REKLAMA

Ponad 13 tys. nowych zakażeń i 644 zgony

2020-03-14 08:40, akt.2021-04-13 11:02
publikacja
2020-03-14 08:40
aktualizacja
2021-04-13 11:02
fot. Alexandros Michailidis / Shutterstock

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 227 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. To prawie jeszcze raz tyle co we wtorek, tydzień temu. Zmarły 644 osoby. Ostatniej doby wykonano 81 902 testy.

W ubiegły wtorek, 6 kwietnia, resort raportował o 8245 zakażeniach i 60 zgonach.

Zakażeni, o których poinformowano we wtorek, pochodzą z województw: mazowieckiego (1766), śląskiego (1666), dolnośląskiego (1276), wielkopolskiego (1184), małopolskiego (1080), łódzkiego (1073), lubelskiego (817), kujawsko-pomorskiego (758), pomorskiego (614), zachodniopomorskiego (543), podkarpackiego (525), warmińsko-mazurskiego (490), świętokrzyskiego (487), lubuskiego (295), podlaskiego (264), opolskiego (214).

175 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 216 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 428 osób. Łącznie to 644 osoby.

Liczba zakażonych koronawirusem 2 599 850/59 126 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

W szpitalach przebywa 34 619 chorych z COVID-19, a 3513 z nich jest podłączonych do respiratorów – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że kwarantanną objęto ponad 367 tys. osób.

Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowane jest 45 726 łóżek i 4450 respiratorów.

Poprzedniego dnia, w poniedziałek, MZ podawało, że hospitalizowanych jest 33 990 chorych z COVID-19, z których 3483 jest pod respiratorem.

Tydzień wcześniej, 6 kwietnia, resort informował, że w szpitalach przebywa 33 544 pacjentów, w tym – 3315 pod respiratorem. Dwa tygodnie temu – 30 marca – dane ministerstwa mówiły, że hospitalizowanych było 31 071 chorych na COVID-19, z których 3054 było pod respiratorem.

Ministerstwo przekazało ponadto we wtorek, że na kwarantannie jest 367 577 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 219 655 zakażonych.

Ostatniej doby wykonano 81 902 testy na obecność SARS-CoV-2, w tym 41 059 testów antygenowych – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 13 144 831 próbek pobranych od 12 817 932 osób. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili 3 544 698 badań.

Zestawienia publikowane przez ministerstwo mówią, że w szpitalach przebywa 34 619 chorych z COVID-19. Pod respiratorami jest 3513 pacjentów.

Rzecznik MZ: w ostatnim tygodniu mamy 15-procentowy spadek liczby zakażeń

W ciągu ostatniego tygodnia mamy 15-procentowy spadek liczby zakażeń. Tydzień po tygodniu mamy też spadek liczby osób zgłaszających się do POZ po wykonanie testu – powiedział we wtorek rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia podczas briefingu komentował wtorkowe dane o zakażeniach koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia podało, że jest to 13 227 nowych zakażeń, a 644 osoby zmarły. "Jutro będziemy mówili o miarodajnym wyniku obrazującym skalę naszej epidemii" – stwierdził.

"Jeżeli jednak mielibyśmy oceniać przez pryzmat ostatnich dni to, w jakim momencie się znajdujemy, to oczywiście w ciągu ostatniego tygodnia mamy mniej więcej 15-procentowy spadek liczby odnotowywanych zakażeń" – przekazał. "Mamy też, co jest chyba najlepszym obrazem tego, w jakim punkcie epidemii się znajdujemy, tydzień po tygodniu, spadek liczby osób, które zgłaszają się do podstawowej opieki zdrowotnej po wykonanie testu" – dodał Andrusiewicz.

Przywołał też dane, które mówiące o zleceniach z POZ. W ubiegłym tygodniu było to 57 tys. zleceń, w poświąteczny wtorek – 65 tys., a w poniedziałek to 44 tys. zleceń. "Możemy mówić o pewnej tendencji spadkowej, ale za wcześnie – nadal to powtarzamy – mówić o tym, że to jest stały trend" – podkreślił.

Obostrzenia obowiązujące na terenie całego kraju

 • Handel: wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 są zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
 • W miejscach kultu religijnego obowiązuje nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
 • Salony fryzjerskie i kosmetyczne z zakazem działalności
 • Żłobki i przedszkola są zamknięte. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
 • Sport – tylko zawodowy: Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.
 • Utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
 • Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie czy w kościele.
 • Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
 • Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
 • Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
 • W zgromadzeniach może uczestniczyć max. 5 osób (w ramach limitu nie są zaliczane osoby, które odbyły szczepienie)
 • Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
 • Targi, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie online.
 • Zamknięte hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych)
 • Edukacja: nauka zdalna dla klas I-III szkół podstawowych
 • Teatry, muzea, galerie sztuki zamknięte (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online); nie działają także kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
 • Baseny pozostają zamknięte (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
 • Zamknięte sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie kluby fitness i siłownie, obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Definicje

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Objęcie kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez 10 dni – liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym, oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa.

Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę i kontrolować swój stan zdrowia.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 15 667 osób, u których potwierdzono zakażenie, 1582 pacjentów jest pod respiratorami – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 30 694 łóżka i 2887 respiratorów.

W kraju pula wolnych łóżek – jak pokazują dane MZ – wynosi więc ok. 15 tys., a respiratorów – ponad 1300.

Na kwarantannie – jak przekazało ministerstwo – przebywa 182 631 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęte są 5933 osoby.

Resort poinformował też, że wyzdrowiało dotąd 1 197 034 chorych na COVID-19.
Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (3088)

dodaj komentarz
bankster-kreator
Podobno szczepionkę poda już nie tylko lekarz, aptekarz ale nawet piekarz... bo dawka fajna jest... i na raz na dwa na trzy bawimy się! Dj Kowidion! Dziś losujemy nowe rystyrykcje jutro po kolejnej dawce będą już tylko fikcje... a pojutrze fatamorgana, że jest co do garnka włożyć z rana gdy gospodarka będzie od kowidiona Podobno szczepionkę poda już nie tylko lekarz, aptekarz ale nawet piekarz... bo dawka fajna jest... i na raz na dwa na trzy bawimy się! Dj Kowidion! Dziś losujemy nowe rystyrykcje jutro po kolejnej dawce będą już tylko fikcje... a pojutrze fatamorgana, że jest co do garnka włożyć z rana gdy gospodarka będzie od kowidiona zajechana... nanana ... ale dziś bawimy się... komu szprycę podać póki jeszcze muzyka grana!?
1984
Szanowna redakcjo. Kto porównuje zachorowania z dnia powszedniego do światecznego? Przecież to co podano dzisiaj dot. minionego poniedziałku, a przed tygodniem dot. śmigusa-dyngusa. Robicie to specjalnie by podtrzymywać tę koronawirusową histerię? No to porównajcie w ten sam sposób jutrzejsze dane do poświatecznych i Szanowna redakcjo. Kto porównuje zachorowania z dnia powszedniego do światecznego? Przecież to co podano dzisiaj dot. minionego poniedziałku, a przed tygodniem dot. śmigusa-dyngusa. Robicie to specjalnie by podtrzymywać tę koronawirusową histerię? No to porównajcie w ten sam sposób jutrzejsze dane do poświatecznych i napiszcie coś w stylu "olbrzymia poprawa" bo właśnie tego można sie spodziewać...
darius19
"bankster-kreator" ma racje troll i malkontet nie zaproponuje rozwiazan albo pomysllow. Tylko dezinformacja, zamet i oplowanie. Sporo takich, szczegolnie adwokatow wzorcowych demokracji ze wschodu.
bankster-kreator
Zadawajcie pytanie temu trolowi 'bha' - jakie on widzi rozwiązanie? Czy chce zamknąć gospodarkę czy nie? Gwarantuję wam, że on nie odpowie wam na to pytanie bo ma zakaz z centrali. Ten troll ma jasne wytyczne: SIAĆ PANIKĘ I DEZINFORMACJĘ. Nie może dawać konkretnych rozwiązań ani wyrażać swoich poglądów. Ma Zadawajcie pytanie temu trolowi 'bha' - jakie on widzi rozwiązanie? Czy chce zamknąć gospodarkę czy nie? Gwarantuję wam, że on nie odpowie wam na to pytanie bo ma zakaz z centrali. Ten troll ma jasne wytyczne: SIAĆ PANIKĘ I DEZINFORMACJĘ. Nie może dawać konkretnych rozwiązań ani wyrażać swoich poglądów. Ma pisać tylko o tym aby ludzie siedzieli w domu i że jaki to kowid jest straszy i jacy ludzie są nieodpowiedzialni. Taki propagandowo kowidowy troll.
bankster-kreator
Każdy kto mi nie wierzy niech sam przetestuje i zada mu to pytanie. Gwarantuję wam, że nie uzyskacie odpowiedzi ani jego własnej opinii - bo on jej nie ma. On ma tylko wytyczne z centrali których się musi trzymać. Dostaniecie wymijającą odpowiedź od tego pytania w postaci w propagandowej kowidowej wklejki z jakimiś Każdy kto mi nie wierzy niech sam przetestuje i zada mu to pytanie. Gwarantuję wam, że nie uzyskacie odpowiedzi ani jego własnej opinii - bo on jej nie ma. On ma tylko wytyczne z centrali których się musi trzymać. Dostaniecie wymijającą odpowiedź od tego pytania w postaci w propagandowej kowidowej wklejki z jakimiś pierdołami.
bankster-kreator
I oczywiście troll 'pkc' ma to samo zadanie jak 'bha'. Wystarczy prześledzić kilka wpisów w dół (a jest ich trochę bo aż 3000). By zobaczyć, że nikt o zdrowych zmysłach nie siedzi codziennie od rana do wieczora i pisze o kowidzie chyba, że jest opłacony do siania paniki w artykułach związanych z kowidionem I oczywiście troll 'pkc' ma to samo zadanie jak 'bha'. Wystarczy prześledzić kilka wpisów w dół (a jest ich trochę bo aż 3000). By zobaczyć, że nikt o zdrowych zmysłach nie siedzi codziennie od rana do wieczora i pisze o kowidzie chyba, że jest opłacony do siania paniki w artykułach związanych z kowidionem i szczepionkach.
macierz
Bo tak wygląda pisowska matematyka, jednego dnia 60 zgonów, kolejnego dnia 600 zgonów, a tak naprawdę, dopiero na koniec roku zobaczymy tragiczny bilans pisowskich rządów.
jpelerj
Skąd! Tylko woda ze sklepu ojca Rydzyka.
peluquero
nadal dziennikarze podają "dziś tyle i tyle nowych przypadków" - no nie, nie dziś :)

pierwsze info które jest podawane na początku wszystkich wiadomości wszędzie jest nieweryfikowalne przez szarego obywatela, restauracje zamknięte a ilośc przypadków rośnie hę?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki