REKLAMA

Imigranci w Polsce - pracują dłużej, zarabiają mniej

2016-10-13 12:30
publikacja
2016-10-13 12:30

Imigranci w Polsce pracują przeciętnie dłużej niż Polacy, do ich kieszeni trafia jednak mniej pieniędzy - takie wnioski można wyciągnąć z opublikowanego dziś raportu Narodowego Banku Polskiego dotyczącego sytuacji na rynku pracy w II kwartale 2016 roku.

Imigranci w Polsce - pracują dłużej, zarabiają mniej / YAY Foto

Na zlecenie NBP przepytano 710 imigrantów zamieszkujących aglomerację warszawską o ich wynagrodzenia i czas, jaki spędzają w pracy. Badanie przeprowadzono w drugiej połowie 2015 roku i jego wyniki porównano z badaniem BAEL dotyczącym polskich pracowników zamieszkałych w największych miastach województwa mazowieckiego.

Z danych wynika, że przeciętnie wynagrodzenie imigrantów było o ok. 34% niższe niż obywateli polskich, ale różnica median wynagrodzeń była nieco mniejsza (ok. 28%). Wynagrodzenia miesięczne imigrantów były także znacznie mniej zróżnicowane. Współczynnik zmienności wynagrodzeń dla obywateli polskich wyniósł 53%, natomiast dla imigrantów jedynie 37%. Jak tłumaczy NBP, wynika to z faktu, iż Polacy częściej niż imigranci zarabiają wyraźnie ponadprzeciętne kwoty. Warto jednak zwrócić uwagę na możliwy wpływ na wyniki miejsca badania drogiej na tle reszty kraju Warszawy.

Wynagrodzenia imigrantów, a wynagrodzenia Polaków / NBP

Jeszcze większa różnica pomiędzy Polakami, a imigrantami uwidacznia się, gdy pod uwagę zostaną wzięte dane godzinowe. Jak zwraca uwagę NBP, wiąże się to z charakterem pobytu większości imigrantów w Polsce. Przeważają pobyty krótkoterminowe i tzw. migracje wahadłowe. W tej sytuacji imigranci w jak największym stopniu starają się wykorzystać czas spędzany w Polsce.

- Ankietowani imigranci deklarowali, że pracują przeciętnie 54 godziny w tygodniu (polscy pracownicy przepracowali ok. 41 godzin), przy czym dominującą odpowiedzią imigrantów było 60 godzin (czyli 150% etatu). W rezultacie mediana wynagrodzeń na rękę imigrantów wynosiła 10 zł, podczas gdy mediana stawki „na rękę” polskich pracowników w dużych miastach województwa mazowieckiego wynosiła ok 16 zł - czytamy w raporcie.

Imigranci nie ciągną pensji w dół

Analitycy NBP pochylili się także nad wpływem imigrantów na kształt rynku pracy. - Pomimo znacznie większej obecności obcokrajowców na rynkach pracy innych krajów rozwiniętych, nie ma dotąd wskazań, że napływ siły roboczej w istotny sposób rzutuje na bezrobocie obywateli kraju goszczącego, ani na poziom czy dynamikę wynagrodzeń - oceniają.

Bank, powołując się na europejskie przykłady, zwraca uwagę, że pracownicy z zagranicy wykonują inne prace niż rezydenci, a jednocześnie imigranci najczęściej podejmują prace poniżej swoich kwalifikacji, podnosząc zasadniczo wydajność na obejmowanych stanowiskach. - Ponieważ imigranci zazwyczaj otrzymują wynagrodzenia niższe niż pracownicy lokalni na tych samych stanowiskach, generuje to nadwyżkę, najczęściej dystrybuowaną w postaci dodatkowych wynagrodzeń dla pracowników lokalnych - czytamy w raporcie.

Niższa jednak może być dynamika wynagrodzeń osób o niższy kwalifikacjach. - W przypadku Polski jednak, od 2008 roku zasadniczo podnoszona jest płaca minimalna (o łącznej dynamice przekraczającej dynamikę przeciętnej wydajności pracy w tym okresie). Stąd, nawet gdyby napływ imigrantów miałby przełożyć się na niższą presję płacową w segmencie rynku pracy o najniższych wynagrodzeniach, regulowana stawka minimalna niweluje ten efekt - informują analitycy. - Zatrudnianie obcokrajowców związane jest ze wzrostem popytu na pracę, a nie zastępowaniem pracowników krajowych zagranicznymi - dodają.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (32)

dodaj komentarz
~STOPIslamizacji
Wszystkich zainteresowanych tematem Imigrantów zapraszam na niezależny kanał przedstawiający ich prawdziwe oblicze! :) Nie bójmy się powiedzieć DOŚĆ! :)) Link do kanału YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCuUuQkZWycPv2-mIq8S8LeA
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~były_emigrant
Pamiętam jak mieszkałem w Szwecji to na budowie od razu było widać polaków. Zapieprzali nawet w przerwę, gdy tymczasem Szwedzi opiepszali się pół dnia. Raz dostałem oremus od szweda Szefa bym tyle nie zapiepszał bo po tym poznaje biuro imigracyjne nielegalów na budowie, he, he
~mnm
No i są zapewne bardzo zadowoleni. I oto chodzi - aby wszyscy byli zadowoleni.
"Aby żyło się lepiej. Aby żyło się lepiej wszystkim" :)
~and
Zastanawiam się dlaczego nie wzięli pod uwagę wyższej kadry z zachodnich koncernów?
To doskonale zarabiający ludzie, znacznie lepiej niż Polacy.
Uczepili się ukraińskich robotników a o zachodnich prezesach zapomnieli, a kilka takich osób z pensjami rzędu nawet kilkuset tyś złotych miesięcznie by znacznie zmienił
Zastanawiam się dlaczego nie wzięli pod uwagę wyższej kadry z zachodnich koncernów?
To doskonale zarabiający ludzie, znacznie lepiej niż Polacy.
Uczepili się ukraińskich robotników a o zachodnich prezesach zapomnieli, a kilka takich osób z pensjami rzędu nawet kilkuset tyś złotych miesięcznie by znacznie zmienił wyniki tego zestawienia.
~StanRS
Ukraińscy robotnicy zarabiają na budowach tyle co Polacy 10-15 złotych na rękę. Przy zbiorze jabłek w okolicach Warki takie same stawki płacą Polakom jak i ukraińcom.
Może biorą pod uwagę Koreańczyków z Korei Północnej budujący bloki lemingom na Wilanowie. Zarabiają średnio około 300 złotych! Większość
Ukraińscy robotnicy zarabiają na budowach tyle co Polacy 10-15 złotych na rękę. Przy zbiorze jabłek w okolicach Warki takie same stawki płacą Polakom jak i ukraińcom.
Może biorą pod uwagę Koreańczyków z Korei Północnej budujący bloki lemingom na Wilanowie. Zarabiają średnio około 300 złotych! Większość zabiera im reżim z Korei Północnej. O "takem Polskem" walczyli przecież Wałek i inne styropianowe dziadostwo. Żeby tylko im było dobrze.
~alsdk
żałosne....powinni zarabiać 50% tego co my....
~polskigupek
?? to chyba prawidłowa -prawidłowość !...
~mis
Imigranci nie mają wpływu na wysokość pensji?
Znam przykład firmy gdzie do tej pory pracowali Polacy, teraz jest sporo Ukraińców - dlaczego?
Bo można im zapłacić mniej niż Polakom.

Z drugiej strony jeżeli firma chce zatrudnić 20 Polaków i nie może ich znaleźć - to co to oznacza?
1. że za mało płaci
2.
Imigranci nie mają wpływu na wysokość pensji?
Znam przykład firmy gdzie do tej pory pracowali Polacy, teraz jest sporo Ukraińców - dlaczego?
Bo można im zapłacić mniej niż Polakom.

Z drugiej strony jeżeli firma chce zatrudnić 20 Polaków i nie może ich znaleźć - to co to oznacza?
1. że za mało płaci
2. że nie ma ludzi na rynku

Wg mnie głównym powodem jest powód pierwszy - bo ludziom nie chce się pracować za 2000zł nawet na rękę, bo jak ktoś jest średnio zdolny w remontach to zarabia 3-4 tys na rękę w szarej strefie. Gdyby firma zapłaciła godnie tj. 3 - 4 tys na rękę to ludzie się znajdą i nie bedzie trzeba sciagac Ukraincow.
Po 3 najwazniejsze z Niemiec i UK wróciło by chętnie 2-3mln ludzi gdyby mozna było w Polsce godnie żyć.
~fj
Jak firma ma zapłacić 4 tys na reke to drugie tyle musi oddać na ośmiorniczki, blekhołki, końtrolerów itp
Skoro może nie oddawać to po co ma płacić?
Kazdy ktróry oczekuje czegoś od innycn niech sam pokaże jak to się robi.
Nie potrafi? To morda w kubeł, ruki pa szwam.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki