REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

ING: w drugim kwartale br. możliwy jest wzrost PKB o ok. 7 proc.

2022-07-21 11:39
publikacja
2022-07-21 11:39
ING: w drugim kwartale br. możliwy jest wzrost PKB o ok. 7 proc.
ING: w drugim kwartale br. możliwy jest wzrost PKB o ok. 7 proc.
fot. Taigi / / Shutterstock

W drugim kwartale br. możliwy jest wzrost PKB o ok. 7 proc., ale to ostatni tak dobry kwartał przed okresem dekoniunktury, której symptomy były widoczne w ostatnim miesiącu - komentują czwartkowe dane GUS ekonomiści banku ING.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2022 r. wzrosła 3,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym o spadła 1,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 19,9 proc. rdr. Dane o produkcji budowlano-montażowej wskazują na wzrost w czerwcu o 5,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o 5,3 proc.

Ekonomiści banku ING zaznaczyli w komentarzu, że spodziewali się wzrostu sprzedaży detalicznej w czerwcu o 7,2 proc. r/r. (po wzroście o 8,2 proc. r/r w maju). Wskazali, że wzrosty notuje głównie sprzedaż dóbr pierwszej potrzeby (tekstylia, żywność, farmaceutyki), wspierana m.in. przez zakupy uchodźców z Ukrainy. Nastąpiło natomiast pogłębienie spadków sprzedaży drogich paliw i dóbr trwałego użytku.

"Po odsezonowaniu sprzedaż towarów była o 2,8 proc. niższa niż w maju. Pogarszające się perspektywy gospodarcze, słabe nastroje konsumpcyjne, wysokie ceny oraz wygasanie wsparcia ze strony wcześniej nabudowanych oszczędności zaczynają ciążyć na wydatkach konsumpcyjnych" - ocenili przedstawiciele ING.

Odnosząc się do danych o produkcji budowlano-montażowej wskazali, że wzrost w tej kategorii był zdecydowanie słabszy od oczekiwań (~11 proc. r/r). Ich zdaniem to efekt wyraźnie słabszego niż w maju wzrostu budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (5 proc. r/r wobec 14,4 proc. r/r przed miesiącem) oraz spadku robót budowlanych specjalistycznych (-3,1 proc. r/r, wobec +1,5 proc. r/r w maju).

"Bardzo dobrze wyglądała natomiast budowa budynków – tu odnotowano wzrost o 15,2 proc. r/r po spadku o 1,7 proc. miesiąc wcześniej. GUS informuje o spadku prac inwestycyjnych o 2,5 proc. r/r, a wysokim wzroście robót remontowych (20,1 proc. r/r). Po wyeliminowaniu czynników sezonowych produkcja spadła o 3,5 proc. w porównaniu z majem" - dodali.

W opinii ekonomistów ING struktura danych jest zaskakująca. Według nich informacje o popycie na mieszkania (np. na bazie zapytań o kredyt hipoteczny) sugerowałyby niższą produkcję przy budowie budynków, mimo korzystnych efektów bazy z 2021 r.

"Możliwe, że deweloperzy przyspieszają prace, obawiając się dalszego spadku popytu i cen mieszkań przy rosnących kosztach robót. Perspektywy budownictwa oceniamy niestety negatywnie, biorąc pod uwagę m.in. wzrost stóp procentowych, zmiany regulacyjne (wzrost bufora przy ocenie zdolności kredytowej), czy podwyższoną niepewność w związku z wojną na Ukrainie. W takim otoczeniu przyspieszenie oddawania mieszkań dodatkowo wzmocni presję na ich ceny" - skomentowali.

Ekonomiści ING wskazali, że czwartkowe dane GUS uzupełniają obraz koniunktury w II kw. 2022 r. "Przemysł, budownictwo i handel odnotowały w czerwcu spadki w ujęciu m/m po odsezonowaniu. Podobnie będzie prawdopodobnie z PKB w 2kw22, chociaż w ujęciu rocznym wciąż szansa na ok. 7 proc. To ostatni tak dobry kwartał przed okresem dekoniunktury, której symptomy były widoczne w ostatnim miesiącu" - zaznaczyli.

"Przed nami wyraźnie gorsza od pierwszej druga połowa 2022 oraz obarczony wyjątkowo wysoką niepewnością 2023" - prognozują przedstawiciele banku.

Zauważyli, że pogarszające się perspektywy koniunktury przełożyły się na wyraźne złagodzenie kursu RPP w ostatnim okresie, pomimo utrzymujących się na wysokim poziomie ryzyk dla inflacji.

"Oznacza, to że RPP będzie ostrożna, a kolejne podwyżki stóp będą się odbywały w skali +25pb. Rośnie prawdopodobieństwo, że obecny cykl podwyżek zakończy się na poziomie niższym niż zakładane przez nas 8,5 proc., lub też zostanie on osiągnięty później" - podsumowali, zastrzegając, że czynnikiem ryzyka cały czas pozostaje dalszy wzrost cen i potencjalna presja na osłabienie złotego. (PAP)

mmu/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
stefanw
7% wzrostu PKB przy 20-30 % realnej inflacji to rzeczywiście sukces.
polonu
70% PKB będzie już lecą do roboty po tych podwyżkach żeby zadyszki nie dostali

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki