REKLAMA

ONZGuterres wzywa do niezwłocznej interwencji międzynarodowej w Haiti

2023-07-07 02:21
publikacja
2023-07-07 02:21

Sekretarz generalny Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres określił w czwartek pogarszającą się z dnia na dzień sytuację w Haiti, którego społeczeństwo znalazło się pod kontrolą zbrojnych band, jako „prawdziwy koszmar”; po raz drugi w ciągu ostatnich dni wezwał do interwencji sił międzynarodowych w obronie ludności tego karaibskiego kraju.

Guterres wzywa do niezwłocznej interwencji międzynarodowej w Haiti
Guterres wzywa do niezwłocznej interwencji międzynarodowej w Haiti
fot. Evan Schneider / / Xinhua

Guterres po powrocie Z Haiti do Nowego Jorku, powiedział, że „ jedną z metod terroryzowania całej ludności przez bandy przestępcze” jest nagminne „porwanie ludzi i gwałcenie kobiet” .

Zbrojne grupy stosują już od roku blokady dróg, kontrolują dostęp do szpitali i przychodni lekarskich, a także do sklepów spożywczych. Opanowany jest przez nie również główny port morski w stolicy , Port-au-Prince.

Haitańskie służby policyjne liczące zaledwie 13 tys.ludzi w 11 milionowym kraju nie są w stanie zapanować nad sytuacją, stwierdził Guterres.

W środę sekretarz stanu USA, Antony Blinken, oświadczył podczas wizyty w Trynidadzie i Tobago, że Waszyngton liczy przede wszystkim na możliwość przywrócenia bezpieczeństwa w Haiti przez międzynarodowe siły wojskowe.

Antonio Guterres precyzując swe stanowisko w sprawie międzynarodowej interwencji wojskowej w Haiti wyjaśnił, że „nie zabiega o wysłanie do umęczonego Haiti misji wojskowej bądź politycznej Narodów Zjednoczonych”.

„Zabiegamy o solidne siły wystawione przez państwa członkowskie NZ, które działałyby ręka w rękę z policją haitańską w celu pokonania i rozproszenia przestępczych band oraz przywrócenia bezpieczeństwa w kraju”.

Sytuacja w wyspiarskim, karaibskim kraju pogarsza się nieustannie odkąd w lipcu 2021 roku międzynarodowa zbrojna grupa zamordowała w Port-au-Prince prezydenta Jovenela Moise. Dotąd nie przeprowadzono wyborów nowego szefa państwa.(PAP)

ik/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (8)

dodaj komentarz
max5000
Nie wiem po co jest to ONZ. Od ponad 500 dni ludzitsa mordowani i gwałceni na Ukrainie . Gdzie jest ONZ ?
wizytator
ONZ nie boi się szczekać na słabszych ot i cała filozofia.
infinityhost
Dramat na Bałtyku młodej Polki wychowującej niepełnosprawne dziecko ---------- "Z ustaleń "Faktu" wynika, że pracownik socjalny wielokrotnie próbował skontaktować się z kobietą, ale nigdy nie zastano nikogo pod wskazanym adresem. Urzędnicy o wszystkim poinformowali sąd. Miało to stać się zaledwie tydzień przed tragedią.Dramat na Bałtyku młodej Polki wychowującej niepełnosprawne dziecko ---------- "Z ustaleń "Faktu" wynika, że pracownik socjalny wielokrotnie próbował skontaktować się z kobietą, ale nigdy nie zastano nikogo pod wskazanym adresem. Urzędnicy o wszystkim poinformowali sąd. Miało to stać się zaledwie tydzień przed tragedią." -

Tak, ten człowiek chce żeby świat mu pomógł zbudować taką urzędniczą machinę.
infinityhost
Tak, ten człowiek chce żeby świat mu pomógł zbudować taką urzędniczą machinę. Jak tu się nie narobić a ustawić rodzinę na parę pokoleń do przodu.
infinityhost
Napatrzył się na UE i on też chce być drugi Berlusconi ---- "Były premier Włoch Silvio Berlusconi pozostawił po sobie majątek o wartości ok. 6,4 mld euro, na który składają się m.in. udziały w spółkach, akcje, nieruchomości, drużyna piłkarska, a nawet jach"

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki