Ponad 1600 zakażonych w Polsce, osiemnaście ofiar śmiertelnych + MAPA

W Polsce potwierdzono dotąd 1638 przypadków koronawirusa. 18 osób zmarło. Najwięcej przypadków zakażenia zidentyfikowano w województwie mazowieckim.

(fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP)

Aż o 157 nowych przypadkach poinformował resort zdrowia w sobotni wieczór.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 103 osób z woj. mazowieckiego, 15 osób z woj. dolnośląskiego, 14 osób z woj. śląskiego, 9 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. lubelskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego, opolskiego i lubuskiego.

W szpitalu w Warszawie zmarła też kolejna, osiemnasta już osoba. To 67-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące.

O 45 nowych przypadkach poinformował resort zdrowia po godzinie 14:00. Rano podano informację o 47 przypadkach. W szpitalu w Lublinie zmarła kolejna, siedemnasta osoba. W sumie w sobotę liczba ofiar wyniosła aż 249 osób.

W związku z koronawirusem 1719 osób jest hospitalizowanych, 97 413 osób objętych kwarantanną, a 167 890 osób przebywa na kwarantannie po powrocie z zagranicy - poinformowało w sobotę po południu Ministerstwo Zdrowia. Dodatkowo 56 585 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Objęcie kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie – liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa.

Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę i kontrolować swój stan zdrowia.

18 osób zmarło z powodu koronawirusa

28 marca

  • poinformowano o śmierci 70-letniego mężczyzny, który przebywał w szpitalu w Lublinie.
  • 67-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące, zmarł w Warszawie.

26 marca

  • w Warszawie zmarli 78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta zakażeni koronawirusem. Oboje mieli choroby współistniejące.
  • w Koszalinie zmarł 67-letni mężczyzna zakażony koronawirusem, który miał choroby współistniejące.

25 marca

  • w szpitalu w Skarżysku Kamiennej zmarła 14. osoba zakażona koronawirusem. To 80-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące
  • w szpitalu w Bolesławcu z powodu koronawirusa zmarł 71-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące
  • we Wrocławiu zmarł chory w średnim wieku. Od kilku dni przebywał na OIOMie. Miał choroby towarzyszące.

24 marca

  • w Puławach zmarł 68-letni mężczyzna. Jego stan był ciężki, miał również choroby współistniejące;
  • w Cieszynie zmarł 71 - letni mężczyzna. Był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące.

23 marca w Tychach zmarła ósma osoba zakażona koronawirusem. To 83-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące. 

22 marca w Radomiu zmarła siódma osoba zakażona koronawirusem. To 43-letni mieszkaniec gminy Radzanów (pow. białobrzeski), kierowca z PKS w Grójcu.

22 marca w Poznaniu  zmarła szósta osoba zakażona koronawirusem. To 37-letnia kobieta, była w stanie ciężkim i miała inne współistniejące schorzenia

17 marca w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie) zmarła piąta osoba zakażona koronawirusem. To 57-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące.

16 marca w szpitalu w Łańcucie zmarła czwarta osoba zakażona koronawirusem. To 67-letni mężczyzna, który od początku był w stanie ciężkim i miał choroby współistniejące.

14 marca zmarł 66-letni mężczyzna, który w stanie poważnym przebywał w szpitalu w Lublinie.

13 marca w szpitalu we Wrocławiu zmarł 73-letni mężczyzna.  

12 marca zmarła 57-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Poznaniu.  

Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce

157
Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 karbinadel

Będę nudny, ale nadal Polska notuje oficjalnie mniej przypadków niż Luksemburg. No test, no problem?

! Odpowiedz
4 6 trooper

WHO podawało już dawno, standardowy średni rozwój choroby w dziesiątkach krajów to przyrost nowych przypadków dziennych średnio 15-30% dziennie. W przyszłą sobotę przekroczymy 900 przypadków dziennie, tydzień później 3200 nowych przypadków dziennie.

Przygotujcie się.

! Odpowiedz
2 4 niedorzeczny

Już trzecią sobotę z rzędu mamy rekordowy wynik nowych zakażeń. Widocznie taki cykl pracy laboratoriów, że w soboty jest kumulacja.

! Odpowiedz
10 5 jakubeczko

@ jes. Ja pracuje dla zagranicznej korporacji a Ty? Jak chcesz zeby wszyscy Ci klaskali to udaj sie na forum GW, jesli racjonalne pytania cie frustruja. Mam w d kaczora i pis ale od ciebie juz obsesja zalatuje. Btw tobie kto placi?

! Odpowiedz
7 4 jes

no tak, rosyjska to zagraniczna

! Odpowiedz
0 3 toti

brak skali do 200

! Odpowiedz
23 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
57 34 trooper

Dochodzą coraz częściej informacje, że sanepid odmawia zaklasyfikowania zgonów chorych na koronawirusa w statystyki. Na siłe szuka się innych schorzeń, aby tylko utrzymać statystyki zakażeń w wykresie wyrysowanym przez partyjny zespół PR-owy.

! Odpowiedz
20 48 mnm1

Dochodzą głosy, że się stara Maciejowa pokłóciła z żoną organisty. I to podobno mocno ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil