Prawie 50 tys. zakażonych w Polsce, 1774 ofiary śmiertelne

2020-03-14 08:40, akt.2020-08-06 11:16
publikacja
2020-03-14 08:40
aktualizacja
2020-08-06 11:16

W Polsce potwierdzono dotąd 49 515 przypadków koronawirusa. 1 774 osoby zmarły. Najwięcej przypadków zakażenia zidentyfikowano w województwie śląskim.

/ Shutterstock

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych rekordowych 726 przypadkach zakażenia i 18 zgonach.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (137), małopolskiego (118), mazowieckiego (107), wielkopolskiego (89), dolnośląskiego (39), łódzkiego (39), podkarpackiego (33), świętokrzyskiego (30), pomorskiego (29), opolskiego (25), zachodniopomorskiego (19), podlaskiego (17), lubelskiego (13), warmińsko-mazurskiego (12), kujawsko-pomorskiego (11) i lubuskiego (8).

Ostatniej doby wykonano ponad 28,6 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 2 403 336 próbek pobranych od 2 049 229 osób – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Wyzdrowiało 35 642 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. W szpitalach przebywa 1 913 osób z COVID-19, a pod respiratorem 72 chorych. Resort podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 9 052 osoby, a kwarantanną – 102 815 osób.

Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Objęcie kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie – liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym, oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa.

Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę i kontrolować swój stan zdrowia.

Zobacz też:

BPL/PAP

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (1033)

dodaj komentarz
karbinadel
Blondynki prowadzące Polsat News mają zapewnione szczytowanie
jas2
Testy wykrywają chorych bezobjawowych czyli zdrowych.
Podobno 2% wskazań jest błędnych, więc jakby nie daj Boże przetestowali wszystkich Polaków to będzie milion zakażonych. Co prawda bezobjawowych ale jednak chorych.
Dlatego ja patrzę przede wszystkim na przypadki śmiertelne. Tu na szczęście nie ma wzrostu.
mmonline420
Test PCR oznacza pobranie materiału genetycznego - stwierdza on obecności określonej sekwencji białek, nie mówi nic o obecności wirusa czy stanu chorobowego.
Na dodatek test ten ma swój błąd, szacowany na 2,5%-5%, tak więc im dłużej utrzymuje się testowanie tym dłużej będzie się znajdywać przypadki, tyle że
Test PCR oznacza pobranie materiału genetycznego - stwierdza on obecności określonej sekwencji białek, nie mówi nic o obecności wirusa czy stanu chorobowego.
Na dodatek test ten ma swój błąd, szacowany na 2,5%-5%, tak więc im dłużej utrzymuje się testowanie tym dłużej będzie się znajdywać przypadki, tyle że fałszywie pozytywne. Ponadto, wg. oficjalnych danych 19.04 wykonano w Polsce 11286 testów wykazując 545 przypadków (4,8%). W dniu 5.08 wykonano 33.600 testów, więc należałoby oczekiwać ok. 1600 przypadków, podczas gdy było ich 640 (1,9%). Tutaj liczby zupełnie nie pasują do narracji oraz skali utrzymywanych obostrzeń.
anna_domagalczyk
Dyletanci rządzą nami za nasze pieniądze. A niektórzy robią na tym milionowe interesy. Rozbiory to była konieczność dziejowa.
lorelie
Kolejny leming... Hiszpania 2900 nowych zachorowań, Niemcy 1000, mala Belgia 800... U nas jest super. Mało chorych i zgonów prymitywie. Czego oczekujesz ? Podczas drugiej fali ?
zenonn odpowiada lorelie
Kiedy ludzie się zbuntują i zaczną bandytów eliminować?
Na całym świecie tylko covid. Inne choróbska zanikły.
Nieistotna ilość trupów. Bezobjawowi chorzy. Badania metodą nienadającą się do wykrywania wirusów.
Miliony szczepionek Polska też kupi i przymusowo zaszczepi
Kupcy maseczek i respiratorów za
Kiedy ludzie się zbuntują i zaczną bandytów eliminować?
Na całym świecie tylko covid. Inne choróbska zanikły.
Nieistotna ilość trupów. Bezobjawowi chorzy. Badania metodą nienadającą się do wykrywania wirusów.
Miliony szczepionek Polska też kupi i przymusowo zaszczepi
Kupcy maseczek i respiratorów za miliony jeszcze nie są siedzą?
sebek91
Może czas by tworzyć jakieś tablice informacyjne pod ratuszem miasta. Rozglasniac i rozkręcić taką akcję w stylu "prawda o wirusie".
Powiedzmy moja ciotka zachorowała lub co gorsze tfu tfu zmarła na tą paskudna chorobę, udaje się pod ratusz by udzielić informacji na takiej o to tablicy, o dane nie ma się
Może czas by tworzyć jakieś tablice informacyjne pod ratuszem miasta. Rozglasniac i rozkręcić taką akcję w stylu "prawda o wirusie".
Powiedzmy moja ciotka zachorowała lub co gorsze tfu tfu zmarła na tą paskudna chorobę, udaje się pod ratusz by udzielić informacji na takiej o to tablicy, o dane nie ma się już co przejmować ponieważ rodo go już tylko fikcja
Brzmi to troche chaotycznie ale nie jest to wielki problem by dobrze to zorganizować
_boss_
Dlatego Lentex ma zbyt na produkcję włóknin medycznych i higienicznych na kilka lat
eagleeye
Mnie najbardziej interesuje stwierdzenia ze osoby "wyzdrowiały" gdzie nie ma leku itp rzeczy.

To ja się pytam jak ???

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki