty sposób wiąże się z oczekiwaną przez nas stopą zwrotu. Istotny jest także horyzont naszej inwestycji (z tego powodu w grę wchodzi nasz wiek, np. osoby po 60-tce raczej nie będą myślały o inwestycji z horyzontem 40-letnim) oraz jaki rozmiar strat jesteśmy w stanie „przetrzymać” (nim np. wróci dobra koniunktura). Ankieta na kupfundusz.pl weźmie pod uwagę także to, z jakich instrumentów finansowych korzystaliśmy w przeszłości oraz jak kształtuje się nasz stan posiadania, w tym ile wynosi nasza „poduszka finansowa” .

W zależności od udzielonych odpowiedzi, algorytm przyporządkuje nas do jednej z pięciu podstawowych grup. Oczywiście podział ten jest umowny i można wyobrazić sobie zarówno bardziej, jak i mniej rozbudowane charakterystyki. Na sam początek z pewnością to wystarczy.

Profil konserwatywny: ochrona kapitału przede wszystkim

To najbardziej zachowawczy sposób inwestowania w fundusze. Do grupy tej należą osoby, które koncentrują się na utrzymaniu realnej wartości swoich środków. Zamiast szacowania dopuszczalnego poziomu ryzyka (a co za tym idzie, możliwej straty), konserwatywny inwestor myśli o tym, czy zainwestowane przez niego środki „przeskoczą” poziom inflacji. W portfelu inwestora konserwatywnego znaleźć możemy fundusze dłużne i pieniężne, które lokują środki w najbardziej bezpieczne instrumenty dostępne na rynku. Oczywiście coś za coś – nie ma mowy, aby inwestując jedynie w sposób konserwatywny doczekać się po wielu latach wysokiej stopy zwrotu.

Profil ostrożny: ryzyko tak, ale niskie

W przypadku inwestora ostrożnego mamy do czynienia z nieco większym dopuszczalnym ryzykiem. Priorytetem wciąż pozostaje ochrona kapitału, aczkolwiek inwestor ostrożny gotów jest na próbę uzyskania wyższej stopy zwrotu. Z tego względu w portfelu inwestora ostrożnego może znaleźć się nieco funduszy akcyjnych – przytłaczającą większość wciąż stanowić będą jednak bezpieczniejsze fundusze dłużne. Taki typ inwestowania również  sprawdza się w krótkim okresie i stanowić może alternatywę dla lokat bankowych (choć warto pamiętać o różnicach w konstrukcji tych dwóch sposobów oszczędzania).

Profil stabilny: trochę ochrony, trochę pomnażania

Inwestor o profilu stabilnym szuka balansu między pomnażaniem kapitału i jego ochroną, choć wciąż z przewagą tego drugiego. Podwyższona względem poprzednich profili skłonność do ryzyka wiąże się z możliwością osiągnięcia wyższych zysków, stąd też w portfelu inwestora tego typu znajdziemy już kilkadziesiąt procent instrumentów opartych na akcjach. Z tego względu stopy zwrotu, na które liczy inwestor, wyraźnie przekraczają te, które osiągnąć można na lokacje bankowej, aczkolwiek okresy funduszowej dekoniunktury mogą wiązać się z okresowym „przebywaniem na minusie”.

Profil zrównoważony: akceptowane ryzyko, oczekiwane zyski

Inwestor o profilu zrównoważonym stara się, jak sama nazwa wskazuje, wyważyć ryzyko oraz bezpieczeństwo w celu osiągnięcia zadowalających stóp zwrotu. Jako, że interesują go ponadprzeciętne zyski, to i ryzyko musi być względnie wysokie. Stąd też w profilu takiego inwestora możemy oczekiwać połowy lub ponad połowy środków ulokowanych w funduszach akcyjnych, resztę zaś w funduszach dłużnych. Aktywa te niekoniecznie denominowane są w polskich złotych - okazja do zarobku (ale też i ryzyko) czai się także w kursach walutowych. Inwestor tak świadomie poszukujący „premii za ryzyko” powinien być świadomy, że rynki akcji mogą się załamać, a odrabianie strat potrwać może kilka lat lub więcej. Z tego powodu horyzont tego typu inwestycji nie powinien być krótkoterminowy.

Profil dynamiczny: zysk przede wszystkim

Do ostatniej grupy zaliczymy wszystkich tych, których przede wszystkim interesują wysokie stopy zwrotu i którzy są gotowi ponieść w tym celu duże ryzyko. Udział akcji dochodzić może wręcz do 100 proc., a dodatkowo stopień ryzyka regulować może mniejsza lub większa dywersyfikacja portfela. Na inwestowanie w ten sposób pozwolić mogą sobie inwestorzy, którzy mają wymierną wiedzę o rynku oraz którzy godzą się z ewentualną utratą znacznej części środków.

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Największe wzrosty i spadki

SUP08 Superfund Goldfuture (Superfund SFIO) 609,28  zł 56,93 (10,31%)
QRS07 QUERCUS short (Parasolowy SFIO) 68,96  zł 6,08 (9,67%)
IPO85 Ipopema Short Equity (Ipopema SFIO) 83,84  zł 7,07 (9,21%)
OPE06 Opera Universa.pl (Opera FIO) 6,24  zł -1,13 (-15,33%)
QRS06 QUERCUS lev (Parasolowy SFIO) 63,48  zł -13,72 (-17,77%)
CAB39 Rockbridge FIO Akcji Lewarowany 842,74  zł -196,09 (-18,88%)
PCS55A1 PKO Akcji Rynku Złota A1 (Parasolowy FIO) 147,85  zł 40,75 (38,05%)
PCS55 PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO) 144,86  zł 39,79 (37,87%)
SUP08 Superfund Goldfuture (Superfund SFIO) 609,28  zł 131,14 (27,43%)
OPE06 Opera Universa.pl (Opera FIO) 6,24  zł -0,64 (-9,30%)
KAH20 Esaliens Globalnych Zasobów (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) 83,02  zł -12,41 (-13,00%)
SPM18 Lartiq Polskie Perły FIZ 65,26  zł -19,55 (-23,05%)
PCS55A1 PKO Akcji Rynku Złota A1 (Parasolowy FIO) 147,85  zł 50,89 (52,49%)
PCS55 PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO) 144,86  zł 49,38 (51,72%)
DWS35 Investor Ameryka Łacińska (Investor SFIO) 200,79  zł 54,71 (37,45%)
ALT49 Spektrum Aktywny (Spektrum SFIO) 70,94  zł -32,09 (-31,15%)
SPM18 Lartiq Polskie Perły FIZ 65,26  zł -42,11 (-39,22%)
GTI38 Inventum Premium SFIO (w likwidacji) -15,23  zł 449,44 (-96,72%)

Znajdź profil