REKLAMA

Euroinflacja tym razem niższa od oczekiwań ekonomistów

Krzysztof Kolany2022-06-02 11:13główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-06-02 11:13
Euroinflacja tym razem niższa od oczekiwań ekonomistów
Euroinflacja tym razem niższa od oczekiwań ekonomistów
fot. Ivan Marc /

W całej Europie trwa galopada cen producentów, ale kwietniowy odczyt inflacji PPI okazał się wyraźnie niższy od oczekiwań ekonomistów. Jest jednak za wcześnie, aby przesądzać o tym, że minęliśmy szczyt inflacji.

Od wielu miesięcy w strefie euro obserwujemy nienotowany od przeszło 40 lat wzrost cen producentów (PPI). W kwietniu 2022 roku inflacja PPI w Eurolandzie galopowała w rekordowym tempie 37,2% w skali roku (i 37% rdr w całej UE) po wzroście o 36,9% odnotowanym w marcu – poinformował Eurostat.

Eurostat

Ale po raz pierwszy od miesięcy roczna dynamika cen producentów w strefie euro okazała się niższa od oczekiwań większości ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał bowiem skok o 38,7% rdr oraz zwyżkę o 2,4% względem marca. Tymczasem w kwietniu miesieczna dynamika PPI wyniosła „tylko” 1,2%, a więc raptem połowę tego, czego oczekiwali analitycy.

Gwałtowne przyspieszenie rocznej dynamiki PPI w eurolandzie obserwujemy od zeszłej wiosny. Jeszcze w lutym 2021 r. ceny producentów rosły w umiarkowanym tempie 1,5% rocznie. W marcu przyspieszyły do 4,4%, w kwietniu do 7,6%, a już od maja galopowały w tempie ok. 10% rocznie. Natomiast jesienią, za sprawą kryzysu gazowego, roczna dynamika PPI zbliżyła się, a później przekroczyła barierę 20%. Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie PPI w Eurolandzie przekraczała 26% w ujęciu rocznym.

W danych Eurostatu widać już, że inflacja cenowa szeroko rozlewa się poza sektor energetyczny. Owszem, ceny energii w rok poszły w górę aż o 99,2% (i spadły o 1,2% względem marca), ale wzrost cen wyraźnie przyspieszył we wszystkich pozostałych kategoriach. Dobra pośrednie były o 25,1% droższe niż przed rokiem (w marcu o 22,7%), dobra kapitałowe o 7,2% (w marcu 6,5%), konsumpcyjne dobra trwałego użytku o 8,5% (w marcu o 8,0%), a nietrwałe dobra konsumpcyjne o 11,2% (w marcu o 8,7%). Inflacja bazowa PPI (czyli po wyłączeniu cen energii) przyspieszyła do 16,1% z 14,2% w marcu.

Efekty wyższych cen w fabrykach są regularnie przerzucane na konsumentów, wywołując rekordową inflację konsumencką w Europie. W maju inflacja HICP przyspieszyła do 8,1% wobec 7,4% odnotowanych w kwietniu i marcu. W krajach bałtyckich ceny rosną już w tempie ok. 20% rocznie, co jest sytuacją na dłuższą metę absolutnie nieakceptowalną. Tymczasem EBC utrzymuje stopy procentowe na historycznie niskim poziomie i kontynuuje program skupu aktywów. Dopiero w lipcu „władcy euro” mają dokonać pierwszej od dekady podwyżki stóp procentowych.

Problem galopującej inflacji PPI dotyczy też Polski, gdzie Eurostat oszacował wzrost cen producentów na 32,2% w skali roku. Według danych GUS wyniosła ona „tylko” 23,3% rdr, co jednak i tak było najwyższym poziomem od 1995 roku.

Mimo tak wysokich odczytów (albo może właśnie z tego powodu) ekonomiści już od kilku tygodni wypatrują oznak inflacyjnego szczytu. W Polsce przewidywany jest on w lecie albo wczesną jesienią. Jednakże ze względu na nieprzewidywalną sytuację na rynkach paliwowych i płodów rolnych prognozy te obarczone są sporym ryzykiem.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (20)

dodaj komentarz
piotr_malkontent
Proces inflacyjnej degeneracji pieniądza jest procesem wykładniczym - gdzie inflacja jest wykładnikiem. To jest jak procent składany tyle, że odwrotnie. To, że ten wykładnik rośnie wolniej nie zmienia tego, że degradacja pieniądza nadal narasta lawinowo. Eurozona zmierza ku pięknej katastrofie i nic tego nie zdoła zatrzymać, bo EBC Proces inflacyjnej degeneracji pieniądza jest procesem wykładniczym - gdzie inflacja jest wykładnikiem. To jest jak procent składany tyle, że odwrotnie. To, że ten wykładnik rośnie wolniej nie zmienia tego, że degradacja pieniądza nadal narasta lawinowo. Eurozona zmierza ku pięknej katastrofie i nic tego nie zdoła zatrzymać, bo EBC nie ma żadnego pola manewru.
ebm242
Czyli mówisz, że trzeba kupować ruble ?
innowierca
do ponizszego wpisu o EU ktora wymusza mniejsza produkcje zywnosci, doplacajac jeszcze do tego, warto pamietac ze okolo 43-45 % wyprodukowania energii to wykup zezwolenia na emisje CO2 :) Co tam bylo na tych plakatach, ze blisko polowa ceny litra paliwa to oplaty emisyjne ::)) EU to jakis wynaturzony twor, na ktorego terenie przeprowadza do ponizszego wpisu o EU ktora wymusza mniejsza produkcje zywnosci, doplacajac jeszcze do tego, warto pamietac ze okolo 43-45 % wyprodukowania energii to wykup zezwolenia na emisje CO2 :) Co tam bylo na tych plakatach, ze blisko polowa ceny litra paliwa to oplaty emisyjne ::)) EU to jakis wynaturzony twor, na ktorego terenie przeprowadza sie eksperymenty "zrownywania" populacji do jakiejs ujednoliconej kolektywnej masy. Oni chca jak najszybciej zabronic uzywac spalinowych aut (jak szybko sie da) Nie liczcie ludzie na tansze paliwo na stacjach, bo stacje sa w planach do likwidacji i to polowa w ciagu 10 lat i bedziecie na abonamencie na elektryka, bo rodzinne autko kosztuje tyle co mieszkanie.
competitionatp
i na dodatek komunistyczna większość tegoż forum jest za tym aby komunizm tu panował... aby móc potem osiem gwiazdek pisać do woli... i za wszystko obarczać właściciela kota z Żoliborza.. ale takie geny.
kmiarek
I to jest suweren. Pisowski niezbyt rozgarnięty, niezbyt rozumny, ale z prawem głosu.

Coś tam na plakatach było. O kosztach energii elektrycznej. Zakłamane i zmanipulowane, ale było. Że duża część WYTWORZENIA to koszty CO2. A co zrozumiał tępy suweren? Że koszty CO2 wpływają na cenę litra paliwa. :)))
competitionatp odpowiada kmiarek
co ty pierniczysz... w każdym dużym mieście, rządzi PO... i w dużych miastach w których rządzi PO dochodzi do defraudowania środków na same bezsensowne wydatki
innowierca odpowiada competitionatp
ja tam bym raczej zamiast na kocie, skupil sie na tym, ze Niemcy uzaleznily EU od taniego paliwa z Rosji, dowalajac dalej blisko 50% ceny do odbiorcy koncowego (nas) za sprzedaz pozwolen na emisje CO2 Ehehehehe i miliardy szly na ZIELONY LAD Timmermansa i wynaturzone plany stworzenia "szczesliwego spoleczenstwa"
gdzie
ja tam bym raczej zamiast na kocie, skupil sie na tym, ze Niemcy uzaleznily EU od taniego paliwa z Rosji, dowalajac dalej blisko 50% ceny do odbiorcy koncowego (nas) za sprzedaz pozwolen na emisje CO2 Ehehehehe i miliardy szly na ZIELONY LAD Timmermansa i wynaturzone plany stworzenia "szczesliwego spoleczenstwa"
gdzie 90% ma prawo korzystac wylacznie z transportu publicznego, zgodnie z ekonomia obwarzanka. Hitler tez chcial uszczesliwic wszystkich po swojemu. Historia kolem sie toczy.
innowierca odpowiada innowierca
Malo tego. Niemcy bylego kanclerza Gerharda Schroedera, byly w stanie umiescic u boku Putina, ktory stal sie jedna z jego rak. Ropa tania byla, ale po dodaniu blisko 50% ceny koncowej u koncowego odbiorcy, dziesiatki miliardow euro Niemcy kasowaly na wprowadzanie nowego porzadku w Europie pod nazwa ZIELONY LAD.
Oczywiscie odpalajac
Malo tego. Niemcy bylego kanclerza Gerharda Schroedera, byly w stanie umiescic u boku Putina, ktory stal sie jedna z jego rak. Ropa tania byla, ale po dodaniu blisko 50% ceny koncowej u koncowego odbiorcy, dziesiatki miliardow euro Niemcy kasowaly na wprowadzanie nowego porzadku w Europie pod nazwa ZIELONY LAD.
Oczywiscie odpalajac dziale Francji staly sie nieformalny wladca EU. Wielka Brytania tez zwiala z tego powodu. Zamiast wzbogacac pracujace spoleczenstwa (nas) tym
niesamowitym trikiem wprowadzali kontrole swoich chorych wizji. Kolejna juz Rzesza. Na razie sprawa sie rypla :)
innowierca odpowiada kmiarek
Akurat plakaty byly tu nieistotne. Za to ZIELONY Lad ponizej :

"Dyskusje o wpływie polityki klimatycznej na finalne rachunki za energię elektryczną rozpoczęły się pod koniec 2021 r. Stowarzyszenie skupiające największe spółki elektroenergetyczne w kraju, Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) wyliczył, że koszt zakupu
Akurat plakaty byly tu nieistotne. Za to ZIELONY Lad ponizej :

"Dyskusje o wpływie polityki klimatycznej na finalne rachunki za energię elektryczną rozpoczęły się pod koniec 2021 r. Stowarzyszenie skupiające największe spółki elektroenergetyczne w kraju, Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) wyliczył, że koszt zakupu uprawień do emisji CO2 – w efekcie drastycznych wzrostów cen w 2021 r. – stanowi już 59 proc. rachunku za energię elektryczną. W grafikach PKEE – w odróżnieniu do podanych wyżej wyliczeń innych instytucji – nie wskazano okresu, ceny uprawnień czy poziomu emisyjności, które posłużyły do wyliczenia tego wskaźnika "
leszczykowy
Kolany załamany, widmo hiperinflacji się rozmywa.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki