Grupa posłów PiS złożyła projekt ustawy o obniżeniu o 15 proc. wymiaru podatku od kopalin

2019-03-19 10:20
publikacja
2019-03-19 10:20
fot. Michał Dyjuk / FORUM

Obniżenie wymiaru podatku od niektórych kopalin (miedź i srebro) o 15 proc. obniży wpływy do budżetu państwa o 180 mln zł w 2019 i po 240 mln zł w kolejnych latach, co ma udostępnić dodatkowe fundusze dla KGHM - wynika z uzasadnienia projektu ustawy autorstwa posłów PiS, złożonego we wtorek w Sejmie.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

We wtorek rano akcje KGHM drożeją o 3,2 proc., do najwyższego od ponad roku poziomu 105 zł. Notowania dolnośląskiej spółki wspiera także drożejąca miedź (0,7 proc.).

"Skutkiem finansowym obniżenia wymiaru podatku od niektórych kopalin o 15 proc., będzie obniżenie wpływu do budżetu państwa o szacunkową kwotę 180 mln zł w 2019 roku oraz 240 mln zł w latach kolejnych. Jednakże, w ocenie wnioskodawców, powyższe obniżenie wpływów z podatku od niektórych kopalin w dużej mierze zrównoważone zostanie dodatkowymi wpływami z podatku CIT i VAT odprowadzanych przez KGHM Polska Miedź SA oraz podmioty kooperujące, a także pośrednio poprzez wpływy fiskalne samorządu terytorialnego i odprowadzany PIT pracowników Spółki" - napisano.

"Obniżenie wymiaru podatku od niektórych kopalin o 15 proc. (szacunkowo 180 mln zł w 2019 roku oraz 240 mln zł w latach kolejnych) udostępni dodatkowe fundusze KGHM Polska Miedź SA, które istotnie przełożą się na długoterminową stabilność i rozwój Spółki. Znacznemu zwolnieniu ulegnie trend wzrostowy zadłużenia KGHM, które mogłoby w długiej perspektywie zagrozić istnieniu wielu tysięcy miejsc dobrze opłacanej pracy. Jednocześnie możliwe będzie spokojne planowanie wydobycia i przerobu rud na kolejne dziesięciolecia. KGHM pozostanie głównym silnikiem gospodarczym regionu Dolnego Śląska i Zagłębia Miedziowego" - dodano.

Jak wskazano w uzasadnieniu, uwolnione fundusze umożliwią zwiększone inwestycje w eksplorację i eksploatację złóż rud miedzi, co ma - zdaniem autorów projektu - przełożyć się na lepszą sytuację ekonomiczną regionu, pracowników Spółki i ich rodzin oraz samorządów terytorialnych.

"Zwiększą się wpływy z pozostałych podatków oraz wydatki na cele społeczne – zarówno ze strony Grupy Kapitałowej KGHM, Fundacji KGHM jak i samorządów, które utrzymywane są z danin publicznych Spółki. W długiej perspektywie obniżka podatku od niektórych kopalin może przełożyć się również na zupełnie nowe inwestycje krajowe KGHM poza Zagłębiem Miedziowym, a zlokalizowane na pozyskanych lub pozyskiwanych koncesjach (m.in. złoża polihalitu w okolicach Pucka w woj. pomorskim, złoża miedzi w woj. lubuskim)" - napisano.

"Pozwoliłoby to większej liczbie regionów, a nie tylko Dolnemu Śląskowi, na istotne wzbogacenie się dzięki efektywnej gospodarczo działalności wydobywczej KGHM Polska Miedź S.A. na ich obszarze" - dodano.

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Jednym z punktów umowy koalicyjnej w województwie dolnośląskim zawartej między Prawem i Sprawiedliwością a Bezpartyjnymi Samorządowcami po ostatnich wyborach samorządowych, było obniżenie o 15 proc. podatku od kopalin.

Rząd bierze się za podatek miedziowy. Póki co kosmetycznie

W październiku 2015 roku Beata Szydło, tuż przed objęciem funkcji premiera, obiecała w Lubinie, że podatek zostanie zniesiony. - Mamy projekt ustawy znoszącej podatek miedziowy. Jest to gotowa ustawa, która będzie wprowadzona w życie - przekonywała Szydło. Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość wielokrotnie potępiało daninę, a o konieczności jej zniesienia wypowiadali się m.in. Mariusz Błaszczak (ówczesny szef klubu parlamentarnego PiS oraz Paweł Szałamacha (późniejszy minister finansów w rządzie Beaty Szydło). Jak te wszystkie obietnice się skończyły?

Prezydent Lubina Robert Raczyński powiedział w połowie listopada, że umowa przewiduje obniżenie podatku o 15 proc. od 1 kwietnia 2019 r.

W połowie października rząd przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Finansów, umożliwiający firmom wydobywczym dokonywanie darowizny, w wysokości do 5 proc. wartości podatku od kopalin na rzecz lokalnych samorządów. Zmiany miały wejść w życie od czerwca 2019 roku.

W marcu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział, że MF powinno w tym roku zaakceptować zmiany w podatku miedziowym. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jes
Wybory tuż, tuż ...
Działania pozorowane dla zdobycia głosów w regionie KGHM :)
rynkitomojapasja
Giełda weszła w nową serię kontraktów z wysokiego „C”. Piątkowa sesja wzniosła WIG20 powyżej 2320 punktów i aktualnie cena się stale utrzymuje ponad wsparciem. Raporty finansowe spółek w dużej większości pozytywnie zaskakują inwestorów i tym samym akcje takich spółek jak KGHM, Dino, CCC mogą rosnąć.

Problem
Giełda weszła w nową serię kontraktów z wysokiego „C”. Piątkowa sesja wzniosła WIG20 powyżej 2320 punktów i aktualnie cena się stale utrzymuje ponad wsparciem. Raporty finansowe spółek w dużej większości pozytywnie zaskakują inwestorów i tym samym akcje takich spółek jak KGHM, Dino, CCC mogą rosnąć.

Problem jest z dodawaniem tutaj wykresów to cały artykuł jest pod tym linkiem http://bit.ly/bankier20190319

Dodatkowo jeśli chcesz spokojnie podyskutować w kulturze bez wyzywania i obelg? Wskakuj na FB do zamkniętej grupy https://www.facebook.com/groups/261343580883765/
artur17
A długi KGHM rosną jak na drożdżach. Przy takich cenach miedzi. Co będzie jak będzie bessa na cenach metali?
roza_von_schweinkopf
Fuks bo chciałam się pozbyć tydzień temu akcji KGHM ale wyjechałam na krótkie wakacje.
sel
Po co jest na GPW jak doją go tylko z dojnej zmiany a nie z dywidendy?
pomorzaninm
dobrze ze chociaz obnizą ten podatek, dobrze dla spolki i gieldy. bravo Morawiecki. jeszcze podatek Belki obnizcie z 19 na 9%, to juz bedzie coś.
Moje marzenie:
1. zbilansowac budzet ...chociaż RAZ
2. obnizyc VAT na 15% w ciagu 5lat
3. obnizyc ZUS do 25-30% w ciagu 5lat
histeryk
Ale obietnica z 2015 r. mówiła o likwidacji tego podatku całkowicie. Nie w 15% po czterech latach rządów.
warszawskiburak
Cena za koalicję na dolnym śląsku, po wyborach samorządowych. Zgodnie z ustaleniami jakie wtedy zapadły.
superfast_jellyfish
KGHM powinien być całkowicie sprywatyzowany, a państwo powinno czerpać benefity z wydobycia kopalin za pomocą odpowiednio wysokiego podatku.

Tak jest w Norwegii, państwowy Equinor rywalizuje o koncesje z zagranicznymi podmiotami, wszyscy płacą równie wysoki podatek od wydobytej ropy, dzięki czemu korzystają wszyscy
KGHM powinien być całkowicie sprywatyzowany, a państwo powinno czerpać benefity z wydobycia kopalin za pomocą odpowiednio wysokiego podatku.

Tak jest w Norwegii, państwowy Equinor rywalizuje o koncesje z zagranicznymi podmiotami, wszyscy płacą równie wysoki podatek od wydobytej ropy, dzięki czemu korzystają wszyscy obywatele a nie górnicy i ich rodziny.

Powiązane: Podatek od kopalin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki