REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Ile zarabiają prezesi banków? Znamy stawki z 2017 roku

Wojciech Boczoń2018-03-14 12:32analityk Bankier.pl
publikacja
2018-03-14 12:32

Najwięcej na pensje swoich prezesów wydał w 2017 roku Bank Pekao – łącznie blisko 11 mln zł. Większość tej kwoty zgarnął Luigi Lovaglio, który z bankiem pożegnał się w połowie roku. Na odprawę nie mógł też narzekać Wojciech Sobieraj z Alior Banku, który zarobił 6,2 mln zł. Najlepiej opłacanym urzędującym prezesem jest Joao Bras Jorge z Banku Millennium.

Zarobki prezesów banków przeciętnego Polaka mogą przyprawić o zawrót głowy. Podczas gdy średnie wynagrodzenie pracowników według GUS-u to kwota rzędu 4 tys. zł brutto miesięcznie, to pensje prezesów liczone są w milionach. Najlepiej zarabiają obcokrajowcy oddelegowani do pracy w Polsce przez banki-matki.

fot. / / Bankier.pl

Podobnie jak w ubiegłym roku, rekordowa kwota (pensja, odprawy i akcje fantomowe) zasiliła konto Luigi Lovaglio, który zasiadał w fotelu prezesa Banku Pekao do połowy czerwca 2017 roku. Łącznie zgarnął 9,8 mln zł. Pensja wypłacona mu za przepracowanie całego roku 2016 wyniosła 12 mln zł. Dla porównania jego następca – Michał Krupiński – zarobił przez drugą połowę roku raptem 1 mln zł. Łącznie Bank Pekao wydał na pensje prezesów w 2017 roku 11,8 mln zł.

Zarobki prezesów banków giełdowych

Bank

Prezes

Rok 2017

Rok 2016

Bank Pekao

Luigi Lovaglio (do VI 2017)

9,8 mln zł

12 mln zł

Alior Bank

Wojciech Sobieraj (do VI 2017)

6,2 mln zł

2,6 mln zł

Bank Millennium

Joao Nuno Lima Bras Jorge

5 mln zł

4,7 mln zł

mBank

Cezary Stypułkowski

3,9 mln zł

3,8 mln zł

BGŻ BNP Paribas

Tomasz Bogus (do X 2017)

3,8 mln zł

2 mln zł

PKO BP

Zbigniew Jagiełło

3,3 mln zł

2,9 mln zł

ING Bank Śląski

Brunon Bartkiewicz

3,3 mln zł

1,9 mln zł

BZ WBK

Michał Gajewski

2 mln zł

182 tys. zł

Idea Bank

Jarosław Augustyniak (do X 2017)

1,4 mln zł

1,4 mln zł

Bank Pekao

Michał Krupiński (od VI 2017)

1 mln zł

Idea Bank

Tobiasz Bury (od XI 2017)

969 tys. zł

Alior Bank

Michał Chyczewski (od VI 2017)

809 tys. zł

BGŻ BNP Paribas

Przemysław Gdański (od XI 2017)

321 tys. zł

Źródło: Bankier.pl, sprawozdania finansowe

Na drugim miejscu w zestawieniu najlepiej zarabiających prezesów w 2017 r. znalazł się Wojciech Sobieraj – prezes Alior Banku do czerwca 2017 roku. Za pierwsze sześć miesięcy ubiegłego roku bank wypłacił mu 6,2 mln zł pensji, odpraw i bonusów. Dla porównania, za cały wcześniejszy rok zarobił 4,7 mln zł. Następcą Sobieraja został Michał Chyczewski, któremu bank wypłacił za drugie półrocze 809 tys. zł. W tym tygodniu Chyczewski zrezygnował z funkcji prezesa Alior Banku nie podając przyczyny. Jego miejsce zajęła Katarzyna Sułkowska, która z bankiem związana jest od początku.

Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje prezes Joao Nuno Lima Bras Jorge. Prezes Banku Millennium zarobił w 2017 roku 5 mln zł, czyli o 300 tys. zł więcej niż rok wcześniej. Jest to zarazem najlepiej zarabiający prezes banku w Polsce, który nadal piastuje swoje stanowisko. Na kolejnej pozycji uplasował się szef mBanku – Cezary Stypułkowski. Jego pensja wzrosła w stosunku do poborów za ubiegły rok o 100 tys. zł do poziomu 3,9 mln zł.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Prezes największego banku w Polsce – PKO BP zarobił „raptem” 3,3 mln zł. Pensja Zbigniewa Jagiełło była większa od poborów pobranych rok wcześniej o 400 tys. zł. Tyle samo zarobił szef ING Banku Śląskiego – Brunon Bartkiewicz.

W zestawieniu na ostatnich pozycjach znajdują się prezesi, którzy w wyniku zmian w zarządzie na kierowniczych stanowiskach zasiadali tylko przez kilka ostatnich miesięcy 2017 r. Oprócz wspomnianych wyżej Michała Krupińskiego z Pekao i Michała Chyczewskiego z Aliora, są tam Tobiasz Bury z Idea Banku i Przemysław Gdański z BGŻ BNP Paribas. Pierwszy z nich zastąpił w listopadzie Jarosława Augustyniaka, drugi zasiadł w fotelu Tomasza Bogusa.

fot. /

Jak na tym tle wyglądają zarobki pozostałych bankowców? Z raportu rocznego grupy PKO BP wynika, że przeciętne wynagrodzenie miesięczne na stanowisku dyrektora w banku to niecałe 19 tys. zł brutto. Mniej zarabiają panie – 14 tys. zł. Kierownicy dostają 11 tys. zł miesięcznie, a pozostali pracownicy 6,7 tys. Są to stawki uśrednione dla całego banku. W oddziałach płacą mniej – dyrektor zarabia 11,6 tys. zł, kierownik 8 tys. zł, a pozostali pracownicy 4,5 tys. zł

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
tukultininurta
A ile zarobił Klimczak z Getinu? Czemu tej informacji nie podaliście?
open_mind
Jak ktoś może finansować wzrost gospodarczy posiadając w swym portfelu tylko pusty dodruk poparty zaufaniem innego z jeszcze większą drukarką, to jest chore i prowadzi do katastrofy.

Giełdy świata w takim formacie jak obecnie i Duże banki - to Old Barbarous Relic, napakowany spekulantami, i są kulą u nogi odradzającej się
Jak ktoś może finansować wzrost gospodarczy posiadając w swym portfelu tylko pusty dodruk poparty zaufaniem innego z jeszcze większą drukarką, to jest chore i prowadzi do katastrofy.

Giełdy świata w takim formacie jak obecnie i Duże banki - to Old Barbarous Relic, napakowany spekulantami, i są kulą u nogi odradzającej się ekonomi świata, świat musi postawić na małe spółdzielcze i prywatne banki a finansowe molochy razem ze swoimi długami dysponujące tylko pustym wydrukiem mogą spokojnie odejść w nicość.^
jer65
Usankcjonowane złodziejstwo ,jakie zyski przynosi firmie praca jednego człowieka żeby można mu było płacić 12 ml rocznej pensji ???
silvio_gesell
Bankierzy centralni nie są problemem, ale wasz stosunek do pieniądza. Macie go wydawać.
do_niczego
A teraz pytanie ile ten LOVAGLIO płaci na stacji benzynowej za litr benzyny?
pakamera
Jeżeli nawet płaci,to nie ze swoich.Prezesi banków płacą kartami firmowymi "no limit"


pakamera
Jeżeli nawet płaci,to nie ze swoich.Prezesi banków płacą kartami firmowymi "no limit".


open_mind
Śmierć dla centralnych banków, uwolnijmy świat z nałożonego przez nich finansowego niewolnictwa. Niech kasacja banku Lehman Brothers w 2008 będzie dla nas przykładem..
open_mind
Z moich źródeł to Prezydent Trump za zaistniały bałagan finansowo ekonomiczny obarczy FED USA i centralne banki, jednocześnie wprowadzając niezależna walutę rządu USA. Przecież centralne banki i FED to kula u nogi odradzającej się ekonomi świata, i trzeba postawić na małe nowe lokalne banki nie zadłużone. „Make America Great Again”
open_mind
Dodatkowo Giełdy świata w takim formacie jak obecnie to Old Barbarous Relic, napakowany spekulantami, natomiast złoto to szlachetny metal !

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki