Inwestorzy pozywają Toshibę na 162 mln USD

Zarząd japońskiej firmy technologicznej poinformował o złożonym przeciwko niej pozwie grupowym. Pozywającymi są inwestorzy, którzy czują się poszkodowani fałszowaniem wyników finansowych spółki. To najdroższy pozew związany ze sprawą – inwestorzy chcą wypłaty 162,29 mln dolarów zadośćuczynienia.

Inwestorzy złożyli pozew zbiorowy przeciwko firmie Toshiba. Domagają się 162 mln dolarów zadośćuczynienia
Inwestorzy złożyli pozew zbiorowy przeciwko firmie Toshiba. Domagają się 162 mln dolarów zadośćuczynienia (fot. REUTERS/Yuya Shino/Files / FORUM)

Wniosek w tokijskim sądzie złożyło 45 inwestorów pochodzących głównie z zagranicy. Toshiba została poinformowana o tym fakcie w środę, 12 października 2016 r. – donosi agencja Reuters. To już 16 pozew skierowany przeciwko firmie.

O sprawie pisaliśmy w artykułach: „Skandal w Toshibie. Prezes rezygnuje” oraz „Toshiba zwalnia 6800 pracowników”. Toshiba od 2008 do 2014 r. przeszacowywała zysk operacyjny – łącznie o 151,8 mld jenów (4,62 mld zł). Firma informowała wtedy, że ujawnienie sprawy kosztowało ją 4,5 mld dolarów straty, co zmusiło ją do cięć w zatrudnieniu. To jednak nie koniec kosztów, jakie czekają japońskie przedsiębiorstwo w związku ze skandalem.

Złożone przeciwko firmie pozwy opiewają na łączną kwotę 15,3 mld dolarów, mających zostać wpłaconych m.in. na rzecz inwestorów czy japońskiego Trustee Services Bank.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.