Z blisko 1000 skontrolowanych zabawek w 2020 roku, co czwarta została zakwestionowana przez Inspekcję Handlową - wynika z raportu UOKiK. W zakwestionowanych zabawkach najczęściej brakowało danych producenta lub importera.


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił w piątek roczny raport z kontroli zabawek, jaką w 2020 r. przeprowadziła Inspekcja Handlowa.
Jak podano, w 2020 r. skontrolowano 923 zabawek, od 556 podmiotów gospodarczych, w tym 232 dystrybutorów (placówki detaliczne), 158 sprzedawców hurtowych, 87 sklepów wielkopowierzchniowych, 46 importerów, 33 producentów krajowych.
Zakwestionowano 392 rodzaje zabawek (25,9 proc. ogółu skontrolowanych). Najwięcej zabawek pochodziło z Chin (544), z czego zakwestionowano 292, czyli 53,6 proc. wszystkich zabawek pochodzenia chińskiego. W przypadku zabawek pochodzących z Polski, zostały zakwestionowane 34, czyli 24 proc. ogółu zabawek wyprodukowanych w kraju.
Z raportu wynika, że w zakwestionowanych zabawkach najczęstsze niezgodności dotyczyły braku lub nieprawidłowych danych producenta lub importera - w 134 przypadkach, braku lub nieprawidłowych ostrzeżeniach - w 82 przypadkach, braku lub niezasadnym umieszczeniu ostrzeżenia ”0-3” - w 63 przypadkach oraz niewskazania ryzyka związanego z użytkowaniem zabawki - w 41 przypadkach, a braku lub niezasadnym umieszczeniu instrukcji bezpieczeństwa - w 40 przypadkach.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty
Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Jak poinformował UOKiK, w przypadku niezgodności o charakterze formalnym, które można wyeliminować, inspektorzy IH występowali do przedsiębiorców, odpowiedzialnych za wprowadzenie zabawki do obrotu, z wnioskiem o podjęcie dobrowolnych działań. Wezwane podmioty w 198 przypadkach przeprowadziły działania naprawcze.
"Inspektorzy IH skierowali do Prezesa UOKiK 150 wniosków o wszczęcie postępowania administracyjnego" - poinformowano.
Z raportu wynika ponadto, że w 2020 r. wszczęto 136 postępowań administracyjnych i zakończono 155 postępowań, które wszczęto pod koniec 2019 i w 2020 r. wydając decyzje umarzające, w związku z podjęciem przez przedsiębiorców dobrowolnych działań naprawczych, polegających na wyeliminowaniu niezgodności lub wycofaniu zabawek z obrotu.
W każdej sprawie przedsiębiorcy powiadamiali konsumentów w ogólnopolskiej prasie lub na stronach internetowych o wystąpieniu niezgodności.
W wyniku działań Prezesa UOKiK w 2020 roku w przypadku 3 990 zabawek przedsiębiorcy usunęli niezgodności, natomiast 67 118 zabawek niezgodnych i stwarzających zagrożenie zostało wycofanych z obrotu, w tym 62 343 z nich zniszczono - podano. (PAP)
autorka: Longina Grzegórska-Szpyt
lgs/ amac/