Haiti: ofiary epidemii cholery grożą ONZ wielomiliardowymi pozwami

Ofiary epidemii cholery na Haiti grożą ONZ pozwami opiewającymi na wiele miliardów dolarów, jeśli organizacja w ciągu 60 dni nie przystąpi do rozmów. Haitańczycy oskarżają ONZ o to, że cholerę na Haiti wywołali uczestniczący w jej misji żołnierze z Nepalu.

Prawnicy krewnych 8000 ofiar śmiertelnych cholery oraz kilkuset tysięcy zarażonych twierdzą, że ONZ łamie prawo, unikając odpowiedzialności za sprowadzenie choroby na Haiti.

W środę zapowiedzieli, że wytoczą ONZ setki procesów o odszkodowanie, jeśli w ciągu 60 dni organizacja ta nie zgodzi się na wszczęcie negocjacji w tej sprawie. Zamierzają domagać się 100 tys. dolarów dla każdej rodziny, w której ktoś zmarł w wyniku epidemii, oraz 50 tys. dolarów dla każdej osoby zarażonej.

ONZ dotychczas odmawiała wypłaty rekompensat, twierdząc, że nie może być podmiotem w postępowaniu prawnym.

Epidemia cholery wybuchła na Haiti w 2010 roku w pobliżu obozu dla żołnierzy biorących udział w misji stabilizacyjnej ONZ (MINUSTAH). Odkryto, że rury ściekowe w obozie były nieszczelne; podejrzewano również, że nepalscy żołnierze ONZ wylewali odchody do rzeki przepływającej przez tereny, gdzie wybuchła epidemia. Cholera jest jedną z endemicznych chorób występujących w Nepalu.

Specjalizująca się w badaniach nad tą chorobą ekspertka ONZ Danielle Lantagne potwierdziła, że nepalscy żołnierze mogli być źródłem epidemii.

Cholera jest przenoszona przez skażoną wodę i jedzenie. W ciągu zaledwie kilku godzin może doprowadzić do śmierci z odwodnienia. (PAP)

akl/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil