REKLAMA

Hunter Biden - syn prezydenta USA - z nowymi zarzutami dot. przestępstw podatkowych

2023-12-08 03:28
publikacja
2023-12-08 03:28

Specjalny prokurator David Weiss postawił Hunterowi Bidenowi, synowi prezydenta USA Joe Bidena, 9 kolejnych zarzutów o popełnienie przestępstw podatkowych. Biden junior miał nie płacić żadnych podatków federalnych przez cztery lata.

Hunter Biden - syn prezydenta USA - z nowymi zarzutami dot. przestępstw podatkowych
Hunter Biden - syn prezydenta USA - z nowymi zarzutami dot. przestępstw podatkowych
fot. Jonathan Ernst / / Reuters

Jak wynika ze złożonych przez Weissa akt opublikowanych przez sąd federalny centralnego dystryktu Kalifornii, prokuratura zarzuca synowi prezydenta, że w latach 2016-2019 nie zapłacił co najmniej 1,4 miliona dol. należnych podatków federalnych, jednocześnie prowadząc "ekstrawagancki styl życia". W latach tych Hunter Biden miał nie składać w ogóle deklaracji podatkowych poza rokiem 2018, kiedy próbował niezgodnie z prawem odliczyć fałszywe wydatki biznesowe.

Łącznie Bidenowi postawiono dziewięć zarzutów, w tym trzy dotyczące przestępstw i sześć - wykroczeń. Za wszystkie grozi mu maksymalna kara do 17 lat więzienia.

Jest to już drugi zestaw zarzutów przeciwko Hunterowi Bidenowi. W czerwcu nie przyznał się do winy w sprawie innych zarzutów podatkowych oraz związanych z nielegalnym posiadaniem broni palnej. Stało się to po tym, jak w ostatniej chwili upadł projekt planowanej ugody między nim i prokuraturą.

W okresie, którego dotyczą zarzuty, syn prezydenta USA zarabiał głównie na doradztwie i inicjatywach biznesowych z zagranicznymi partnerami m.in. na Ukrainie, w Chinach i Rumunii. Jest to główny obiekt dochodzenia prowadzonego przez Republikanów w Izbie Reprezentantów. Choć dotychczasowe dowody wykazały, że Biden junior powoływał się na wpływy ojca, to nie ma dowodów rozstrzygających, że ojciec wykorzystywał swoje wpływy, czy brał udział w przedsięwzięciach syna.

Biały Dom odmówił komentarza w sprawie, odsyłając media do prawników syna prezydenta. W sierpniu resort sprawiedliwości mianował Weissa - który prowadzi śledztwo w sprawie Huntera Bidena od 2017 r. - specjalnym prokuratorem, nadając mu szczególne uprawnienia. (PAP)

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (5)

dodaj komentarz
secundus
what's on hunter's laptop, usually blonde

S.
monuz
Lubię amerykańskie sądy, bo zawsze działają sprawiedliwie. Jak jakaś stara baba sobie "przypomni", że 30 lat temu ktoś znany klepnął ją w tyłek, to wystarcza by faceta skazać na 180 lat więzienia.
pozhoga
Kurczę, co trzeba mieć w głowie, żeby synowi dać na imię Hunter...
tomek323
To nawet nie jest wierzchołek góry lodowej...

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki