REKLAMA

EBC nie podnosi stóp procentowych pomimo rekordowej inflacji

2022-04-14 13:45, akt.2022-04-14 15:14
publikacja
2022-04-14 13:45
aktualizacja
2022-04-14 15:14
EBC nie podnosi stóp procentowych pomimo rekordowej inflacji
EBC nie podnosi stóp procentowych pomimo rekordowej inflacji
/ ddp images

Rosnąca i rekordowo wysoka inflacja w strefie euro nadal nie przekonuje władz Europejskiego Banku Centralnego do podwyżki stóp procentowych.

"Stopy procentowe podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym, jak i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc." – poinformowała w komunikacie po czwartkowym posiedzeniu Rada Prezesów EBC. Zapis ten nie zmienia się już od ponad 2 lat. EBC po raz ostatni obniżył stopy we wrześniu 2019 r. Ich poziom jest obecnie najniższy w historii. Analitycy oczekują, że cena pieniądza zostanie w końcu podniesiona we wrześniu lub grudniu, a cykl będzie kontynuowany w przyszłym roku.

"Jakiekolwiek zmiany podstawowych stóp procentowych EBC będą miały miejsce po pewnym czasie od zakończenia prowadzonych przez Radę Prezesów zakupów netto w ramach programu APP i będą stopniowe" - napisano w komunikacie.

W związku z „zamrożeniem” stóp procentowych, rynek większą uwagę zwraca na programy skupu aktywów prowadzone przez bank centralny strefy euro. Przed miesiącem EBC zapowiedział zmniejszenie skali zakupów aktywów w ramach programu APP do 30 mld euro w maju i 20 mld euro w czerwcu wobec planowanych wcześniej 40 mld euro miesięcznie. W marcowym komunikacie pojawiła się również wzmianka o możliwości zakończenia zakupów netto w III kwartale. Dziś Rada wyraźniej zaakcentowała taką możliwość.

"Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów uznała, że dane, jakie napłynęły od czasu jej ostatniego posiedzenia, wzmacniają jej oczekiwanie, że zakupy netto aktywów w ramach programu skupu aktywów powinny zostać zakończone w trzecim kwartale. Jeśli chodzi o widoki na przyszłość, polityka pieniężna EBC będzie zależeć od napływających danych i oceny perspektyw przez Radę Prezesów w danym czasie" - napisano w komunikacie.

"Rada Prezesów zamierza także nadal reinwestować w całości spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu APP jeszcze przez dłuższy czas po tym, jak zacznie podnosić podstawowe stopy procentowe EBC, i w każdym razie tak długo, jak będzie to konieczne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i zdecydowanie łagodnej polityki pieniężnej" - dodano.

Decyzja EBC została odebrana przez rynek jako dość gołębia. Kurs EUR/USD spadł z 1,0910 do 1,0880.

EBC nie decyduje się na podwyżkę rekordowo niskich stóp procentowych pomimo rekordowego tempa wzrostu cen w strefie euro. Inflacja HICP przyspieszyła w marcu do 7,5 proc. wobec 5,9 proc. w lutym. To poziom wyraźnie przekraczający 2-procentowy, „symetryczny” cel banku centralnego. Ceny rosły szybciej od celu we wszystkich państwach strefy euro - w kilku krajach inflacja CPI przekraczała 10 proc.

"Rada Prezesów przewiduje więc, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie, aż Rada stwierdzi, że inflacja osiąga 2% znacznie przed końcem horyzontu projekcji i pozostaje na tym poziomie przez pozostałą część horyzontu projekcji, oraz oceni dotychczasowy postęp inflacji bazowej jako wystarczający, żeby uznać go za spójny ze stabilizacją inflacji na poziomie 2% w średnim okresie" - napisano w komunikacie. Inflacja bazowa w trefie euro wynosiła w marcu 3 proc.

"Rada Prezesów jest gotowa odpowiednio dostosowywać wszystkie swoje narzędzia w ramach swojego mandatu, w razie potrzeby z zastosowaniem elastyczności, żeby doprowadzić do ustabilizowania się inflacji na docelowym poziomie 2% w średnim okresie. Pandemia pokazała, że – w warunkach skrajnych – elastyczność przy określaniu warunków i prowadzeniu skupu aktywów ułatwiła przeciwdziałanie zakłóceniom w transmisji polityki pieniężnej i pomogła Radzie Prezesów skuteczniej realizować swój cel. W granicach mandatu Rady Prezesów, w warunkach skrajnych, elastyczność pozostanie elementem polityki pieniężnej w sytuacjach, gdy ryzyka dla transmisji polityki pieniężnej będą zagrażać zapewnieniu stabilności cen" - podsumowano.

Lagarde: Ceny energii są głównym czynnikiem wysokiej inflacji

"Ceny energii są głównym czynnikiem wysokiej inflacji i według prognoz rynkowych ceny surowców pozostaną wysokie w najbliższym czasie. (…) Nie jest jasne jak trwała podwyższona inflacja bazowa będzie w najbliższym czasie" - powiedziała Lagarde.

"Wzrost PKB w strefie euro w I kw. pozostanie słaby ze względu na restrykcje pandemiczne. (…) Wojna w Ukrainie pozostaje czynnikiem obniżającym zaufanie konsumentów i przedsiębiorców. Wojna wytworzyła nowe wąskie gardła w produkcji" - dodała.

Bilans ryzyka dla perspektyw inflacyjnych w strefie euro pogorszył się

"Nasiliły się zagrożenia związane z perspektywami inflacji, zwłaszcza w najbliższym okresie. Zagrożenia dla średnioterminowych perspektyw inflacji obejmują zmiany oczekiwań inflacyjnych powyżej wartości docelowych, wyższe niż oczekiwano podwyżki płac oraz trwałe pogorszenie warunków po stronie podaży. Gdyby jednak popyt osłabł w średnim okresie, obniżyłoby to presję na ceny" - powiedziała Lagarde.

"Ryzyko pogorszenia perspektyw wzrostu PKB znacznie wzrosło w wyniku wojny w Ukrainie. Chociaż ryzyko związane z pandemią zmalało, wojna może mieć jeszcze silniejszy wpływ na nastroje gospodarcze i może jeszcze bardziej pogłębić ograniczenia po stronie podaży. Utrzymujące się wysokie koszty energii, wraz z utratą zaufania, mogą obniżyć popyt oraz ograniczyć konsumpcję i inwestycje w stopniu większym niż oczekiwano" - dodała.

Nagły bojkot gazu i ropy z Rosji miałby duży wpływ na strefę euro

"Nagły bojkot gazu i ropy z Rosji miałby duży wpływ na gospodarkę strefy euro. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre kraje byłyby bardziej dotknięte w takiej sytuacji niż inne. (…) Zaoferowanie zmiany miksu energetycznego podjęta kolektywnie w ramach struktur unijnych jest na pewno dobrym rozwiązaniem" - powiedziała prezes EBC.

Maciej Kalwasiński/PAP

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (109)

dodaj komentarz
jas2
EBC drukuje dziennie miliard euro i za taką kwotę dziennie Rosja sprzedaje ropę.
jas2
Czyli UE ropę i gaz ma za darmo a finansują to wszyscy, którzy trzymają euro w banku lub w skarpecie.
jan888
Ten wysuszony kurczak ze zdjęcia to Christine Lagarde, aktualny prezes Europejskiego Banku Centralnego, osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem sądowym za niewłaściwe wykorzystanie publicznych pieniędzy (na polskiej Wikipedii nie ma o tym wzmianki ;)). Czego się spodziewacie po kimś takim... może tego, że będzie uczciwie Ten wysuszony kurczak ze zdjęcia to Christine Lagarde, aktualny prezes Europejskiego Banku Centralnego, osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem sądowym za niewłaściwe wykorzystanie publicznych pieniędzy (na polskiej Wikipedii nie ma o tym wzmianki ;)). Czego się spodziewacie po kimś takim... może tego, że będzie uczciwie wykonywał swoje obowiązki?
jas2
Wysuszony kurczak? Nie Reptilianin?
zoomek
I setny komentarz mój - to są psychopaci a szambo MUSI wybić bo takie są prawa fizyki! Nie można bezkarnie w niskończoność drukować/klikac kasę.
itso_ptymistyczna_inflacja
''Wynosząca łącznie kwota 2,018 bln euro w cenach bieżących* posłuży odbudowie Europy po pandemii COVID-19. Nowa Europa będzie bardziej przyjazna dla środowiska, bardziej cyfrowa i odporniejsza na kryzysy.''

*1,8 bln EUR w cenach z 2018 r.

źródło: https://ec.europa.eu/info/strategy/recovery-plan-europe_pl#finansowanie-
''Wynosząca łącznie kwota 2,018 bln euro w cenach bieżących* posłuży odbudowie Europy po pandemii COVID-19. Nowa Europa będzie bardziej przyjazna dla środowiska, bardziej cyfrowa i odporniejsza na kryzysy.''

*1,8 bln EUR w cenach z 2018 r.

źródło: https://ec.europa.eu/info/strategy/recovery-plan-europe_pl#finansowanie-dugoterminowego-budetu-ue-i-nextgenerationeu
prywaciasz
Ogarnij się lewaku ma to tyle wspolnego z rzeczywistościa co zapowiedzi naszego premiera sprzed 3ech lat o samochodach elektrczynych i milionie mieszkan. WASTED MONEY, PRZEPALONA KASA. Tylko po to, zeby takie nieroby bez szkoły jak ty, tyle że w hiszpanii, mogły dalej nic nie robić, żyjąc z transferów socjalnych od osob którym robić Ogarnij się lewaku ma to tyle wspolnego z rzeczywistościa co zapowiedzi naszego premiera sprzed 3ech lat o samochodach elektrczynych i milionie mieszkan. WASTED MONEY, PRZEPALONA KASA. Tylko po to, zeby takie nieroby bez szkoły jak ty, tyle że w hiszpanii, mogły dalej nic nie robić, żyjąc z transferów socjalnych od osob którym robić się chce i czuć sie z tym dobrze, dalej pogłebiajac w ten sposób niedobory w sferze prawdziwej ekonomii!

Przypominam ci jak ZSRR ogłaszał plan kolektywizacji ziemi rolnej, tez miał być wielkim sukcesem i skokiem gospodarczym okazal sie katastrofą którą 10 mln ludzi przypłaciło smiercia głodową!
itso_ptymistyczna_inflacja odpowiada prywaciasz
prywaciasz
WASTED MONEY, PRZEPALONA KASA ?

bo dzięki dodatkowej kasie u potencjalnego klienta masz szanse ich okraść/zwiększyć przychód jak tylko potrafisz bo jak nie to będziesz marudził

''dalej pogłebiajac w ten sposób niedobory w sferze prawdziwej ekonomii! '' - a niby jakie to sa niedobory
prywaciasz
WASTED MONEY, PRZEPALONA KASA ?

bo dzięki dodatkowej kasie u potencjalnego klienta masz szanse ich okraść/zwiększyć przychód jak tylko potrafisz bo jak nie to będziesz marudził

''dalej pogłebiajac w ten sposób niedobory w sferze prawdziwej ekonomii! '' - a niby jakie to sa niedobory ? dotacje ci sie skończyły ? :D
itso_ptymistyczna_inflacja odpowiada prywaciasz
żeby wykorzystać potencjał człowieka pierwsze trzeba w niego zainwestować i tym zajmuje się social zdrowie edukacja bankructwo w tej sferze życia prywaciarz tylko będzie narzekał i nie kiwnie palcem ze swoich pieniędzy a ten potencjał to nic innego jak kapitał który przyjdzie ci zagospodarować i będzie on rodem z afryki machanie żeby wykorzystać potencjał człowieka pierwsze trzeba w niego zainwestować i tym zajmuje się social zdrowie edukacja bankructwo w tej sferze życia prywaciarz tylko będzie narzekał i nie kiwnie palcem ze swoich pieniędzy a ten potencjał to nic innego jak kapitał który przyjdzie ci zagospodarować i będzie on rodem z afryki machanie szuflą lub z uniwersytetu jakiegoś tam zarządzanie wielkimi projektami....
itso_ptymistyczna_inflacja odpowiada itso_ptymistyczna_inflacja
jedne ogniwa są mocne w społeczeństwie inne sa słabe dobry gospodarz potrafi się zająć tymi słabymi i ich aktywizować jak się tylko da nawet kompletne beztalencie/problemy zdrowotne jest konsumentem

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki