

Inflacja producencka (PPI) za kwiecień znowu pobiła wieloletni rekord. Dane zaprezentowane przez GUS pokazują, że ceny producentów rosną najszybciej od 1995 r. Największy wzrost dotyczył wytwarzania i zaopatrywania w energię.
W kwietniu ceny produkcji sprzedanej przemysłu były aż o 23,3% wyższe niż przed rokiem - podał GUS. Tak wysokiej dynamiki nie odnotowano od 1995 r. Inflacja PPI wyraźnie przyspieszyła wobec 20% odnotowanych w marcu i przebiła oczekiwania analityków - konsensus rynkowy przewidywał 20,4 %. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 1,9%.


O wystrzale inflacji PPI piszą ekonomiści Banku Pekao, przypominając o mocnej rewizji w górę wskaźnika za poprzedni miesiąc.
Zobacz także
🚀🚀🚀Tymczasem kwietniowa inflacja producencka w Polsce wystrzeliła w górę do 23,3% r/r. W porównaniu do poprzedniego miesiąca skok o 1,9%. Trzeba jednak wspomnieć o gigantycznej rewizji w górę ubiegłomiesięcznego odczytu o prawie 2 pkt. proc. (głównie na energii). pic.twitter.com/IhaThdznwG
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) May 20, 2022
"Ceny były wyższe niż przed rokiem we wszystkich sekcjach przemysłu. Największy wzrost cen odnotowano w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 44,0%. Ceny w sekcji górnictwo i wydobywanie wzrosły o 29,3%, w tym w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) o 44,4%, a w górnictwie rud metali - o 19,4%. Ceny w sekcji przetwórstwo przemysłowe podwyższono o 20,4%, w tym najbardziej w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 90,3%)" - podaje komunikat GUS.
"Wyższe niż przed rokiem były również ceny produkcji, m.in.: metali (o 37,9%), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 33,3%), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 25,2%), artykułów spożywczych (o 23,9%), papieru i wyrobów z papieru (o 21,1%), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 15,7%), wyrobów z metali (o 14,8%), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 14,1%)" - czytamy dalej.
W jednocyfrowym tempie rosły ceny producentów mebli (o 9,9%), urządzeń elektrycznych (o 9,6%), napojów (o 7,7%), skór i wyrobów skórzanych (o 6,7%), wyrobów tytoniowych (o 6,5%), wyrobów tekstylnych (o 5,1%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 4,9%), pozostałego sprzętu transportowego (o 4,8%), maszyn i urządzeń (o 4,5%), poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 2,7%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 1,5%), wyrobów farmaceutycznych (o 1,1%) oraz odzieży (o 1,0%) - przekazują dane urzędu.
Ceny produkcji sprzedanej, czyli tzw. inflacja PPI, obrazuje zmiany ceny w przemyśle jakie otrzymują producenci za wytworzone towary, pomniejszone o należne podatki. Badanie dotyczy przedsiębiorstw produkcyjnych zatrudniających ponad 9 osób. Inflacja PPI w Polsce jest najwyższa od 27 lat, ale pozostaje niższa niż np. w Niemczech (33,5%).
"Wzrost wskaźnika PPI o 23,3 proc. rdr oraz o 1,9 proc. mdm z jednej strony przebija konsensus i nasze oczekiwania, ale z drugiej strony są nawet poniżej odczytów obserwowanych w regionie (w kwietniu w Czechach PPI 2,3 proc. mdm, w Niemczech 2,8 proc. mdm), co podkreśla fakt, że to zjawisko globalne, a rodzimi producenci mogą konkurować ceną na rynkach międzynarodowych" - napisali eksperci Alior Banku, cytowani w depeszy PAP.
MKu
