IV etap odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń

2020-05-27 11:25, akt.2020-05-27 11:44
publikacja
2020-05-27 11:25
aktualizacja
2020-05-27 11:44

Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili czwarty etap odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

Od 30 maja:

 • zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, jeśli zachowany jest dystans społeczny (maseczki dalej obowiązkowe m.in. w sklepach, środkach komunikacji, kościołach czy kinach).
 • zniesienie limitu osób w zależności od powierzchni w sklepu,
 • zniesienie limitu osób w restauracjach, kawiarniach, barach, targach i na poczcie (z zachowaniem dwumetrowego dystansu),
 • zniesienie limitu wiernych w kościołach (z zachowaniem dwumetrowego dystansu),
 • możliwość zgromadzeń, w tym koncertów plenerowych, do 150 osób

Od 6 czerwca:

 • kina, teatry, opery, filharmonie, cyrki, siłownie, baseny, solaria, salony masażu, sale zabaw i parki rozrywki będą mogły być otwarte (zamknięte pozostaną dyskoteki i kluby),
 • możliwość organizacji wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób (bez obowiązku noszenia maseczek).
/ fot. Adam Guz / KPRM

Maseczka albo dystans społeczny

Jeśli w przestrzeni otwartej jest możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie trzeba będzie zasłaniać ust i nosa. Można spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowa się odpowiedni dystans społeczny. Jeśli nie będzie to możliwe, np. na zatłoczonym chodniku. wówczas trzeba zasłonić usta i nos.

Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne oraz osoby, które zasłaniają usta i nos.

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

 • autobusy i tramwaje,
 • sklepy,
 • kina i teatry,
 • salony masażu i tatuażu,
 • kościoły,
 • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

 • W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
 • W restauracji lub barze – gdy zajmie się miejsce przy stole.

W barach, kawiarniach i restauracjach przy doprowadzeniu do stołu czy wyjściu do toalety noszenie maseczek pozostanie obowiązkowe - mówił premier Morawiecki podczas środowej konferencji.

Zniesienie limitu osób w sklepach, restauracjach, kościołach, na poczcie...

Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików. W sklepie, na targu i na poczcie nadal istnieje obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Wesela i zgromadzenia do 150 osób

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Dozwolona będzie również organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Hotele otwarte w pełni

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Kultura, sport i rekreacja

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

 • kina, teatry, opery, balet,
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż zostaną podane po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

Wznowienie rozgrywek piłkarskiej ekstraklasy zaplanowano na 29 maja. Mecze będą się jednak odbywać bez udziału kibiców.

O obecność kibiców na stadionach premier był pytany podczas środowej konferencji prasowej. Morawiecki podkreślił, że od wielu tygodni prowadzone są rozmowy, co do procedur w sprawie dopuszczenia do takich rozgrywek. "Bardzo się cieszę, że one ruszają" - powiedział.

Poinformował, że trwają także prace nad protokołem umożliwiającym obecność kibiców na stadionie. "Pracujemy nad odpowiednim protokołem, który by umożliwił jakąś obecność, niepełną. Pamiętamy, że na meczach jedna osoba w bardzo szybki sposób jest wstanie przetransmitować tę chorobę na wiele osób i potem z powrotem liczba zakażonych wzrasta" - podkreślił premier.

4 etapy odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń

W połowie kwietnia premier Morawiecki przedstawił 4-etapowy plan stopniowego luzowania obostrzeń. Decyzja o przejściu do kolejnego etapu miała być podejmowana po analizie przyrostu zachorowań, wydajności służby zdrowia oraz realizacji wytycznych sanitarnych. 

W I etapie, który rozpoczął się 20 kwietnia, wprowadzono nowe zasady w handlu i usługach, otwarto lasy i parki, zniesiono ograniczenie poruszania się osób poniżej 13. roku życia oraz zezwolono na przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

W II etapie, od 4 maja, otwarto część infrastruktury sportowej, galerie handlowe, sklepy budowlane i meblarskie w weekendy, hotele i inne miejsca noclegowe (z ograniczeniami) oraz niektóre instytucje kultury.

W III etapie, od 18 maja, otwarto zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, kawiarnie czy restauracje.

W Polsce potwierdzono dotąd 22 303 przypadków koronawirusa. 1025 osób zmarło. Najwięcej przypadków zakażenia zidentyfikowano w województwie śląskim, które stało się głównym ogniskiem epidemii Covid-19 w Polsce.

W przeciwieństwie do innych krajów Unii Europejskiej liczba nowych zachorowań nie spada, lecz wciąż utrzymuje się na zbliżonym poziomie, oscylującym wokół 400 zakażeń dziennie. Podobnie jest z liczbą osób hospitalizowanych, utrzymującą się powyżej 2000. Jednak ponad 80 proc. łóżek i przeszło 90 proc. respiratorów dla pacjentów z Covid-19 jest wolnych - powiedział w środę minister zdrowia. W Polsce jest już więcej wykrytych aktywnych przypadków koronawirusa niż w Niemczech.

BPL/MKa/KPRM

Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (58)

dodaj komentarz
carlito1
Kiedy pislamiści zostaną wywiezieni na taczkach? Ja dalej nie mogę wyjechać za granicę na spotkanie biznesowe.. bo takie tuman podtrzymuje 14 dni odsiadki.... Wiem zaraz zleca się trole że przecież jest Skype itd. ale tuman co nigdy nie prowadził żadnego biznesu nie zrozumie.... Tylko poczeka na kolejny zasiłek...
jes
Pinokio mówi, że jesteśmy krajem najlepiej radzącym sobie z epidemią - a za chwilę dane, Polska jedynym krajem w Europie gdzie nie spada ilość zachorowań.

Lepszy, ciemny sort uwierzy już we wszystko.
eagleeye
Ja mam pytanie zasadnicze czy dzieci poniżej 13 roku życia nadal muszą wychodzić z osoba dorosłą
marianpazdzioch
Jak rozumiem wg terminologii tych tumanow przechodzimy na darwinizm. Bo piniedzy nie ma i nie bedzie, lecac klasykiem. Nie mozna tak bylo od razu, bez zrujnowania gospodarki?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
degrengolada
"Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą" Joseph Goebbels.
meryt
"Kto sam sobie nie wierzy, zawsze kłamie" Fryderyk Nietzsche
Goebbels nie wierzył, że mówi prawdę, gdy kłamał...
jes
Już może nie otworzą aby ludzie nie popełniali błędu wyjazdu do krajów, w których sobie gorzej poradzono z pandemią (Morawiecki).
open_mind
Dziwny jest ten świat a z nim ludzie na tym świecie. Piszę od dawna to co krok po kroku się ze światem dzieje i sprawdza, zresztą nie ja jeden. Ludzie wprost nie zdają sobie sprawy w jaką światową teorie spiskową zostali wepchnięci. Gdzie zamiast pieniędzy posługują się długiem (kredytem) Natomiast Stefany pod wpływem Dziwny jest ten świat a z nim ludzie na tym świecie. Piszę od dawna to co krok po kroku się ze światem dzieje i sprawdza, zresztą nie ja jeden. Ludzie wprost nie zdają sobie sprawy w jaką światową teorie spiskową zostali wepchnięci. Gdzie zamiast pieniędzy posługują się długiem (kredytem) Natomiast Stefany pod wpływem rządowych trolli starają się trzeźwo myślących ośmieszyć. Niestety karma wróci do nich i do stada baranów którzy za nimi podążają.

Jesteście idiotami ponownie?

Alternatywnie, niektórzy myśleli, że jesteś jeszcze większym idiotą niż wcześniej? Niektórzy, może nawet wielu, obawiali się tylko wirusa i wierzyli, że wrócimy do „normalności” w krótkim czasie? Ta grupa była przekonana, że ​mylisz się co do ekonomii, rynków itp. Nie tylko byłeś całkowicie głupi, ponieważ przygotowywałeś się na coś, co nigdy nie nadejdzie? (Nawet jeśli to nie ty musiałeś stać w kolejce, aby kupić cztery rolki papieru toaletowego). W każdym razie nadal jesteś idiotą… znowu!

Przeciętny człowiek został ponownie oszukany po raz kolejny. Tak, świat ma falę bezrobocia, wiele korporacji, ogłosiły bankructwo, i ogłosi tak, ogromny procent zadłużenia w porównaniu do wszelkiego rodzaju nieruchomości popada w zaległości, ale nie martw się! Nie martw się, ponieważ rządy uratują nas wszystkich. ? Nie martw się, ponieważ wszystko, co jest potrzebne do wydania, zostanie wydane i wszystko będzie dobrze. Popatrz na giełdę jako dowód! Podczas gdy bezrobocie wzrasta jak szalone, giełda wzrasta.

Ale teraz rzeczywistość. Rzeczywistość jest taka, że ​​następne kilka miesięcy prawdopodobnie stanie się koszmarem finansowym i gospodarczym. Tak jak bomba atomowa eksplodująca w odległości 10 mil, widzisz błysk, a potem słyszysz huk, ale nic nie dzieje się natychmiast. „Natychmiast” to miejsce, w którym dzisiaj stoimy. Wstrząs i zniszczenie są opóźnione, ale kiedy nadejdzie, wszystko niszczy.

Świat już poważnie przewrócił się w czwartym kwartale ubiegłego roku. Widać to wyraźnie w seriach majowych, „handel” jest najbardziej oczywisty, ponieważ najtrudniej jest go kręcić. Śmiertelny dzień 16 września, w którym wybuchło repo, powinien spaść w niełaskę w dniu, w którym wybuchła grobla. Fed był zmuszony pompować miliardy dolarów dzień po dniu, aby ten kanarek nie został zauważony. Powiem tylko, że wirus był „wygodny”, ponieważ banki centralne mogły zalać rażąco zadłużony, niepłynny finansowo i niewypłacalny system nowymi kredytami i płynnością. Cóż za los!

Ludzie, już jesteśmy w globalnej depresji mierzonej bezrobociem. Od 2 miesięcy biliony dolarów długu pozostały bez zabezpieczenia i już nigdy nie zostaną spłacone. Tryliony dolarów zostały już utworzone i wydane przez zepsute banki centralne i suwerenne skarby. To TYLKO ta hojność zapobiegła odroczeniu rzezi finansowej. „Normalne”, ponieważ myśleliśmy, że powróci w styczniu, nigdy nie powróci, ponieważ szczerze mówiąc, nasz poprzedni styl życia był zupełnie normalny! Czy to naprawdę sensowne wydawać każdego roku więcej niż bierzesz i finansować różnicę, pożyczając różnicę? Czy można to utrzymać? Zaraz zobaczymy odpowiedź na to pytanie, a głośne NIE pojawi się na twojej twarzy z jasnością!

Klienci indywidualni, małe firmy, duże korporacje, miasta stanowe i samorządy, mnóstwo planów emerytalnych, a nawet banki centralne i państwowe skarbce bankructwa. „Bankructwa” działają w górę i w dół linii i rozprzestrzeniają się jak pożar, ponieważ każda awaria albo wywiera presję, albo powoduje kolejne (więcej) bankructwa. Żyliśmy życiem finansowym, w którym wszyscy są winni każdemu, a „odpowiedzialność” istnieje wszędzie i we wszystkim, co jest znane jako aktywa. W wielu przypadkach to, co uważano za składnik aktywów, bardzo szybko przekształciło się w zobowiązanie. Wszystko, co jest teraz konieczne, abyś nigdy więcej nie był uważany za idiotę, to uświadomienie sobie, że kiedyś wierząc w aktywa, zamieniając pasywa, ZOSTAŁO NIEPOŻĄDANE PASYWA! to znaczy. Komu sprzedajesz?

Wierzę, że ten scenariusz wydarzy się wkrótce i nastąpi zemsta. Od dawna mówiłem, że „zaufanie” złamie się z wielu powodów. I właśnie aby obudzić się z faktu, że rynki finansowe są całkowicie nieuczciwe i bez ogródek, FUBAR! Ogromne bogactwo będzie zniszczone w nocy z klasy aktywów do klasy aktywów i doprowadzi do awarii systemowych. Finansowa bomba atomowa już się zdetonowała, nie ma powrotu ani ucieczki.

Ale nie martw się, nie będziesz idiotą na dłużej. Jeśli dołożyłeś wszelkich starań, aby się przygotować, to wszystko, co możesz zrobić i wszystko, czego można od ciebie wymagać. Przynajmniej nie będziesz już idiotą! Ludzie naprawdę pytają o radę na wiele tematów, nie tylko finansowych… ponieważ nie jesteś już idiotą. Jest jeszcze więcej zalet, krewni, z którymi nie kontaktowałeś się przez lata, pojawią się na progu twojego domu, prosząc o radę, nie wspominając o jedzeniu, schronieniu i ramieniu do płaczu… ponieważ nie jesteś już idiotą!

Powyżej powiedziałem, nie oczekuj, że ktoś przyzna, że ​​się mylił. Nie powinieneś również oczekiwać przeprosin za myślenie (i traktowanie), że jesteś idiotą. Pamiętaj też o tym, gdy wpuścisz kogoś do drzwi z dobroci serca… nie oczekuj, że kiedykolwiek odejdzie (byłbyś oczywiście idiotą, gdybyś w to uwierzył). O tak, ostatnie dość oczywiste pytanie… ZŁOTO? Jedyny ratownik finansowy na świecie zalany długiem…

Tak obecnie idioci mogą mnie nazwać trollem i rozsiewającym teorie spiskowe. Powodzenia

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki