REKLAMA

Getin Holding kontynuuje wyprzedaż aktywów

2021-09-02 12:30
publikacja
2021-09-02 12:30
Getin Holding kontynuuje wyprzedaż aktywów
Getin Holding kontynuuje wyprzedaż aktywów
fot. Krystian Maj / / FORUM

Do końca roku Getin Holding zamierza zamknąć transakcję sprzedaży banku w Rumunii, a do połowy 2022 roku planuje sprzedać aktywa na Ukrainie. Zadaniem zarządu jest dalsza kumulacja gotówki, a kiedy w połowie przyszłego roku ten proces się zakończy, to akcjonariusze zdecydują co dalej z firmą - poinformował prezes Piotr Kaczmarek podczas telekonferencji z dziennikarzami.

"Przed końcem roku zamierzamy dokapitalizować bank na Ukrainie, zastanawiamy się tylko nad kwotą. W I półroczu bank zanotował 80-proc. wzrost wartości udzielanych kredytów w porównaniu do zeszłego roku i znalazł się pod tym względem w pierwszej piątce banków na Ukrainie. Więc mimo, że zamierzamy sprzedać bank, to zdecydowaliśmy się na dokapitalizowanie, żeby nie zatrzymywać jego rozwoju" - powiedział prezes Getin Holding Piotr Kaczmarek, podczas telekonferencji z dziennikarzami.

W ramach strategii zakładającej spieniężanie posiadanych aktywów Getin Holding zamierza sprzedać ukraiński Idea Bank do końca I półrocza przyszłego roku.

Przed końcem tego roku Piotr Kaczmarek oczekuje finalizacji transakcji sprzedaży Idea Banku w Rumunii.

"Czekamy na zgody od regulatorów rynku, ale biorąc pod uwagę, że nabywcą jest rumuński odpowiednik PKO BP, który nie budzi żadnych negatywnych emocji u nadzorców rynku, to zakładam, że transakcja zostanie zamknięta przed końcem roku" - powiedział prezes Getin Holding.

Jak poinformowała spółka, wartość transakcji będzie stanowić równowartość w euro kwoty 213 mln RON (ponad 193 mln zł), przy czym po dniu zamknięcia zostanie ona skorygowana o różnicę między wartością skonsolidowanych aktywów netto Idea Banku Rumunia na datę zamknięcia transakcji, a wartością skonsolidowanych aktywów netto Idea Banku Rumunia na 31 grudnia 2020 roku.

Na początku kwietnia Getin Holding sfinalizował sprzedaż banku na Białorusi. Rozliczenie tej transakcji sprawiło, że w rachunku wyników na poziomie skonsolidowanym pojawiła się strata w wysokości 152,1 mln zł, co zadecydowało o wyniku firmy w I półroczu. Getin Holding pierwsze sześć miesięcy 2021 roku zamknął stratą w wysokości 153,2 mln zł (wynik przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej) wobec 194,5 mln zł straty przed rokiem. W samym II kwartale Getin zanotował 167 mln zł straty, wobec 6,1 mln zł zysku przed rokiem.

"Strata na transakcji na Białorusi wynika z przepuszczenia przez rachunek wyników ujemnych różnic kursowych, które już wcześniej uwzględnialiśmy w wycenie kapitału. Jak mówiłem niedawno akcjonariuszom najważniejsze jest to, że z transakcji tej uzyskaliśmy ponad 75 mln żywej gotówki i każdą złotówkę z tej kwoty powinniśmy traktować jako zysk nadzwyczajny. Biorąc pod uwagę wydarzenia na Białorusi i nasze obecne relacje z tym państwem, nikt nie byłby pewnie zdziwiony, gdyby nasz bank znacjonalizowano" - powiedział Kaczmarek.

Skonsolidowany zysk netto Getin Holding z działalności kontynuowanej wyniósł w I półroczu 25,6 mln zł i był wyższy niż przed rokiem o ponad 100 proc. Spółka poinformowała, że skonsolidowany zysk bez wpływu zdarzeń jednorazowych, wyniósł 39,6 mln zł w I półroczu 2021 roku.

"Mamy za sobą jedne z najlepszych półroczy w historii. Zysk banku na Ukrainie wyniósł ok. 45 mln zł, a banku w Rumunii ok. 10 mln zł, co w obydwu przypadkach było najlepszym wynikiem w historii. Moje zadowolenie z osiągnięć wynika też z tego, że nasze spółki nauczyły się udzielać kredytów w trakcie Covid-19, dopracowały i zoptymalizowały procedury i teraz korzystają z gospodarczego ożywienia" - ocenił Kaczmarek.

Prezes dodał, że znacznie poprawiła się także pozycja gotówkowa działającego na rynku wierzytelności MW Trade. Spółka odzyskała 38 mln zł należności od gminy Ostrowice i obecnie ma na rachunkach 51 mln zł. Kaczmarek zadeklarował, że spieniężanie aktywów zakończy się w I półroczu przyszłego roku.

"Wtedy akcjonariusze podejmą decyzję czy chcą tę gotówkę wypłacić czy może - biorąc pod uwagę nasze doświadczenia - zdecydują o zmianie profilu działalności firmy" - dodał Kaczmarek.

Notowania Getin Holding spadają w czwartek ok. 12 o 4,4 proc. do 1,448 zł. Między końcem kwietnia i końcem sierpnia notowania spółki poszły w górę o ponad 100 proc. i w zeszłym tygodniu znalazły się na najwyższym poziomie od roku (1,64 zł). (PAP Biznes)

tj/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki