REKLAMA

Allegro kontra UOKiK. Spółka otrzymała szczegółowe uzasadnienie zarzutów

2022-08-08 20:32
publikacja
2022-08-08 20:32
Allegro kontra UOKiK. Spółka otrzymała szczegółowe uzasadnienie zarzutów
Allegro kontra UOKiK. Spółka otrzymała szczegółowe uzasadnienie zarzutów
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / / Shutterstock

Allegro sp. z o.o. otrzymało szczegółowe uzasadnienie zarzutów (SUZ) od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dotyczące postępowania antymonopolowego w sprawie potencjalnego nadużycia pozycji dominującej - podało Allegro w komunikacie.

Postępowanie antymonopolowe zostało wszczęte przez UOKiK w grudniu 2019 r.

Jak podano, szczegółowe uzasadnienie zarzutów zawiera m.in. podsumowanie rzekomych naruszeń ze strony spółki oraz przedstawia zebrane przez UOKiK dowody na poparcie przedstawianych przez organ twierdzeń.

"UOKiK zarzuca Allegro PL nadużywanie pozycji dominującej na polskim rynku rynków handlu elektronicznego B2C poprzez faworyzowanie własnej sprzedaży detalicznej, w stosunku do działań sprzedażowych sprzedawców zewnętrznych działających na platformie Allegro PL" - napisano.

Faworyzowanie własnej sprzedaży detalicznej miało następować poprzez udzielenie dostępu do informacji o funkcjonowaniu platformy lub zachowaniu konsumentów na platformie, a także informacji dotyczących funkcji sprzedażowych lub promocyjnych na platformie.

Z komunikatu wynika, że UOKiK zamierza wydać decyzję stwierdzającą naruszenie pozycji dominującej przez Allegro i nakazującą jego zaniechanie w zakresie, w jakim naruszenie nie zostało zaniechane oraz nakładającą karę pieniężną na spółkę. Maksymalna wysokość takiej kary może wynosić 10 proc. obrotu osiągniętego przez Allegro PL w roku poprzedzającym nałożenie kary.

"Jednocześnie SUZ nie prowadzi jeszcze do zakończenia sprawy prowadzonej przez UOKiK co do jej istoty, ani nie przesądza, że postępowanie zakończy się wydaniem decyzji o nałożeniu kary lub determinuje dokładną wysokość tej kary. Niemniej jednak, z uwagi na fakt, że pewne naruszenia zostały stwierdzone przez UOKiK, prawdopodobieństwo negatywnego wyniku postępowania UOKiK może wzrosnąć" - napisano.

Spółka nie zgadza się z twierdzeniami UOKiK i poinformowała, że 99 proc. sprzedaży na platformie Allegro PL jest generowana przez niezależnych sprzedających, podczas gdy własna sprzedaż detaliczna odpowiada tylko za pozostałe 1 proc.

"Allegro PL podtrzymuje, że nie posiada pozycji dominującej i nie faworyzowała sprzedaży 1P w sposób niezgodny z prawem konkurencji. Tym niemniej, Allegro PL zamierza dalej w pełni współpracować z UOKiK. Zgodność z przepisami jest dla spółki kluczowa na wszystkich poziomach działalności" - dodano. (PAP Biznes)

doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jaszczura
"Allegro PL podtrzymuje, że nie posiada pozycji dominującej". Uśmiech na każdy dzień.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki