REKLAMA

Giełda minimalnie w dół. Allegro i Mabion odstawały od reszty

2022-08-09 17:26
publikacja
2022-08-09 17:26
Giełda minimalnie w dół. Allegro i Mabion odstawały od reszty
Giełda minimalnie w dół. Allegro i Mabion odstawały od reszty
/ Bankier.pl

Handel na warszawskiej giełdzie przebiegał w ścisłej korelacji z sentymentem rynków bazowych, gdzie w większości indeksy zaliczyły niewielkie spadki. W WIG20 na plus wyróżnił się kurs Allegro, a w mWIG40 na minus kurs Mabionu.

Wobec braku istotniejszych danych na odcinku makroekonomicznym sentyment koncentrował się na dobrze znanych aspektach, jak walka banków centralnych z inflacją oraz informacje płynące ze spółek. W grze było pozycjonowanie się przed środowym odczytem inflacji CPI w USA i wobec odbicia w górę rentowności amerykańskich obligacji.

Dotychczasowe scenariusze są już w dużej mierze wycenione, stąd niewielkie przesunięcia indeksów. Z kolei na GPW, pod względem raportów wynikowych, kalendarz inwestora był pusty, a przynajmniej pochodzących od największych czy średnich spółek. Indeksy, zwłaszcza WIG20, korygowały poniedziałkowe wzrosty i podobnie jak na rynkach bazowych notowane były lekko pod kreską.

WIG20 stracił 0,69 proc., WIG był niżej o 0,52 proc. Podobnie sesję zakończyły mWIG40 i sWIG80 z przesunięciem w dół wykresu o odpowiednio 0,18 proc. i 0,29 proc. Obroty wyniosły 822 mln zł, z czego 677 mln dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

Sektorowo na plusie były notowane motoryzacja (0,47 proc.), nieruchomości i banki, ale ze wzrostami mniejszymi niż 0,1 proc., chociaż te drugie rosły nawet ponad 2 proc. w ciągu dnia. Liderem spadków był WIG-leki (-4,66 proc.), a na dalszych pozycjach znalazły się gry (-2,56 proc.) i odzież (-2,07 proc.).

W WIG20 wrosły akcje tylko pięciu spółek, z czego jedynie kurs Allegro (5,44 proc.) wyróżnił się pod względem skali. Spółka podała, że otrzymała szczegółowe uzasadnienie zarzutów (SUZ) od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczące postępowania antymonopolowego w sprawie potencjalnego nadużycia pozycji dominującej.

Uzupełnieniem były zwyżki Grupy Kęty (1,69 proc.) oraz Pepco, PZU i Pekao – poniżej 1 proc.

W spadkach przewodziły kursy spółek technologicznych i oferujących cyfrowe usługi, co wpisywało się w gorsze notowania kontraktów terminowych na technologiczny Nasdaq i mocniejszy spadek indeksu po starcie rynku kasowego. Najwięcej oddało Asseco (-4,11 proc.) oraz CD Projekt (-3,49 proc.). Dalej były Orange (-3,25 proc.) i Cyfrowy Polsat (-2,58 proc.).

Niżej były notowania PKO BP (-0,52 proc.), które nie tak dynamicznie jak ponad rok temu, zareagowały na kolejną, już trzecią w przeciągu 15 miesięcy, zmianę prezesa.

Niżej, w granicach 1 proc., były spółki surowcowe, korygujące mocny wzrost z poniedziałkowej sesji.

W drugiej linii wyróżnił się kurs Mabionu (-14,1 proc.), reagujący na słaby raport sprzedażowy Novavaksu. Mocnej przeceniono jeszcze Tauron (-3,98 proc.) po informacji o klejonym przestoju bloku w Jaworznie i oświadczeniu spółki w odpowiedzi na pogłoski o awarii.

Na szerokim rynku wzrostami wyróżnił się kurs Pure Biologics (25,64 proc.) bez nowych informacji w ESPI, podobnie jak kurs Marie Brizard Wine & Spirits (21,5 proc.). Korektę ponad 20-proc. spadku po informacji o utracie aktywów w obwodzie ługańskim zaliczył Agroton (10,9 proc.).

MKu

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki