REKLAMA

BADANIEGłówną przyczyną migracji Ukraińców czynniki ekonomiczne

2023-02-17 06:21
publikacja
2023-02-17 06:21

Główną przyczyną migracji Ukraińców są czynniki ekonomiczne; co trzeci pracujący w Polsce osiąga wyższe dochody niż w swoim kraju - poinformowało Gremi Personal, powołując się na ostatnie badania. Pomoc rodzinie była powodem przyjazdu do Polski dla 16 proc. badanych - dodano.

Główną przyczyną migracji Ukraińców czynniki ekonomiczne
Główną przyczyną migracji Ukraińców czynniki ekonomiczne
fot. Piotr Guzik / / FORUM

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Wydział Zarządzania Politechniki Gdańskiej na próbie pracowników zatrudnionych przez Gremi Personal, ponad 30 proc. respondentów deklaruje, że pracując w Polsce osiąga znacznie wyższe dochody niż w Ukrainie. 16 proc. respondentów jako powód przyjazdu do Polski podało chęć pomocy rodzinie.

Najwięcej wolnych miejsc pracy było w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i naprawie samochodów, transporcie i gospodarce magazynowej - tam najczęściej trafiali zatrudnieni Ukraińcy, wypełniając luki po migrujących na Zachód Polakach - podano.

"Większość osób wyemigrowała kilka miesięcy, a nawet kilka lat przed wybuchem wojny 24 lutego 2022. Na decyzję o emigracji nie wpływało długotrwałe bezrobocie, bo ponad 70 proc. badanych pracowało w Ukrainie, skłoniły ich do tego niskie zarobki" - podano. W Ukrainie mniej niż 300 euro zarabiało 60 proc. respondentów, a w Polsce jest to 10 proc. badanych - wskazano.

Ponad 40 proc. respondentów mieszkało w miastach powyżej 50 tys. ludności. 80 proc. badanych, którzy zdecydowali się na migrację, to osoby do 45. roku życia; 65 proc. stanowiły niezamężne kobiety. Zagwarantowane zatrudnienie w momencie podjęcia decyzji o migracji miało 60 proc. przyjezdnych.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Prof. Krystyna Gomółka, kierowniczka Zakładu Studiów Wschodnich Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, jedna ze współautorek badania, wyjaśniła, że pomysł na sprawdzenie, w jakim stopniu obywatele Ukrainy mogą uzupełnić luki niedoborów na rynku pracy w Polsce pojawił się po wejściu Polski do UE w 2004 r. Wtedy to - jak dodała - migracja Polaków do państw Europy Zachodniej zaczęła systematycznie rosnąć – od 40 tys. wolnych miejsc pracy w 2006 r. do 125,4 tys. w 2019 r.

Profesor zapowiedziała, że badanie będzie kontynuowane. Jej zdaniem interesująca jest migracja po 24 lutego 2022 r., czyli po rozpoczęciu wojny przez Rosję.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (21)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
dawid_gmyrek
Nie bez powodu to właśnie te terytoria stały się kolebką Chasydów. W niektórych ośrodkach stanowili oni 80% mieszkańców. Po zakończeniu 2. WŚ masowo wyjeżdżali na tzw. ziemie odzyskane w Polsce.
lubsuburbs
Ukraina w czasach Pierwszej Rzeczypospolitej to zupełnie inne tereny niż Ruś Czerwona. Jeżeli już mówimy o odczuciach ówczesnych mieszkańców to byli to Rusini. Ma to taki sens jak pisanie o odczuciach ówczesnych mieszkańców Krymu w dzisiejszym kontekście... Jak to się mówi, gdzie Rzym, gdzie Krym...
dawid_gmyrek
Ciekawe co o tym sądzi Borys Paweł :)
dawid_gmyrek
Serio, trzeba było badań, żeby dojść do wniosku, że Ukraińcy lepiej zarabiają w Polsce niż u siebie?
faramir_z_gondoru
Ciekawych odsyłam do polsko-ukraińskiej "Umowy w sprawie wzajemnej współpracy..." z 02.12.2016r., którą zatajono przed społeczeństwem a opublikowano dopiero w 2019r. W telegraficznym skrócie, zobowiązaliśmy się BEZWARUNKOWO, BEZPŁATNIE I W NIEOGRANICZONY SPOSÓB do przekazania Ukrainie wszystkiego czym dysponujemy. Dobre Ciekawych odsyłam do polsko-ukraińskiej "Umowy w sprawie wzajemnej współpracy..." z 02.12.2016r., którą zatajono przed społeczeństwem a opublikowano dopiero w 2019r. W telegraficznym skrócie, zobowiązaliśmy się BEZWARUNKOWO, BEZPŁATNIE I W NIEOGRANICZONY SPOSÓB do przekazania Ukrainie wszystkiego czym dysponujemy. Dobre nie? Link poniżej .

https://www.prawo.pl/akty/m-p-2019-50,18806214.html
prawda_
Przez tyle miesiecy mowil rzad i trabily media ze to uchodzcy wojenni, a jednak chodzi o zarobki. I w dodatku rzad karmi Ukraincow z pieniedzy podatnika. Przypomnijmy: darmowa komunikacja, opieka zdrowotna, nauka na uniwersytetach, wszelkie pomoce socjalne... Ktos cos jeszcze pamieta?
and00
Czyli co?
Ukraińcy pracują i to źle że mają bezpłatną opiekę zdrowotną za którą płacą składki???
faramir_z_gondoru
Pani profesor będzie badać migrację po 24 lutego 2022r. Jak to? To nie są jednak uchodźcy? W końcu ktoś nazwał problem po imieniu. Najbardziej potrzebujący zostali na Ukrainie, ten nawał ze wschodu to zwykła imigracja ekonomiczna. Popatrzcie na tablice rejestracyjne, Kijów albo same zachodnie regiony Ukrainy. Poza atakami na infrastrukturę Pani profesor będzie badać migrację po 24 lutego 2022r. Jak to? To nie są jednak uchodźcy? W końcu ktoś nazwał problem po imieniu. Najbardziej potrzebujący zostali na Ukrainie, ten nawał ze wschodu to zwykła imigracja ekonomiczna. Popatrzcie na tablice rejestracyjne, Kijów albo same zachodnie regiony Ukrainy. Poza atakami na infrastrukturę techniczną, na zachodniej Ukrainie jest względny spokój, co to zatem za uchodźcy? Cwaniacy po darmową kasę i socjal oraz 500 tys. dezerterów w wieku poborowym.

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki