REKLAMA
TYLKO U NAS

Inwestować inaczej - kontrakty na różnice kursowe (CFD)

2011-01-03 10:00
publikacja
2011-01-03 10:00
Kontrakty na różnice kursowe pozwalają zarabiać na wzrostach i spadkach wartości danego aktywa - np. srebra, indeksu S&P 500, ropy naftowej - przy wykorzystaniu mechanizmu dźwigni finansowej. Umożliwiają inwestorom osiąganie zysków z aktywów, których wartość znacznie przekracza sumę niezbędną do zawarcia transakcji. Zajęcie pozycji nie wiąże się z obowiązkiem zakupu ani dostawy aktywów bazowych.

Jak więcej zarobić? Inwestorzy stale próbują znaleźć odpowiedź na to pytanie. Godnym uwagi instrumentem inwestycyjnym, pochodnym instrumentem finansowym są kontrakty różnic kursowych (ang. Contract for Difference - CFD) stworzone dla odwzorowania tradycyjnego handlu akcjami, walutami, towarami. CFD są sposobem na przeprowadzanie transakcji na rynkach finansowych całego świata bez konieczności bezpośredniego kupowania czy sprzedawania aktywów. Kontrakty CFD są bardzo popularnymi instrumentami na elektronicznych platformach transakcyjnych. Cena zależna jest od notowania aktywów bazowych (np. indeksów giełdowych: DAX, CAC40, S&P500, Nikkei 225 i innych) towarów, takich jak: złoto, srebro, pszenica, soja oraz najpłynniejszych spółek z różnych giełd na świecie.

Strony zobowiązują się rozliczyć między sobą różnicę pomiędzy ceną otwarcia i zamknięcia pozycji w tej umowie. Można za ich pomocą zarabiać, angażując niewielki kapitał praktycznie na dowolnych instrumentach finansowych. Transakcje takie mogą być przeprowadzane na rynkach finansowych całego świata. CFD zazwyczaj nie posiadają określonej daty wygaśnięcia w przeciwieństwie do kontraktów terminowych (ang. futures), co może w wielu przypadkach być ogromnym plusem, szansą na zachowanie kapitału czy zarobek.

W zastępstwie transakcji na giełdach futures, gdzie czasami obowiązują wysokie wymagania dotyczące zabezpieczeń i wygórowane rozmiary umów, inwestorzy otrzymują za pomocą towarowych kontraktów CFD dostęp do lewarowanego obrotu towarami z mniejszymi zabezpieczeniami (np. rozmiar umowy w kontrakcie CFD na ropę wynosi 25 baryłek, a rozmiar w transakcji future 1000 baryłek). W efekcie końcowym daje to bardziej elastyczne transakcje, zarazem łatwiejsze do realizacji. Instrumenty tego typu pozwalają na handel niemal każdym produktem finansowym z wykorzystaniem kapitału zabezpieczającego.

CFD umożliwiają inwestorowi handel z zastosowaniem dźwigni (broker ustala stosunek wymaganego zabezpieczenia do wielkości transakcji) - obrót prowadzony jest na podstawie kapitału zabezpieczającego. Dzięki temu nie inwestuje się środków o nominalnej wartości aktywów bazowych. CFD odzwierciedlają pełne wykonanie obowiązków jak w przypadku samego instrumentu bazowego razem z uprawnieniami majątkowymi (corporate actions), ale nie nadają praw własności. Nie posiadają daty zapadalności, mogąc być dowolnie przedłużanym w odróżnieniu od kontraktu terminowego. Rozliczenie ma miejsce w formie pieniężnej - sprzedawca nie ma obowiązku dostarczenia przedmiotu kontraktu.

CFD bardzo często wykorzystywane są do gry spekulacyjnej na wzrost i na spadek cen określonych aktywów. Stanowią alternatywę dla tradycyjnych instrumentów finansowych, strategii inwestycyjnych. Inwestowanie na omawianym rynku kontraktów na różnice polega na zajmowaniu długiej pozycji "kupowaniu kontraktów lub zajmowaniu krótkiej pozycji" sprzedawaniu kontraktów. Wybór zajmowanej pozycji to przewidywania inwestora co do rozwoju sytuacji, co do kierunku zmian cen aktywów bazowych, jego doświadczenia. Otwarta pozycja zostaje zamknięta przez zajęcie pozycji przeciwnej w takim samym kontrakcie: długa pozycja jest zamykana poprzez zajęcie pozycji krótkiej, a krótka poprzez zajęcie pozycji długiej.

Zalety handlu kontraktami CFD
-Inwestorzy mogą kupować (zajmować pozycje długie) lub sprzedawać (zajmować krótkie pozycje) kontrakt w zależności od przewidywań, co do kierunku zmian cen instrumentów bazowych.
- Niskie poziomy depozytów w porównaniu do kontraktów futures.
- Nie posiadają określonej daty wygaśnięcia (kontrakt jest prolongowany każdego dnia).
- Handel odbywa się przy zastosowaniu dźwigni finansowej rozumianej jako stosunek wartości kontraktu do wartości depozytu początkowego (mniejszy procentowo depozyt to większa dźwignia). Różna jest wartość depozytu początkowego w zależności od płynności, kapitalizacji, zmienności instrumentów bazowych.
- Koszty transakcyjne zawarte są w spreadach walutowych.Bogdan Sadecki


Cały tekst można przeczytać na portalu www.alebank.pl

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~ewakuk
Zapraszam do lektury artykułu o różnicach kursowych: http://www.taxfin.pl/artykul,wszystkie,62,Roznice_kursowe.html

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki